Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą zbiorka. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

9
KWI 2016

ZZZ 2 Drużyny Puławskiej w Gdańsku

Agnieszka Szczepańska, Marta Pietras, Gabrysia ŁukasiewiczLink do wiadomości

16 lutego 2016 roku – pamiętna data. Był to dzień pełen przygód, a wszystko zaczęło się od spotkania na puławskim dworcu PKP. Tak zaczęła się nasza podróż. Po około dwóch godzinach jazdy dojechałyśmy do Warszawy. W oczekiwaniu na następny pociąg, który miał nas zawieźć do Gdańska, wybrałyśmy się do miejsca obleganego przez turystów, do galerii handlowej Złote Tarasy. Gdy zasiadłyśmy by zregenerować siły zauważyłyśmy, że stałyśmy się obiektem zainteresowania dla licznej grupy osób. Po chwili wolnego czasu wyruszyłyśmy w dalszą podróż. Długi czas w pociągu umilałyśmy sobie rozmową oraz robieniem różańców – wydaje się to proste, jednak zajęło nam całą podróż. Po trzech godzinach jazdy, zmęczone ale szczęśliwe, dotarłyśmy do Gdańska.

Po dotarciu do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i zameldowaniu się w nim wyruszyłyśmy na poszukiwanie sklepu. Było to trudniejsze niż się wydawało. Znużone długimi poszukiwaniami dotarłyśmy do celu. Po powrocie do schroniska przygotowałyśmy pyszną kolację. Po posiłku grałyśmy w gry rozwijające naszą wyobraźnię. Po zabawie, zmęczone trudami całego dnia poszłyśmy spać. Dzień był pełen wrażeń i nowych przygód. Na pewno zostanie on w naszej pamięci przez długi czas.

W środę rano poszłyśmy na mszę do kościoła św. Franciszka z Asyżu. Po powrocie zjadłyśmy śniadanie i ze wszystkimi rzeczami powędrowałyśmy na przystanek, skąd pojechałyśmy do harcówki, by spotkać się z zastępowymi i kadrą 8. Gdańskiej Drużyny Harcerek "Tendo". Tam zostawiłyśmy swoje rzeczy i ruszyłyśmy na podbój Gdańska. W trzech grupach szukałyśmy listów i robiłyśmy zadania, np. zdjęcie z wysoka, teledysk do utworu muzyki klasycznej czy "teatralne" zdjęcie przy Teatrze Szekspirowskim. Gdy upłynął czas gry pojechałyśmy do Galerii Bałtyckiej na obiad. Po powrocie do harcówki rozmawiałyśmy o różnicach między FSE a ZHR, oraz grałyśmy z harcerzami w grę "Cytadela". Wieczorem było świeczysko lub, jak to nazwały dziewczyny, kominek, na którym uczyłyśmy się nawzajem tańców, zabaw i piosenek. Na koniec oglądałyśmy filmy, dopóki nie zasnęłyśmy. I tak upłynął dzień drugi.

Czwartek zapowiadał się wspaniale, poza tym, że noc nie należała do całkowicie przespanych, a nasza przygoda z Gdańskiem dobiegała końca. Zaczęłyśmy dzień już o 4:30 i nie traciłyśmy entuzjazmu, ponieważ wiedziałyśmy że czeka nas niesamowity dzień pełen wrażeń. O godzinie 5:00 ruszyłyśmy w stronę przystanku tramwajowego, a następnie wsiadłyśmy w pociąg, którym dojechałyśmy na lotnisko. Nieco się stresowałyśmy przed odprawą, lecz wszystko się udało i nie było większego problemu z dostaniem się do samolotu. Z tego wszystkiego ucierpiał tylko suchy szampon Agnieszki, który został zutylizowany. Około godziny 6:15 weszłyśmy do autobusu, którym podjechałyśmy pod samolot. Gdy weszłyśmy do samolotu, znalazłyśmy swoje miejsca. Zostałyśmy przywitane i poinformowane, jak mamy postępować w czasie wypadku, lub gdy zrobi nam się słabo w czasie startu lub lądowania. Dla niektórych z nas był to pierwszy lot i takie informacje były bardzo cenne. Kiedy samolot uniósł się w górę było widać przepiękny wschód słońca oraz morze białych i delikatnych chmur – te widoki wspominam do tej pory.

Leciałyśmy około 50 minut. O godzinie 7:45 miałyśmy autobus, który zawiózł nas do Warszawy Centralnej. A stamtąd dotarłyśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Starałyśmy się zwiedzić całą wystawę. Byłyśmy nawet w kanałach, które miały nam pozwolić przenieść się, przynajmniej na chwilę, w czasy powstania warszawskiego.

Gdy wyszłyśmy z muzeum pojechałyśmy w stronę dworca kolejowego i około 12:20 udałyśmy się na peron z którego miałyśmy pociąg. O godzinie 15 byłyśmy już w Puławach. Pożegnałyśmy się i rozeszłyśmy do swoich domów. Nasza zbiórka zastępu zastępowych dobiegła końca. Będziemy go na pewno długo wspominały. Przez wszystkie te dni spędziłyśmy bardzo miło czas, zawarłyśmy nowe znajomości i my same lepiej się poznałyśmy. Ten wyjazd uważam za udany.

2 druzyna zbiorka
3
MAJ 2015

Śladami św. Jerzego

Katarzyna CzubackaLink do wiadomości

25 kwietnia cała drużyna zebrała się przy kościele pw. św. Alberta. Po rozszyfrowaniu listu udałyśmy się na przystanek, ponieważ drużynowa z przyboczną Agą przysłała po nas pojazd numer 5. Komunikacją miejską dotarłyśmy na drugi brzeg Wisły. Tam znalazłyśmy zieloną bramę, która okazała się wejściem do lasu.

Podczas leśnej gry dowiedziałyśmy się co nieco o św. Jerzym. Następnie każdy zastęp przedstawił skecz opowiadający o legendzie, w której św. Jerzy zabił smoka.

Potem odbył się apel, podczas którego Marta została mianowana na zastępową zastępu Wiewiórka. Drużynowa przydzieliła również wstążkę zwycięskiemu zastępowi Jaszczurka. Wróciłyśmy do Puław bardzo rozśpiewane i w dobrych humorach.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki drużyny można obejrzeć w galerii.

2 druzyna gra zbiorka
3
MAJ 2015

Poznajemy swoją szóstkę

Zuzanna PietrasLink do wiadomości

Zbiórka rozpoczęła się pod kościołem św. Brata Alberta o godz. 9.00. Po spotkaniu poszłyśmy do harcówki i przeczytałyśmy historię, w której Mowgli został przyjęty do gromady. Bawiłyśmy się w gry Mowgli i Shere khan oraz Mowgli w jaskini. Później odbył się apel, na którym Marysia została przyjęta do gromady, a ja otrzymałam sprawność wrotkarza.

Podczas zabawy znalazłyśmy list z tematem skały narady: "Jak pnącza, co pień opasują, tak Prawo wkoło nas się winie. Bo wilk jest siłą drużyny, a wilka siła - w drużynie" i z zadaniem do wykonania: "Jak najlepiej poznać swoją szóstkę?" Chwilę później robiłyśmy plakaty o swojej szóstce. Następnie szóstkowe przeprowadzały swoje szóstki, które miały zawiązane oczy przez tor przeszkód, a potem na odwrót - szóstki przeprowadzały szóstkową.

Po zabawie w pociąg zagrałyśmy w quiz. Akela zadawała pytania, a szóstkowe opowiadały o szóstce. Po tym, jak zapisałyśmy sobie miłe słowa na karteczkach, bawiłyśmy się w rozplątywanieposąg. Zbiórka skończyła się o godzinie 13.00. Po mile spędzonym dniu poszłyśmy do domu.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki gromady można obejrzeć w galerii.

2 gromada zbiorka
30
KWI 2015

Przygotowania do Wielkiej Gry o św. Jerzym

Dorota CzerwiecLink do wiadomości

Zbiórka rozpoczęła się o godzinie 9:00 pod kościołem św. Alberta. Poszłyśmy do lasu, a po drodze dołączyła do nas Wiewiórka. Gdy doszłyśmy na miejsce, zbierałyśmy chrust i rozpaliłyśmy ognisko. Potem nasze przemiłe zastępowe rozdały nam kartki z informacjami o św. Jerzym. Jak wszystko przeczytałyśmy, nastąpił quiz, który miał sprawdzić naszą nowo zdobytą wiedzę.

Wreszcie przystąpiłyśmy do robienia jedzenia. Postanowiłyśmy przygotować naleśniki. Nie obyło się bez spódnic zabrudzonych ciastem. Pierwszy naleśnik był w kształcie smoka, a reszta to już zwykłe, okrągłe, przepyszne naleśniki. Zatęskniłyśmy za smakami Eurojamu dlatego naleśniki zrobiłyśmy z dżemem morelowym.

Po posiłku zaśpiewałyśmy i nagrałyśmy piosenkę Dalej wesoło, a następnie rozeszłyśmy się do domu.

2 druzyna gra zbiorka
27
KWI 2015

Zbiórka Wiewiórki i Jaskółki

Marta PietrasLink do wiadomości

W sobotę 11 kwietnia odbyła się zbiórka zastępów Wiewiórka i Jaskółka, na której było 7 osób. Na początku rozpaliłyśmy ognisko, na którym upiekłyśmy podpłomyki z makiem i sezamem. Kiedy z ogniska został żar, zakopałyśmy w nim jabłka oraz ziemniaki z jajkami. Potem robiłyśmy scenki i śpiewałyśmy piosenki.

O godzinie 12 odmówiłyśmy Anioł Pański i wysłuchałyśmy katechezy na temat tygodnia miłosierdzia. Na koniec zaśpiewałyśmy Bratnie Słowo i zagasiłyśmy ognisko.

2 druzyna zbiorka
18
KWI 2015

Kwietniowa zbiórka 2 Gromady

Teresa KaramonLink do wiadomości

Dzisiaj spotkałyśmy się o 9:00. Na początku Weronika i Zuzia wykonały zadania konieczne do zdobycia sprawności rolkarza. Potem szukałyśmy karteczek ukrytych przy drodze prowadzącej do lasu. Kiedy znalazłyśmy wszystkie karteczki, na których były informacje o miłosierdziu, odbyłyśmy dwa mini-biegi sprawnościowe.

Po powrocie z lasu, bawiłyśmy się w różne zabawy z chustą oraz w bieg kelnera, czyli zabawę, w której trzeba przebiec pewien dystans z piłką na talerzyku. Na sam koniec rysowałyśmy. Zbiórkę skończyłyśmy o 13:00.

2 gromada zbiorka
17
KWI 2015

Kwietniowa zbiórka zastępu Jaszczurka

Kasia CzubackaLink do wiadomości

Spotkałyśmy się przy kościele p. w. św. Alberta, gdzie dowiedziałyśmy się co nieco o św. Faustynie i miłosierdziu Bożym. Potem udałyśmy się na grę, którą przygotowała nasza zastępowa. W lesie szukałyśmy listów oznaczonych znakami patrolowymi. Listy były schowane w ozdobnych butelkach.

Gra sprawdziła naszą wiedzę o święcie Bożego miłosierdzia. Po skończonej grze rozpaliłyśmy ognisko, zrobiłyśmy sałatkę i rozmawiałyśmy m. in. o tym, co chcemy zmienić w naszych zbiórkach. Na koniec zaśpiewałyśmy kilka piosenek. Rozstałyśmy się w radosnym nastroju.

Poniżej przepis na naszą pyszną wiosenną sałatkę. Składniki:

makaron w kształcie ryżu

2 długie lub 4 krótkie ogórki zielone

kukurydza

25 dag szynki

Sos:

koperek

2 łyżki majonezu

2 łyżki jogurtu naturalnego

1 łyżka musztardy

1 łyżeczka ziół prowansalskich

ząbek czosnku

Makaron ugotować. Ogórki i szynkę pokroić w kostkę, dodać kukurydzę i sos. Smacznego!

2 druzyna zbiorka
3
LIS 2014

Bal wszystkich świętych

Katarzyna PaćLink do wiadomości

W dniu 25 października bieżącego roku w naszej gromadzie zorganizowaliśmy Bal wszystkich świętych. Podczas balu każdy przedstawił życiorys świętego, za którego się przebrał. Podczas imprezy odbyły się liczne zabawy i konkursy, m.in. konkurs na najlepsze przebranie. Zwycięzcą został najmłodszy uczestnik ­Jaś Szarga, który przebrał się za świętego Jerzego – patrona harcerzy.

Wielką niespodzianką dla wilczków było wieczorne szukanie aniołków z wykorzystaniem latarek na terenie kościoła świętego brata Alberta. Oprócz tego każdy z obecnych zrobił samodzielnie szaszłyki owocowe. Nie obyło się też bez zapiekanek. W tym dniu nastąpiło przyjęcie Oli Szargi do naszej gromady.

2 gromada zbiorka
1
LIP 2014

Zbiórka 2 Gromady Puławskiej

Aleksandra SumorekLink do wiadomości

„Nie ma co zwlekać z łowami gdy zdobycz już upatrzona.”

Tego dnia spotkanie rozpoczęłyśmy apelem, po czym podzieliłyśmy się na dwie drużyny. Najpierw wyruszyła pierwsza grupa, a potem następna. Zadaniem każdej grupy było znalezienie ukrytych liścików i wykonanie poleceń w nich zawartych.

Pierwsze zadnie polegało na spakowaniu plecaka na obóz harcerski. Drugim było zrobienie sobie wspólnego zdjęcia w parku Czartoryskich. W kolejnym liściku znalazłyśmy bon i mogłyśmy kupić sobie coś za 8 zł tak, żeby starczyło dla każdego z szóstki. Oprócz tego poznałyśmy polne kwiaty występujące w Polsce i rodzaje ognisk. Na sam koniec z Akelą zjadłyśmy truskawki.

2 gromada zbiorka
22
LIS 2013

Święto niepodległości 2013 w 1 GP

Przemysław PaćLink do wiadomości

Dnia 11 listopada 2013 r. w narodowe święto niepodległości odbyła się już kolejna zbiórka 1 Puławskiej Gromady Wilczków. Spotkaliśmy się o godzinie 8:00 przed kościołem św. Brata Alberta w Puławach, skąd całą gromadą wyruszyliśmy na uroczystości, które odbyły się w kościele pw. św. Józefa we Włostowicach. Po mszy złożono kwiaty i wieńce przed pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Była także wiązanka od puławskich skautów.

Kolejnym punktem programu była gra historyczna. Szliśmy przez pola, łąki i lasy szukając znaków patrolowych i listów. Ze znalezionych biało-czerwonych pasków z pomocą Akeli i Baloo każdy z nas zrobił flagę Polski. Zaśpiewaliśmy też hymn Polski. Po grze zmęczeni, z obolałymi nogami wróciliśmy do harcówki przy kościele św. Brata Alberta, ogrzaliśmy się trochę i pobawiliśmy się w naszą ulubioną zabawę „pif-paf”.

To był dobrze spędzony czas!

1 gromada gra swieto zbiorka
15
LIS 2013

Dzień niepodległości 2013 w 2 GP

Katarzyna KałdunekLink do wiadomości

Dziś spotkałyśmy się pod Kościołem świętego Józefa na Włostowicach o godzinie 8:50. Najpierw była msza święta. Po mszy odbyło się składanie wieńców pod pomnikiem przy kościele. Później poszłyśmy do parku, gdzie odbył się apel, na którym dostałam dwie sprawności – Sanitariuszkę i Wrotkarza, a Tereska Karamon została wilczkiem (złożyła obietnicę).

Następnie rozpoczęła się Wielka Gra. Znalazłyśmy list od Józefa Piłsudskiego, w którym prosił nas o pomoc. Naszą misją było wydanie gazety o Polsce. Każde zadanie było kolejną stroną naszej gazety. Musiałyśmy:

Wymyślić nazwę i zrobić stronę tytułową,

Polska – dopasować nazwy miast do rzeczy, które kojarzą się z nimi,

Wybitni Polacy – dopasować nazwiska Polaków do obrazków, np.: Fryderyk Chopin – fortepian,

Tradycje i obyczaje – kalambury związane z tradycjami,

Muzyka – ułożyć z rozsypanki piosenkę,

Kuchnia – wypisać jak najwięcej polskich potraw.

Po grze każdy dostał w nagrodę naklejkę. Spotkanie skończyło się około godziny 14:00.

2 gromada gra obietnica swieto zbiorka
22
PAŹ 2013

Śladami Jana Pawła II – zbiórka 2GP

Dominika KotowiczLink do wiadomości

Dzisiejszą zbiórkę zaczęłyśmy od przyjęcia Ani, Weroniki i Olgi do Gromady Wilczków oraz przyznania Kasi jej pierwszej sprawności – Kolekcjonera. Po apelu wilczki zastanowiły się co oznacza pierwszy punkt Prawa Gromady „Wilczek słucha starego wilka” i, kto tym wilkiem może być.

Później wybrałyśmy się w podróż śladami Jana Pawła II. Odwiedziłyśmy Wadowice, miejsce narodzin Karola Wojtyły. Tam zrobiłyśmy zabawkę, którą bawiły się dzieci w tamtych czasach. Z Wadowic przeniosłyśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie Karol jako kapłan często nawiedzał sanktuarium kalwaryjskie. Tam ułożyłyśmy modlitwę do błogosławionego Jana Pawła II i ruszyłyśmy dalej. Kolejnymi miejscami był Kraków, gdzie mieszkał po maturze i studiował, Niegowić – pierwsza parafia (tam zrobiłyśmy zaproszenia na różaniec dla dzieci), Łagiewniki, w których poznałyśmy św. Faustynę Kowalską i zrobiłyśmy własne różańce. Ostatnim punktem naszej wyprawy był Ludźmierz i Zakopane.

Zadowolone z naszej wyprawy wróciłyśmy do domów. Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

2 gromada zbiorka
9
MAJ 2013

Zbiórka 2 Drużyny Puławskiej

Teresa KałużnaLink do wiadomości

Dnia 27 kwietnia 2013 r. odbyła się zbiórka, na którą przyszło dużo nowych dziewczyn. Drużynowa podzieliła nas na trzy grupy i wysłała do sklepu po mąkę i wodę. Po powrocie przedstawiłyśmy dziewczynom postać patronki naszej drużyny - św. Joanny d’Arc, za którą przebrała się Agata. Zrobiłyśmy podpłomyki, przy których miałyśmy wiele zabawy.

Jednym z naszych zadań, było przedstawienie innym grupom zwierząt, których nazwy zdobyłyśmy przebijając balony, własnej roboty lotkami, zrobionymi z zapałek i kawałków drucika. O godz. 12 zmówiłyśmy Anioł Pański i rozważałyśmy fragment Pisma Św. Zagrałyśmy w wiele nowych gier, oraz lepiej poznałyśmy Prawo Harcerki. Zbiórka była jak najbardziej udana.

2 druzyna zbiorka
10
MAR 2013

Adam Chmielowski w Nowej Aleksandrii

Jakub NieoczymLink do wiadomości

Dnia 2 marca 2013 r. odbyła się zbiórka drużyny z okazji Dnia Myśli Braterskiej pt. "Adam Chmielowski w Nowej Aleksandrii". Zaczęło się o godzinie 9 pod pałacem Marynki, gdzie każdy z zastępów miał odnaleźć list z fabułą.

Pierwsze zadanie polegało na odnalezieniu Adama (szpiega przekazującego meldunki i informacje powstańców o armii carskiej), od którego dostaliśmy informację, że w parku są dwaj szpiedzy o imionach Stefan i jeden współpracownik Adama, też o imieniu Stefan. Szpiegów cechowały mokre zapałki, które mieli przy sobie, ale żeby dostać je do ręki trzeba było robić różne zadania. Prawdziwym Stefanem okazał się Jan Bąkała.

Po wykonaniu zadań, przenieśliśmy się na plac, gdzie czekało nas rozłożone manzo. Musieliśmy walczyć o przedmioty do złożenia chińskich lampionów (części dostaliśmy od Adama na początku gry, by wysłać meldunek na drugą stronę Wisły).

Wszystkie zastępy spisywały się świetnie, miały swoje wzloty i upadki, ale ostatecznie wszystkie części potrzebne do nadania listu zebrał zastęp Żubr. Na koniec tego emocjonującego dnia wysłaliśmy 4 lampiony z zaszyfrowanymi wiadomościami. Pytanie, czy dotarły do adresata :)i?

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra swieto zbiorka
5
MAR 2013

Zbiórka zimowa 2 Drużyny Puławskiej

Agnieszka NowakLink do wiadomości

Rankiem, dnia 22 lutego zebrałyśmy się na przystanku PKS i ruszyłyśmy do Kazimierza Dolnego. Gdy dojechałyśmy, drużynowa zaprowadziła nas na miejsce noclegu - do domu rekolekcyjnego sióstr Betanek.

Podczas zbiórki, która trwała 3 dni, nauczyłyśmy się robić guzy, zagłębiałyśmy się w czytania z Pisma Świętego, robiłyśmy szkic topograficzny. Wybrałyśmy się na wyprawę do Bochotnicy, gdzie zobaczyłyśmy ruiny zamku, który, jak głosi legenda, król Kazimierz Wielki wybudował dla swojej lubej - Estery. Rozciągały się tam piękne widoki. Stamtąd wróciłyśmy wąwozem Norowy Dół.

Było dużo śmiechu, miałyśmy też okazję doskonalić swoje umiejętności kucharskie, a wszystko to z pomocą sióstr. Ta zbiórka była jak najbardziej udana.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

2 druzyna zbiorka
1
CZE 2012

Zbiórka zastępu zastępowych 1 DP

Jan BąkałaLink do wiadomości

Wróciwszy ze zbiórki zastępu zastępowych 1. Drużyny Puławskiej, która odbyła się w dniach 25 i 26 maja 2012 r. w Trzęsinach, nachodzi mnie taka refleksja: zastępowy z Puław nie jest jak zwykły banan, jest jak banan Chiquita*. Owszem, czasami napije się coli i zje kanapkę zrobioną przez mamusię, zaprzeczyć nie mogę. Ale jak przyjdzie co do czego, to każdy z nich pokazuje, że zielona (a u Pawła czerwona) naszywka Semper parati na ramieniu to nie ozdoba! Obiad? Szałas? Żaden problem! Mielone z ziemniakami w wykonaniu Pawła jak zwykle pyszne, a szałas, budowany pod dowództwem Damiana, spełnił swoją funkcję wyśmienicie.


W trakcie przygotowywania obiadu...

Podczas zbiórki, oprócz zadań związanych z organizacją obozu, który odbędzie się właśnie w Trzęsinach już w lipcu, każdy zastępowy zaliczał zadania: Paweł na sprawność mistrzowską a Kuba, Damian i Kacper na stopień ćwika. Między innymi poznaliśmy wady i zalety różnych metod sygnalizacji i komunikowania się oraz przeszliśmy krótki, przyspieszony kurs pierwszej pomocy. Po za tym nie brakowało poczucia humoru, refleksji i poważnych rozmów o przyszłości.

Wiem, że gdybym zgubił się w dzikiej puszczy i miał tych czterech ze sobą, to wszystkie inne banany nie miały by szans!* Ale każdy, zarówno chłopak jak i dziewczyna może być taki jak oni. A nawet lepszy! Wystarczy chcieć i się rozwijać. Do czego też zachęcam was. Semper parati!

* Za słabe żarty z całego serca przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.

1 druzyna biwak zbiorka
24
PAŹ 2011

Zbiórka zastępu Mrówka z 2 DP

Agnieszka Nowak, 2 DPLink do wiadomości

8 października odbyła się pierwsza zbiórka najmłodszego zastępu w 2 Drużynie Puławskiej - zastępu Mrówka. Większą część zbiórki stanowiła gra fabularna. Gdy dziewczyny dotarły na umówione miejsce dowiedziały się, że okolicę opanowali Rosjanie i muszą one zapobiec całkowitej okupacji naszego kraju. Na ich twarzach od razu dostrzegłam wielkie zainteresowanie tym, co będzie dalej.

Druhny wkraczając na teren wroga były bardzo ostrożne. Wymyśliły własny szyfr, aby Rosjanie nie mogli zrozumieć ich rozmów. Musiały być skupione i na tyle sprytne, by nie wpaść w ręce wroga. Na szczęście udało im się to bez przeszkód. Spotkałam się z dziewczynami w centralnym obozie wroga. Po meldunku i zdaniu przez druhny relacji z trasy, znalazłyśmy miejsce, w którym mogłybyśmy rozpalić ognisko, aby rozgrzać się po wyprawie. Nadal byłyśmy bardzo uważne, gdyż wróg nie śpi!

W pewnej chwili usłyszałyśmy szelest liści i dostrzegłyśmy, że jesteśmy otoczone przez Rosjan. Nie zastanawiając się długo, ruszyłyśmy do ataku. Jedna z naszych druhen została porwana, ale nam też udało się złapać jedną Rosjankę. Mimo że dziewczyny były chętne do dalszej walki udało nam się rozwiązać problem inaczej. Z przywódcą Rosjan ustaliłam, że oddadzą nam zakładniczkę w zamian za sznurek, natomiast za Rosjankę dostaniemy jedzenie. Po chwili oddaliłyśmy się w głąb lasu, aby nie spotkać ich po raz drugi. Z rozpalaniem i zakamuflowaniem ogniska nie miałyśmy żadnych kłopotów, szybko zrobiło nam się ciepło. Na koniec zrobiłyśmy Apel Ewangeliczny oraz pierwszą radę naszego zastępu. Wspólnie uznałyśmy, że zbiórka była udana i zadowolone wróciłyśmy do domów.

2 druzyna gra zbiorka
6
PAŹ 2011

Zbiórka zastępu zastępowych 1 DP

Kacper Hajduk, 1 DPLink do wiadomości

Drugiego października 2011 r. odbyła się zbiórka zastępowych 1 Drużyny Puławskiej. Rozpoczęła się krótkim wstępem w piątkowy wieczór a w sobotę rano miało miejsce starcie dwóch duetów najlepszych zastępowych w Polsce.

Na samym początku odbyła się gra. Po wykonaniu zadań obie drużyny spotkały się w drodze do siedziby strasznego Orka. Gdy zastępowi spotkali się na szlaku, doszło do sprzeczki o to, która drużyna uśmierci potwora. Po krótkiej bitwie ustalono, że drużyny osobno nie mają szans, więc połączyły siły. Po krótkim marszu natknęli się na jamę poczwary. Dzielni wojownicy walczyli o wynalazek, który pozostawał w posiadaniu Orka. Podczas jatki jeden z rycerzy śmiertelnie zranił Orka. Nie trudno się domyślić, że potworem był nasz drużynowy.

Po udanej grze przyszedł czas na posiłek i budowę stołu. Wykorzystaliśmy zupełnie nową technikę budowy. Do konstrukcji nie użyliśmy sznurka a wszystkie połączenia wykonaliśmy za pomocą wystruganych z drewna czopów. Na obiad zjedliśmy pysznego kotleta z ziemniakami i mizerią. Zaraz po posiłku wyruszyliśmy na miejsce noclegu. Tam czekała na nas niespodzianka! Między drzewami rozwieszone zostały przez Pawła Przypolskiego i Czarka Oleksiewicza liny, po których mogliśmy się wspinać.

Jesienne dni są krótkie, więc szybko nastał wieczór. Rozbiliśmy plandekę, rozpaliliśmy ognisko i wreszcie położyliśmy się do snu. W niedzielę obudziliśmy się o godzinie 6. Po pokonaniu krótkiej trasy dotarliśmy do kościoła w Kazimierzu Dolnym, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej. Uważam, że zbiórka była udana!

1 druzyna biwak gra zbiorka
28
CZE 2011

Wyprawa rowerowa 1 GP do Niebrzegowa

Maciej BrzostekLink do wiadomości

Zbiórka, która odbyła się 4 czerwca 2011 r. miała wyjątkowy charakter, gdyż zaproszeni na nią byli również ojcowie wilczków. Wszyscy uczestnicy zebrali się o godzinie 10 pod kościołem św. Brata Alberta. Po krótkim apelu, na którym przedstawione zostały zasady obowiązujące podczas jazdy rowerem, po założeniu kasków i kamizelek odblaskowych uczestnicy zbiórki wyruszyli w drogę.


Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Trasa wyprawy wiodła niebieskim szlakiem rowerowym. Choć dość płaska, była urozmaicona zarówno pod względem krajobrazu, jak i nawierzchni. Spontanicznie uformowany wąż składający się z 19 osób pokonał dystans 30 kilometrów. Trasa przebiegała nad Kurówką, obok Zakładów Azotowych, później przez stację Gołąb aż do Niebrzegowa. Pogoda dopisała nawet za bardzo, więc wszystkie postoje odbywały się w cieniu. Wilczki na każdym etapie zmieniały się kolejnością, pilnując zdecydowanie, żeby nikt jej w czasie jazdy nie naruszał.

Dłuższy postój miał miejsce nad zakolem Wieprza w Niebrzegowie. Obiad w postaci kaszy kuskus z sosem i konserwą smakował prawie wszystkim. Powrót odbył się tą samą drogą, gdyż trasa przez Piskory mogłaby okazać się zbyt trudna. Obyło się bez wypadków. Wszyscy szczęśliwi i zmęczeni wrócili do domów.

1 gromada rodzice rowery zbiorka
15
KWI 2011

Zbiórka 1 Gromady Puławskiej 2.04.2011

Bartłomiej BrzostekLink do wiadomości

W sobotę o godzinie 9 apelem rozpoczęła się zbiórka szesnastu wilczków z 1 Gromady Puławskiej. Opiekowali się nimi Akela i Baloo. Plan zbiórki, chociaż prosty, był przemyślany.

Po apelu wszyscy razem przenieśli sporą ilość drewna na strych w dawnej kaplicy przy kościele. Pani organistka w ramach podziękowania za wykonaną pracę poczęstowała gromadę słodyczami. Po krótkim odpoczynku i po łyku picia odbyła się Skała Narady.


Gromada przy pomniku Jana Pawła II w Puławach

Potem gromada udała się na dwór i większą część zbiórki spędziła na graniu w piłkę nożną, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie zasad fair-play.

Do zrealizowania został jeszcze jeden bardzo ważny element zbiórki. Zbiórka ta wypadła 2 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci Jana Pawła ll. Gromada poszła więc pod pomnik papieża, aby tam chwilę się pomodlić i zapalić lampkę. Akela wyjaśnił, jakie jest znaczenie tego dnia i modlitwy pod pomnikiem papieża. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy rozeszli się do domów.

1 gromada sluzba zbiorka
14
GRU 2010

Zbiórka zastępu Niedźwiedź

Paweł Nowak, 1 DPLink do wiadomości

Spotkaliśmy się o 9:00 pod wieżą strażacką na łąkach. Nasz zastępowy nie pojawiał się przez dłuższy czas, więc zadzwoniliśmy do niego i dowiedzieliśmy się o schowanym liście. Znaleźliśmy go i ruszyliśmy w drogę, zgodnie ze wskazówkami (krwawe ślady pozostawione na śniegu).

Gdy skończyliśmy podążać tym nietypowym tropem, musieliśmy się podkraść do rannego pilota i go opatrzyć. Tak też zrobiliśmy. Później, przy ognisku, zjedliśmy posiłek i odbyliśmy radę zastępu, po której zastępowy przeprowadził apel ewangeliczny.

1 druzyna zbiorka
12
PAŹ 2010

Ja i Ty jesteśmy jednej krwi - zbiórka wilczków

Piotr JurgaLink do wiadomości

Poranek 9.10.2010 nie zapowiadał pięknej pogody, jednak ta stawała się faktem im więcej czasu mijało od początku zbiórki. Rozpoczęliśmy na łąkach, wraz z nowymi wilczkami: Dominikiem, Maćkiem oraz Piotrkiem. Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do lasu, gdzie bawiąc się i obserwując pierwsze oznaki jesieni spędziliśmy świetnie czas.

Akela, Wontolla oraz Ikki (nowy stary wilk) robili coraz to nową zabawę, sprawiając, że czuliśmy jeszcze lato i radość z nim związaną. Szaleństwa w lesie można zobaczyć w galerii ze zdjęciami. Na koniec zbiórki zagraliśmy w końcu w zabawę "Mowgli strzela", zaliczaliśmy zadania i trochę denerwowaliśmy Stare wilki. Poprawimy się, obiecujemy!

Do zobaczenia na następnej zbiórce! Już niedługo. Bardzo fajnie, bo to będzie długa wyprawa!

1 gromada zbiorka
4
PAŹ 2010

Pierwsza jesienna zbiórka wilczków

Piotr JurgaLink do wiadomości

W ładny październikowy poranek cała gromada zebrała się pod kościołem, aby uczestniczyć w nowych przygodach gromady. Wszystkie zeszłoroczne wilczki, stare wilki oraz nowi goście brali udział w zabawach, wykonywali ciekawe pieczątki oraz świętowali Obietnicę Pawła i Jakuba Pałgana.

Na sobotniej zbiórce pojawiło się sześciu nowych kandydatów, którzy, miejmy nadzieję, będą uczestniczyli przez cały najbliższy rok w życiu gromady. Zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii! Czekamy już na następne spotkanie, które odbędzie się 9 października 2010 r. Ze wszystkich sił!

1 gromada zbiorka
30
WRZ 2010

Zbiórka zastępu zastępowych w 1 DP

Paweł NowakLink do wiadomości

Kilka dni temu zastęp zastępowych z 1 Drużyny Puławskiej wybrał się pociągiem w okolice Nałęczowa. Po godzinnym marszu, zastępowi wraz z drużynowym dotarli do miejsca przeznaczenia, w którym odbyła się rada drużyny.

Po radzie zastęp zastępowych zabrał się za budowę stołu. Do łączenia drewnianych żerdzi wykorzystane zostały czopy, czyli drewniane kołki przeciskane przez otwory nawiercone w żerdziach. Blat stołu wypleciony został z cienkich gałązek.

Na sam koniec, zastęp przyrządził jajka w pomarańczach wykładanych folią aluminiową, które zostały wrzucone do ogniska. Był to nowatorki pomysł, który bardzo dobrze się sprawdził w traperskich warunkach. Po obiedzie, zastępowi wraz z drużynowym powrócili pociągiem do Puław.

1 druzyna zbiorka

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko