Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą zimowisko. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

26
STY 2015

Zimowisko 2 Szczepu Puławskiego 2015

Kasia CzubackaLink do wiadomości

Sobota, 27 grudnia

Harcerki z zastępów Wilga, Jaskółka, Jaszczurka, Wiewiórka i Pantera oraz wilczki z Puław wyjechały do Bodzentyna. Zaraz po przyjeździe wyruszyłyśmy na wyprawę po mieście. Na kartkach dostałyśmy zaszyfrowane polecenia. Dosyć szybko uporałyśmy się z zadaniami. Wieczorem w schronisku zorganizowałyśmy świeczysko, a po nim położyłyśmy się do łóżek i wypoczywałyśmy (a przynajmniej powinnyśmy) przed następnym dniem.

Niedziela, 28 grudnia

Dzień rozpoczęłyśmy mszą świętą. Wróciłyśmy do schroniska, gdzie odbyły się zajęcia – ozdabiałyśmy styropianowe bombki. Po obiedzie poszłyśmy do ruin zamku na Wielką Grę. Zmęczone, ale wesołe zakończyłyśmy dzień świeczyskiem.

Poniedziałek, 29 grudnia

Przed południem dokańczałyśmy pracę nad bombkami. Po obiedzie brałyśmy udział w drugiej części Wielkiej Gry – tym razem w schronisku. Wieczorem odbył się baaardzo słodki konkurs kulinarny. Na świeczysku degustowałyśmy przyrządzone desery. Tego dnia świętowałyśmy moje urodziny. Jako prezent dostałam bardzo smaczny tort z patelni.

W tym samym dniu przyjęłyśmy do swojego grona Natalię i Paulinę, a Przyrzeczenie złożyła Gabrysia z zastępu Wilga.

Wtorek, 30 grudnia

Niestety tego dnia był koniec zimowiska. Na poprawę nastrojów w drodze powrotnej śpiewałyśmy chyba wszystkie znane nam piosenki. Teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejny wyjazd.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie zimowisko
5
LIS 2013

Spotkanie rodziców skautów z 1 Drużyny Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Serdecznie zapraszamy rodziców skautów należących do 1 Drużyny Puławskiej na spotkanie organizacyjne, dotyczące najbliższych wydarzeń w życiu drużyny, w tym obchodów Święta Niepodległości, zimowiska, spływu kajakowego dla ojców oraz obozu letniego.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 listopada 2013 r., godzina 18:00, w harcówce (stara kaplica obok kościoła pw. św. Brata Alberta). Serdecznie na nie zapraszamy!

Ponadto, w dziale Rodzice przeczytać można najważniejsze informacje na temat roku pracy 2013/2014 w 1 Drużynie Puławskiej.

1 druzyna oboz rodzice zaproszenie zimowisko
3
MAR 2013

Zimowisko 2 Gromady Puławskiej

Dominika KotowiczLink do wiadomości

W środę 13 lutego o godz. 10:00 rozpoczęłyśmy Mini Zimowisko 2 Gromady Puławskiej. Dlaczego Mini? Bo odbyło się w Puławach, ale to nie przeszkodziło nam w tym, żeby dobrze się bawić. Z pomocą Akeli przyszły mamy, które prowadziły zajęcia tego dnia.

Pierwszym zadaniem wilczków było znalezienie literek i ułożenie hasła naszego zimowiska – Przyjaźń. Później zostały członkami Ambasady Przyjaźni i zrobiły legitymacje. Szukały dobrych cech innych wilczków i zapisywały je na kartkach przyklejonych na plecach konkretnej osoby. Wilczki nauczyły się nowej piosenki, zastanowiły się, co znaczy pierwszy punkt prawa i zrobiły bransoletki przyjaźni. W końcu nadszedł czas na naleśniki. Po obiedzie wilczki uczyły się pozycji bezpiecznej i bandażowania. Był czas na zabawę, czyli lepienie zwierząt z „Księgi Dżungli”, a także na Mszę świętą.

Drugiego dnia Akela miała kolejnych pomocników Baloo i Ikkiego. Gdy wszyscy przyszli wyruszyłyśmy do lasu. Droga była długa lecz to wcale nas nie zniechęciło. Na miejscu odbył się apel, ulepiłyśmy Ikkiego i budowałyśmy igloo. Okazało się, że z budową najlepiej poradziły sobie najmłodsze wilczki, które toczyły tak wielkie kule, że same nie mogły ich podnieść. Trochę zmarznięte wróciłyśmy do harcówki. Wypiłyśmy gorącą herbatę i zrobiłyśmy kanapki. Największą atrakcją były jak zwykle opowieści Akeli. Wilczki tak bardzo chciały poznać historie z mojego życia w gromadzie i drużynie że nie dały mi nawet zjeść. Ciągle było słychać: „No ale Akeloo… Opowiadaj dalej”. Po opowieściach zaczęłyśmy szyć maskotki ze skarpet. Na początku w oczach wilczków widać było zdziwienie i przerażenie: „Ale jak to? Ze skarpet? Same mamy to zrobić? Przecież my nie umiemy szyć”. Z drobną pomocą Akeli i Baloo szycie okazało się nie tak straszne jak przypuszczały i każdy wilczek miał już własną maskotkę. Na koniec bawiłyśmy się w różne zabawy.

Piątek rozpoczęłyśmy śpiewająco. Później był czas na wymyślenie scenek pt. „Ja i ty jesteśmy jednej krwi”. Wilczki bardzo chciały pobawić się w podchody, dlatego ich następnym zadaniem było przygotowanie gry dla przeciwnej grupy. Po przebyciu całej trasy i zdobyciu nagród przyszedł czas na obiad i robienie własnych kalendarzy z urodzinami wszystkich członków naszej gromady. Dzień zakończyłyśmy uczestnictwem w drodze krzyżowej.

W sobotę większość dnia poświęciłyśmy na robienie kartek na Dzień Myśli Braterskiej. Wilczki przygotowały scenki o życiu św. Franciszka, które przedstawiły na świeczysku. Śpiewałyśmy dużo piosenek, ale najwięcej radości sprawiły nam zabawy takie jak: LaurencjaChusteczka rock & roll. Zimowisko zakończyłyśmy w niedzielę Mszą świętą i apelem.

Wszystkie zdjęcia z zimowiska można obejrzeć w galerii.

2 gromada rodzice zimowisko
5
LIS 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat najbliższych wydarzeń w życiu drużyny oraz spraw organizacyjnych. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna rodzice swieto zaproszenie zimowisko
22
LUT 2012

Zimowisko 2 Gromady w Skowieszynie

Kinga FilipLink do wiadomości

W poniedziałek 30 stycznia rozpoczęłyśmy zimowisko 2 Gromady Puławskiej. O 11:15 spotkałyśmy się na dworcu PKS i dowiedziałyśmy się, że jedzie z nami nowa osoba - druhna Monika. Jechaliśmy zaledwie 10 minut i już byłyśmy w Skowieszynie. Gdy dotarłyśmy na miejsce, odbył się apel, a następnie rozpoczęła się Skała Narady. Ustaliłyśmy zasady, które będą nas obowiązywały podczas zimowiska i nauczyłyśmy się dwóch szyfrów: czekoladkaułamkowy. Później był obiad i sjesta.

Po obiedzie wyszłyśmy na zwiad terenu, a po powrocie miałyśmy za zadanie narysować mapę drogi, którą przebyłyśmy. Wieczorem robiłyśmy maski wilczków. Każda wyglądała inaczej, ale wszystkie były tak samo piękne. Po kolacji, na zakończenie dnia, odbyło się świeczysko, w trakcie którego przedstawiałyśmy skecze na temat szanuj innych. Tak zakończył się dzień pierwszy.

Następnego dnia rano miałyśmy apel a potem śniadanie i Skałę Narady, po której poszłyśmy na dwór. Było zimno ale nam zima nie straszna i bawiłyśmy się w różne zabawy, np.: berek łańcuchowy, sygnalizator, murarz, konie i koty, dajcie nam wilczka oraz wiele innych. Gdy wróciłyśmy, Kasia uczyła nas tańczyć, a druhna Monika dyktowała nam piosenki. Po obiedzie robiłyśmy wazoniki i fajerwerki.

Następnego dnia, szóstkami wyruszyłyśmy na Wielką Grę. Musiałyśmy odnaleźć w terenie kilka punktów. W każdym z nich, po rozszyfrowaniu listu, poznawałyśmy nowego przyjaciela lub wroga Mowgliego. Mieli oni dla nas różne zadania, np.: zrobić kopertę, wymyślić piosenkę o przyjaciołach Mowgliego i skecz na temat jednego punktu zaczerpniętego z Prawa Wilczka. Po południu tego dnia wyszywałyśmy obrazki. Dzień zakończyłyśmy kolacją i balem kapitańskim.

Ostatniego dnia zimowiska, o poranku, odbył się apel, na którym było rozdanie nagród. Po apelu odbyły się ostatnie zabawy. W ten sposób skończył się czas zimowiska. Trzeba było wracać do Puław.

2 gromada gra zimowisko
7
STY 2012

Zimowisko 1 Puławskiej w Wytycznie

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

28 grudnia 2011 r. spakowani i gotowi na nowe wyzwania stawiliśmy się w sile 9 chłopa na dworcu PKS. Pierwszym zaskoczeniem było to, ze wraz z nami (czyli drużyną) jedzie 2 wędrowników (Łukasz Goluch i Artur Szczerba). Po kilku godzinach dojechaliśmy do Wytyczna, gdzie z łatwością znaleźliśmy nasza kwaterę. Po rozpakowaniu wyszliśmy na krótkie, ale owocne Explo. Następnym punktem programu były zajęcia z ekspresji, a potem wydarzenie kulminacyjne - obiad. Najedzeni zasiedliśmy w dormitorium (tak po przyjeździe nazwaliśmy pokój wspólny), aby zobaczyć kurs pierwszej pomocy.

Wieczorem poszliśmy na mszę do pobliskiego kościoła. Po niej odbyła się bitwa między nami a grupą orków, która porwała naszego informatora. Dzięki błyskotliwej taktyce - wszyscy na jednego, udało nam się pokonać przeciwnika i uwolnić informatora, który zdradził nam, gdzie znajduje się skarb pilnowany przez smoka.


Poszukiwanie jednego z czterech zamków

Wczesnym rankiem następnego dnia ruszyliśmy do czterech zamków, by szukać w nich wskazówek. Po wykonaniu łuku, strzał, wypiciu herbaty i opatrzeniu rannych zajęliśmy się bestią, a raczej guzami mocy na jej ogonie (balonami). Po kolei strzelaliśmy do nich z łuku. Zastęp Żubr zestrzelił 9 balonów, Niedźwiedź - 6, a zastępowi Muflon, mimo licznych prób i pomysłów na zgładzenie bestii, nie udało się zestrzelić żadnego. Po pokonaniu smoka wybraliśmy się w drogę powrotną. Po drodze graliśmy w grę Nasgul kryj się.

Wieczorem rozpoczęło się świeczysko, na którym każdy zastęp przedstawiał wybraną przez siebie technikę ekspresji. Po wspólnej biesiadzie wszyscy oprócz zastępowych i drużynowego poszli spać.

Ostatniego dnia oddaliśmy hołd żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w tym rejonie stoczyli wiele walk przeciwko Armii Czerwonej podczas wojny obronnej w 1939 r. Ostatnim naszym zadaniem było zdobycie artefaktów, których pilnowali orkowie. Po zdobyciu ich trzeba było dostać się z powrotem do ośrodka. Choć zastęp Żubr próbował się przemknąć niezauważony, to nie udało mu się przedrzeć przez bardzo dobrze ustawiony zastęp Muflon, który pokonał obie pozostałe ekipy.

Na końcowym apelu został ogłoszony werdykt Sądu Honorowego. Zastęp Muflon wygrał zimowisko i zdobył siekierę Fiskarsa. Zastępy Żubr i Niedźwiedź otrzymały pochwały i owacje. Do Puław wróciliśmy śpiący, ale szczęśliwi oraz bogaci w nową wiedzę.

1 druzyna gra zimowisko
8
MAR 2011

Zimowisko 1 Puławskiej

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

W terminie od 18 do 20 lutego odbyło się zimowisko 1 Drużyny Puławskiej. Cała drużyna zebrała się na dworcu PKS o godzinie 15, skąd wyruszyła w drogę do Janowa Lubelskiego. Niestety nie pojechał z nami duszpasterz drużyny ks. Tomek Nowaczek, ponieważ brał udział w pogrzebie arcybiskupa Życińskiego.


Zastępowi meldują zastępy na apelu drużyny

Gdy dotarliśmy do celu było już ciemno. Nocowaliśmy w sali w domu parafialnym, którą szybko przygotowaliśmy do naszych potrzeb. Tego samego wieczoru odbyło się świeczysko o temacie Urodziny kapitana Puczymordy. Na koniec dnia odbyła się wspólna modlitwa i poszliśmy spać.

Następnego dnia rozpoczęła się Wielka Gra. Była bardzo wciągająca i zaczęła się w momencie, gdy w pobliskim porcie pojawił się pewien kapitan. Poszukiwał piratów na swój statek. By dołączyć do załogi musieliśmy wykazać się pomysłowością, znajomością szyfrów oraz pionierki. Po grze zjedliśmy obiad (spaghetti) a pod koniec dnia spotkaliśmy się na ostatnim świeczysku.

W niedzielę zostaliśmy zbudzeni przez drużynowego bardzo wcześnie - około godziny 5. Po alarmowej pobudce i szybkim pakowaniu plecaków odbył się apel rozstrzygający grę, wręczona została wstążka i nagroda dla najlepszego zastępu (toporek). Zimowisko wygrał zastęp Wilk. Po mszy świętej i sprzątaniu wróciliśmy do domów.

1 druzyna gra zimowisko
27
STY 2011

Zimowisko wilczków

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W poniedziałek 24 stycznia o 8.15 rozpoczęliśmy zimowisko 1. Gromady Puławskiej. Podróż "emką" do Bochotnicy i... dwa dni dobrej zabawy! Polowanie na Sheere Khana, przygotowywanie masek, scenki z życia gromady na świeczysku, bitwa na śniegowe piguły oraz wyprawa po znakach patrolowych.

Chłopcy zdobyli nowe umiejętności i zaliczyli kolejne zadania na obietnicę lub gwiazdkę. Gwiazdkę zdobyli na zimowisku Piotrek i Paweł! Moc wrażeń, które 16 wilczków długo będzie wspominać! Zapraszamy do galerii zdjęć.

1 gromada zimowisko
9
STY 2011

Wyjazdy 1 Drużyny Puławskiej w 2011 r.

Jan BąkałaLink do wiadomości

W dziale Rodzice znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące wyjazdów 1 Drużyny Puławskiej planowanych w bieżącym roku.

1 druzyna oboz rodzice zimowisko
19
LUT 2006

Zimowisko 1 Drużyny Puławskiej

Michał KamińskiLink do wiadomości

Zimowisko harcerskie w 2006 roku odbyło się w Wąchocku. O godzinie 13:41 wyruszyliśmy z dworca PKP w Puławach. Po kilku godzinach jazdy pociągiem byliśmy w wyznaczonym miejscu. Był to budynek znajdujący się w pobliżu zakonu cystersów.

Gdy wszyscy rozpakowali się, odbyła się Msza Święta celebrowana przez duszpasterza drużyny księdza Jana Pietruszkę. Następnie po kolacji wszystkie zastępy udały się na nocny odpoczynek.

W drugim dniu zimowiska, po porannej modlitwie i posiłku, każdy zastęp udał się na własną, przygotowaną przez siebie zbiórkę. Po powrocie około godziny 15:30 był czas na krótki odpoczynek. Wieczorem po mszy oraz, po kolacji odbył się harc nocny. Polegał on na zdobyciu paczek znajdujących się w wyznaczonym miejscu. Paczki były jednak strzeżone przez latarnika. Późną nocą nowi kandydaci do obrzędu Przyrzeczenia zostali powołani przed Sąd Honorowy.

Trzeciego dnia odbyła się wielka gra - poszukiwanie złota. Polegała ona na poruszaniu się po wyznaczonych punktach (kopalniach złota) i wykonywaniu tam zadań. W zamian za to otrzymywało się "grudki złota". W międzyczasie zastępy mogły walczyć ze sobą na chusty o zdobyty łup. Po powrocie do naszej siedziby odbyła się Msza Święta, po której nastąpiła uroczystość oficjalnego Przyrzeczenia. Wszyscy kandydaci zostali harcerzami. Po kolacji każdy zastęp przedstawiał śmieszny skecz, który opracowywał przez cały rok. Pod koniec przedstawienia jeden z zastępowych opowiedział o swoich przeżyciach związanych z obrzędem złożenia Przyrzeczenia. Ten dzień był bardzo obfitujący w wydarzenia.

Czwartego dnia nasze zimowisko dobiegło końca. Na początku udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowego kościoła, w którym swoją siedzibę mieli cystersi. Potem odbył się apel i ogłoszenie wyników. Po wszystkich uroczystościach miały miejsce tradycyjne gry harcerskie. Gdy już wszyscy byli spakowani udaliśmy się na peron, z którego miał odjeżdżać nasz pociąg. O godzinie 21:37 byliśmy już z powrotem w Puławach, zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z zimowiska.

1 druzyna gra przyrzeczenie zimowisko

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko