Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Pomóż nam i przekaż 1%

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Możesz
nam bardzo pomóc przekazując 1% swojego podatku.
Nasz numer KRS to 0000089011.
Więcej informacji znajdziesz tutaj...

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą swieto. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

30
MAR 2015

Życzenia wielkanocne

Łukasz GoluchLink do wiadomości

rodzice swieto
13
LIS 2014

Święto niepodległości 2014 w 2 GP

Dominika KotowiczLink do wiadomości

Obchody Dnia Niepodległości zaczęłyśmy od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa na Włostowicach. Następnie odbył się apel, na którym Katarzyna Pać złożyła przyrzeczenie.

Ze śpiewem na ustach i biało­czerwonymi flagami namalowanymi na twarzach ruszyłyśmy na grę. Cofnęłyśmy się do roku 1918, aby cieszyć się zakończeniem wojny i odzyskaniem niepodległości. Po drodze spotkałyśmy gospodynię Piłsudskiego, Helenkę – żonę Ignacego Paderewskiego, Krysię – chrześnicę Romana Dmowskiego i zapłakaną Annę – córkę Gabriela Narutowicza. Każda z tych osób opowiedziała nam historię ze swojego życia i miała dla nas zadanie. Spotkałyśmy też żołnierza walczącego w I Wojnie Światowej, bardzo się cieszył, że odwiedziliśmy groby jego poległych kolegów.

Zapaliłyśmy znicze, odmówiłyśmy wymyśloną przez nas modlitwę i wróciłyśmy do naszych czasów aby z rodzinami świętować ten dzień.

2 gromada przyrzeczenie swieto
7
PAŹ 2014

Msza środowiska harcerskiego

Jan BąkałaLink do wiadomości

W najbliższą niedzielę, 12 października 2014 r., w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30 odbędzie się msza święta puławskiego środowiska harcerskiego. Pragniemy na nią zaprosić wszystkich rodziców oraz opiekunów harcerek, harcerzy i wilczków.

Msza środowiska odbywać się będzie co miesiąc, w każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30. Następna msza już 9 listopada 2014 r.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice swieto zaproszenie
22
LIS 2013

Święto niepodległości 2013 w 1 GP

Przemysław PaćLink do wiadomości

Dnia 11 listopada 2013 r. w narodowe święto niepodległości odbyła się już kolejna zbiórka 1 Puławskiej Gromady Wilczków. Spotkaliśmy się o godzinie 8:00 przed kościołem św. Brata Alberta w Puławach, skąd całą gromadą wyruszyliśmy na uroczystości, które odbyły się w kościele pw. św. Józefa we Włostowicach. Po mszy złożono kwiaty i wieńce przed pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Była także wiązanka od puławskich skautów.

Kolejnym punktem programu była gra historyczna. Szliśmy przez pola, łąki i lasy szukając znaków patrolowych i listów. Ze znalezionych biało-czerwonych pasków z pomocą Akeli i Baloo każdy z nas zrobił flagę Polski. Zaśpiewaliśmy też hymn Polski. Po grze zmęczeni, z obolałymi nogami wróciliśmy do harcówki przy kościele św. Brata Alberta, ogrzaliśmy się trochę i pobawiliśmy się w naszą ulubioną zabawę „pif-paf”.

To był dobrze spędzony czas!

1 gromada gra swieto zbiorka
16
LIS 2013

Święto niepodległości 2013 w 1 DP

Paweł OstrowskiLink do wiadomości

W poniedziałek, 11 listopada 2013 r. odbyła się gra z okazji święta niepodległości. Oprócz naszej drużyny uczestniczyły w niej też zastępy z Lublina.

Gra miała miejsce w lesie niedaleko stolicy naszego województwa, więc pojechaliśmy tam pociągiem. Dotarliśmy przed 9:00 i mieliśmy czas na zapoznanie się z regułami oraz fabułą gry. Tematem była obrona Westerplatte. Celem każdego zastępu było zaliczenie jak największej ilości zadań w punktach zaznaczonych na mapie. Kiedy dwa zastępy się spotkały, zaczynała się walka na chusty. Zwycięzcy otrzymywali dodatkowe punkty. Naszemu zastępowi udało się zaliczyć większość dostępnych zadań oraz wygrać dwie walki z trzech.

O 12:30 wszystkie oddziały musiały ruszyć do umówionego miejsca. Tam odpoczęliśmy i napiliśmy się herbaty. Potem dla rozgrzania zagraliśmy w grę opartą na bieganiu. Na koniec odbył się apel, na którym dowiedzieliśmy się o zwycięzcy (był nim zastęp z Lublina).

Wróciliśmy do Puław o 17:30. Mimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni. Według mnie był to bardzo dobrze spędzony czas.

1 druzyna gra swieto
15
LIS 2013

Dzień niepodległości 2013 w 2 GP

Katarzyna KałdunekLink do wiadomości

Dziś spotkałyśmy się pod Kościołem świętego Józefa na Włostowicach o godzinie 8:50. Najpierw była msza święta. Po mszy odbyło się składanie wieńców pod pomnikiem przy kościele. Później poszłyśmy do parku, gdzie odbył się apel, na którym dostałam dwie sprawności – Sanitariuszkę i Wrotkarza, a Tereska Karamon została wilczkiem (złożyła obietnicę).

Następnie rozpoczęła się Wielka Gra. Znalazłyśmy list od Józefa Piłsudskiego, w którym prosił nas o pomoc. Naszą misją było wydanie gazety o Polsce. Każde zadanie było kolejną stroną naszej gazety. Musiałyśmy:

Wymyślić nazwę i zrobić stronę tytułową,

Polska – dopasować nazwy miast do rzeczy, które kojarzą się z nimi,

Wybitni Polacy – dopasować nazwiska Polaków do obrazków, np.: Fryderyk Chopin – fortepian,

Tradycje i obyczaje – kalambury związane z tradycjami,

Muzyka – ułożyć z rozsypanki piosenkę,

Kuchnia – wypisać jak najwięcej polskich potraw.

Po grze każdy dostał w nagrodę naklejkę. Spotkanie skończyło się około godziny 14:00.

2 gromada gra obietnica swieto zbiorka
7
CZE 2013

Dzień Matki w 2 Gromadzie i 2 Drużynie Puławskiej

Dominika KotowiczLink do wiadomości

25 maja odbył się Dzień Matki zorganizowany przez 2 Gromadę i 2 Drużynę Puławską. Święto naszych mam zaczęłyśmy od uroczystej mszy świętej, po której druhna Teresa złożyła swoje Przyrzeczenie. Przygotowałyśmy przedstawienie, pięknie przystrojone stoły i mały poczęstunek.


Przyrzeczenie harcerskie

Nasze spotkanie zakończyłyśmy apelem, na którym trzy wilczki: Dorota, Marta i Kinga przeszły do drużyny. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie rodzice swieto
10
MAR 2013

Adam Chmielowski w Nowej Aleksandrii

Jakub NieoczymLink do wiadomości

Dnia 2 marca 2013 r. odbyła się zbiórka drużyny z okazji Dnia Myśli Braterskiej pt. "Adam Chmielowski w Nowej Aleksandrii". Zaczęło się o godzinie 9 pod pałacem Marynki, gdzie każdy z zastępów miał odnaleźć list z fabułą.

Pierwsze zadanie polegało na odnalezieniu Adama (szpiega przekazującego meldunki i informacje powstańców o armii carskiej), od którego dostaliśmy informację, że w parku są dwaj szpiedzy o imionach Stefan i jeden współpracownik Adama, też o imieniu Stefan. Szpiegów cechowały mokre zapałki, które mieli przy sobie, ale żeby dostać je do ręki trzeba było robić różne zadania. Prawdziwym Stefanem okazał się Jan Bąkała.

Po wykonaniu zadań, przenieśliśmy się na plac, gdzie czekało nas rozłożone manzo. Musieliśmy walczyć o przedmioty do złożenia chińskich lampionów (części dostaliśmy od Adama na początku gry, by wysłać meldunek na drugą stronę Wisły).

Wszystkie zastępy spisywały się świetnie, miały swoje wzloty i upadki, ale ostatecznie wszystkie części potrzebne do nadania listu zebrał zastęp Żubr. Na koniec tego emocjonującego dnia wysłaliśmy 4 lampiony z zaszyfrowanymi wiadomościami. Pytanie, czy dotarły do adresata :)i?

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra swieto zbiorka
29
STY 2013

Obchody 150-tej rocznicy powstania styczniowego

Łukasz GoluchLink do wiadomości

W ostatnich dniach przeżywaliśmy 150-tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w naszej parafii została odprawiona uroczysta msza święta, w której wzięliśmy aktywny udział przygotowując pełną asystę.

Podczas uroczystości zostały poświęcone urny z ziemią z pól bitewnych powstania, które w dalszej części uroczystości zostały złożone w cokole pomnika świętego brata Alberta znajdującego się na placu kościelnym. Jak każdy zapewne wie, Adam Chmielowski był aktywnym uczestnikiem powstania. Poświęcając się dla Ojczyzny stracił nogę. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przy owym pomniku.

1 druzyna 2 druzyna krag sluzba swieto
10
GRU 2012

Zlot niepodległości 2012 w 1 Drużynie Puławskiej

Paweł Ostrowski, 1 DPLink do wiadomości

Tę zbiórkę przygotował dla wszystkich drużynowy. Zebraliśmy się o 9:00 pod kościołem. Na początku mieliśmy przeczytać zaszyfrowaną wiadomość i znaleźć listy ukryte w otoczeniu kościoła. W odnalezionej kopercie oprócz listu znajdował się również skrawek mapy. Odnaleźliśmy ten obszar na dużej mapie i udaliśmy się do wskazanego miejsca. Po drodze trochę błądziliśmy, ale w rezultacie doszliśmy do celu.


W drodze do celu

Później mieliśmy odwiedzić jeszcze kilka punktów w puławskim lesie. Po wykonaniu tego zadania rozpaliliśmy ognisko, zorganizowaliśmy sobie bazę i przygotowaliśmy obiad. Składał się on z zupy pomidorowej i smażonych kawałków piersi z kurczaka. Po zjedzeniu posiłku przeszliśmy do najważniejszego etapu – gry. Każdy miał swoją bazę, a w niej 4 chorągiewki. Zadaniem zastępu było zdobycie chorągiewek przeciwników i nie dopuszczenie do straty własnych. Nasz zastęp uzyskał pierwsze miejsce razem z zastępem Muflon – zdobyliśmy 7 chorągiewek.


Przygotowywanie obiadu

Po grze wróciliśmy pod kościół. Ja i Przemek złożyliśmy Przyrzeczenie Harcerskie. W nagrodę za odniesione podczas gry zwycięstwo otrzymaliśmy wyposażenie apteczki oraz wstążkę na proporzec. Zbiórka skończyła się około godziny 17. Wróciłem z niej do domu zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Więcej zdjęć ze zlotu można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra przyrzeczenie swieto
26
LIS 2012

Dzień niepodległości 2012 w 2 GP

Dominika Kotowicz, akela 2 GPLink do wiadomości

W tym roku świętowanie dnia niepodległości zaczęłyśmy od mszy świętej na Włostowicach. Po uroczystościach wyruszyłyśmy pod pałac Marynki, gdzie odbył się apel, na którym dwa wilczki: Ala i Dorota złożyły swoją obietnicę. W końcu zaczęła się gra, na którą wszyscy bardzo czekali. Wilczki znalazły taką wiadomość:

Waleczne dziewczęta!
Nasz kochany kraj jest w niewoli. Trzech zaborców wtargnęło na nasze ziemie, aby zniszczyć wszystko co polskie. Ale my, Polacy, dzieci naszej Ojczyzny, nie poddamy się. Polska Was potrzebuje! Dlatego stańcie do boju, pełni mocy i wiary, aby odzyskać to, co nam najdroższe. Jednak pamiętajcie, że nie siła jest najważniejsza. Musicie współpracować i być uważne, gdyż wróg czyha na każdym rogu. Nie ma miejsc bezpiecznych. Wykażcie się czujnością i sprytem, niech każdy krok będzie przemyślany! Za Polskę!


Wilczki podczas zabawy

Wilczki z wymalowanymi na twarzach flagami ruszyły przeżyć nową przygodę. Pierwszym zadaniem było wykonanie łańcucha symbolizującego zniewolenie. Łańcuch składał się z biało-czerwonych ogniw, pośród których wplecione zostały trzy czarne symbolizujące zaborców. Po drodze napotkali pewną trudność - Austriacy wybudowali wielki mur. Jeszcze nikomu nie udało się go pokonać, będąc nie złapanym. Wilczki świetnie sobie poradziły i przeszły niezauważone, jednak parę kroków dalej spotkały rannego człowieka, który przechodząc przez mur bardzo się potłukł. Dziewczyny opatrzyły mężczyznę i ruszyły w dalszą drogę. Tam znalazły pieśń, która przez lata zagrzewała Polaków do walki, do obrony, do odzyskania wolności. Tą pieśnią była Rota, która zabrzmiała na ich ustach, tak jak kiedyś brzmiała na ustach walczących o nasz kraj.


Opatrywanie rannego

Wykonanie kolejnego łańcucha wyglądało prawie identycznie, z tą różnicą, że po wykonaniu całości trzeba było przerwać go w połowie. W ten sposób uzyskaliśmy ilustrację obrazującą zerwanie łańcucha niewoli. Ostatni, trzeci łańcuch, składał się wyłącznie z ogniw biało-czerwonych, symbolizując sobą odrodzenie państwa polskiego i nadzieję na nowe, lepsze jutro. W łańcuchu solidarności każde ogniwo symbolizowało pewną wartość: solidarność, przyjaźń, równość, tolerancję, nadzieję i pracę. Pewne pojęcia mogły być niezrozumiałe, dlatego wilczki dostały definicje i musiały dopasować je do odpowiednich wartości. Poznały także wiersz Wyznanie wiary dziecięcia polskiegoPowiewa flaga Czesława Janczarskiego. Po drodze zebrały materiały, z których każda zrobiła własną flagę. Poznałyśmy Marszałka Józefa Piłsudskiego a całą grę zakończyłyśmy odśpiewaniem hymnu.


Przyjęcie nowego wilczka do gromady

W całej zabawie bardzo pomogła nam drużynowa Ola ze swoimi harcerkami: Agą, Patrycją i Teresą a także wędrownicy Łukasz i Paweł, którym bardzo dziękuję.

Do naszej gromady przyjęliśmy pięć nowych wilczków, które stały się siostrami wszystkich harcerek w Polsce i na świecie. Oczywiście nie obyło się bez podrzucania nowo przyjętych członków gromady. Tym miłym akcentem zakończyliśmy ten dzień.

2 gromada gra swieto
5
LIS 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat najbliższych wydarzeń w życiu drużyny oraz spraw organizacyjnych. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna rodzice swieto zaproszenie zimowisko
24
LIS 2011

Zlot niepodległości 1 Drużyny Puławskiej

Kacper Hajduk, 1 DPLink do wiadomości

Obchody tegorocznego święta niepodległości, jak co roku zaczęły się mszą świętą w kościele na Włostowicach. Po nabożeństwie nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem symbolizującym odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczęła się gra. Drużynowy wręczył nam mapę z zaznaczonym punktem. Wszyscy ruszyli w pośpiechu do wskazanego miejsca, w którym później zastępy rywalizowały o to, kto najszybciej wykona flagę Polski. Największą kreatywnością wykazał się zastęp Wilk, który wygrał grę. Cały dzień minął nam na wzajemnej rywalizacji, z barwami narodowymi i dźwiękami pieśni patriotycznych w tle.

1 druzyna gra swieto
23
LIS 2011

Święto niepodległości w 2 Szczepie Puławskim

Agnieszka NowakLink do wiadomości

Dnia 11 listopada 2011 r. razem z wilczkami pojechałyśmy do Nałęczowa na obchody związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. O 7:55 wyszłyśmy z punktu zbiórki w kierunku miejsca, z którego odjeżdżał nasz bus do Nałęczowa. Po 45 minutach drogi dotarłyśmy do tamtejszego kościoła. Odbyła się w nim msza upamiętniająca rok 1918. Po mszy poszłyśmy pod pomnik na nałęczowskim cmentarzu, gdzie złożone zostały kwiaty, po czym poszłyśmy na polanę harcerską, gdzie zaczęła się gra.

Każdy zastęp szedł innym szlakiem i musiał odszukać w terenie siedem punktów. Na ukończenie gry miałyśmy 2 godziny. Kolejnym naszym zadaniem było zdobycie flagi, której strzegła dh. Beata. Gra była udana, szczególnie dla wilczków. Wróciłyśmy do salki na plebanii. Tam był obiad i chwila na odpoczynek. Nieco później odbył się apel, na którym nasza akela dh. Dominika została mianowana, a jej wilczki dostały chusty. Grę wygrał zastęp Pantera z 2. Drużyny Nałęczowskiej. Wszystkim uczestnikom ten dzień bardzo się podobał!

2 druzyna 2 gromada gra naleczow swieto
27
STY 2011

Msza św. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W niedzielę 23 stycznia w kościele p. w. Św. Brata Alberta odprawiona została Msza św. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wilczki, harcerze i wędrownicy z 1 Szczepu św. Benedykta pełnili służbę jako asysta liturgiczna

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

1 druzyna 1 gromada krag swieto
22
LIS 2010

Zbiórka 1 DP z okazji święta niepodległości

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

W sobotę 13 listopada odbyła się zbiórka 1 Drużyny Puławskiej. Spotkaliśmy się wszyscy o godzinie 9 przy pałacu Czartoryskich. W zbiórce brały udział trzy zastępy: Wilk, Niedźwiedź i Żubr.

Najpierw musieliśmy dojść do Świątyni Sybilli, gdzie mieliśmy znaleźć kogoś z gazetą pod pachą. Gdy powiedzieliśmy hasło, dostaliśmy wiadomość zaszyfrowaną Morsem. Po odczytaniu jej, dostaliśmy kolejną kartkę z informacją o tym, gdzie mamy iść. Musieliśmy dostać się na skrzyżowanie ulicy Kilińskiego z ulicą Piękną. Tam czekał na nas sternik. Kazał nam przedstawić sposoby na wyznaczenie północy. Powiedział nam również, że bosman ukradł całe jego złoto. Następnie mieliśmy znaleźć krzyż południa oraz ukrytą wiadomość. Gdy później pokonaliśmy bosmana, odzyskaliśmy guldeny i otrzymaliśmy rozkaz zbudowania szałasu, który miał posłużyć jako fort. Po zakończeniu budowy rozpoczęła się bitwa na chusty, a po niej obiad. Wtedy drużynowy powiedział nam, że jest jeszcze jedna osoba, która posiada guldeny. Musieliśmy ją podejść, a że zaczynało robić się ciemno, graliśmy w latarnika.

Wielką grę wygrał zastęp Żubr, gdyż zebrał najwięcej guldenów i zbudował najlepszy szałas. Wszyscy świetnie się bawili. Gratulacje zwycięzcom!

1 druzyna gra swieto
17
LIS 2010

Obchody święta niepodległości na Włostowicach

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

Dnia 11 listopada na uroczystościach w kościele św. Józefa zebrali się puławscy harcerze. Reprezentował ich poczet sztandarowy, który tworzyli zastępowi wszystkich zastępów działających w 1 Drużynie Puławskiej.

Po mszy sprawowanej w intencji ojczyzny odbyła się uroczystość państwowa. Najpierw odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez młodzież puławską. Później przemawiał prezydent miasta Puławy - Janusz Grobel. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wieńców.

Wieniec od Skautów Europy złożyli: Łukasz Goluch, Maciek Brzostek i Ola Kotowicz. Po uroczystościach odbył się uroczysty apel drużyny i wprowadzenie do gry harcerskiej.

1 druzyna 2 druzyna swieto
21
CZE 2010

Harcerski ołtarz na Boże Ciało

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Puławskie harcerki i harcerze, jak co roku, aktywnie uczestniczyli w obchodach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Zbudowali ołtarz, przy którym parafianie z parafii św. Brata Alberta mogli się modlić i słuchać Ewangelii w trakcie procesji z Najświętszym Sakramentem.

1 druzyna 2 druzyna sluzba swieto
24
MAJ 2008

Dzień Matki

Magdalena IrchaLink do wiadomości

Pomysł Gali Talentów na dzisiejszym Dniu Matki okazał się naprawdę trafiony. Dziewczyny pokazały wiele swoich talentów - nie tylko artystycznych takich, jak gra na instrumencie, śpiew, zdolności plastyczne czy teatralne, ale również swoje umiejętności sportowe. Bardzo dobrze się przygotowały, co można było zauważyć podczas występów. Mamom się bardzo podobało.To właśnie one dzisiaj były najważniejsze i jeszcze raz składamy im serdeczne życzenia!

2 druzyna 2 gromada rodzice swieto
14
MAJ 2008

Święto 2 Szczepu Puławskiego

Magdalena IrchaLink do wiadomości

Dzień 24 maja zapowiada się naprawdę ciekawie! Zaczynamy grą z okazji Święta naszej patronki - św. Joanny d' Arc. Wieczorem zapraszamy nasze kochane mamy, aby uczcić ich święto! Nie będzie to jednak taki zwykły Dzień Matki, a Gala Talentów. Na pewno nie będzie nudno!

2 druzyna 2 gromada rodzice swieto zaproszenie
15
CZE 2007

Odpust w parafii św. Brata Alberta

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

17 czerwca obchodzimy wspomnienie św. Brata Alberta. Dla 1 i 2 Szczepu Puławskiego jest to szczególnie ważny dzień, gdyż parafia przy, której szczepy działają jest pod jego wezwaniem. Tego dnia, zostanie odsłonięty pomnik patrona parafii. Po Mszy Św. odbędzie się uroczysty apel. Harcerki, harcerze oraz wilczki po Mszach Świętych będą sprzedawać własnoręcznie wykonane przez siebie rzeczy.

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada swieto
7
MAJ 2006

Święto w 3 Drużynie Puławskiej

Piotr JurgaLink do wiadomości

Dnia 28 kwietnia 2006 r. około godziny 19:15 cała 3 Drużyna Puławska zebrała się przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach, przygotowując się wcześniej solidnie do zbliżającej się ceremonii. Rozpoczęliśmy wystawieniem Najświętszego Sakramentu o godz. 19:30. Na początku modliliśmy się całą drużyną, następnie zostawiliśmy chłopców, którzy przygotowywali się do złożenia Przysięgi Wierności oraz Przyrzeczenia. Po czasie, jaki spędzili na indywidualnej rozmowie z Panem Jezusem nadszedł moment poświęcenia krzyży, następnie zaś przeszliśmy całą jednostką do parku, gdzie na dziedzińcu przed samym pałacem odbyły się o godzinie 21:00 uroczyste przyrzeczenia Antka Owczarskiego, Konrada Wójcika i Jacka Kałużnego. Jeden chłopiec z zastępu Jaguar - Damian Kurzępa złożył także przysięgę Wierności. Trzeba się cieszyć, ponieważ kolejnych trzech młodych chłopców złożyło zobowiązanie.

3 druzyna przyrzeczenie swieto
17
LUT 2006

Dzień Myśli Braterskiej

Jakub BąkałaLink do wiadomości

Dnia 22. lutego wszyscy harcerze z całego świata obchodzą urodziny pomysłodawcy skautingu – Roberta Baden-Powella. Dzień ten został nazwany Dniem Myśli Braterskiej, w trakcie którego harcerze i harcerki przesyłają sobie życzenia i pozdrowienia. Dzień ten uczci w specjalny sposób także nasze środowisko Puławskie.

Robert Stephenson Smyth Baden-Powell urodził się 22 lutego 1857 roku w Londynie. Był generałem, doktorem honoris causa Oxfordu, Uniwersytetu w Toronto, honorowym obywatelem Londynu, odznaczonym tytułem Lord of Gilwell oraz wieloma orderami, przede wszystkim jednak B-P (czyt. Bi-Pi, tak go nazywano) znany jest jako twórca skautingu. Doskonale rozumiał młodych ludzi, znał ich pragnienia: samodzielności, przygody, zaufania. Wiedział także jakich ludzi potrzebuje świat: odważnych, samodzielnych, rycerskich, z inicjatywą. Propagował braterstwo i pokój.

W wieku 19 lat wstąpił do armii brytyjskiej. Wyjechał wraz z 13 pułkiem huzarów do Indii, gdzie spędził 10 lat. Później wysłany został do Afryki. Wśród plemion Matabele zyskał sobie przydomek Impessa, czyli wilk, który nigdy nie śpi. Wsławił się obroną Mafekingu (miasta w Afryce), przez 7 miesięcy obleganego przez wojska burskie (Burowie byli potomkami osadników holenderskich). Wykorzystał tam swoją metodę działania w małych grupach oraz powierzał odpowiedzialne zadania młodym chłopcom, stosując z powodzeniem zasadę, że człowiek, który nigdy nie popełnił błędu, nigdy nic nie zrobił.

W 1907 roku, mimo braku zgody na całkowite odejście ze służby, w sierpniu organizuje pierwszy obóz skautowy. Zbiera 24 chłopców i wyjeżdża z nimi na wyspę Brownsea. Dzieli ich na małe grupy, na czele których stawia najstarszych chłopców. Obóz ten uznawany jest za początek skautingu.

W 1912 poznaje i poślubia Olave St. Clair, młodszą od siebie o 32 lata. Młoda małżonka angażuje się w ruch skautowy, wspierając wysiłki swojego męża. Olave zajmuje się współtworzeniem żeńskiej gałęzi skautowej, zwanej dziewczęta - przewodniczki (Girl Guides).

W ciągu całego swego życia B-P odbył wiele podróży, między innymi odwiedził Stany Zjednoczone, Japonię, Chiny, a nawet 1 dzień przebywał w Polsce.

Zmarł 8 stycznia 1941 roku w Kenii, swojej drugiej ojczyźnie. Na nagrobku znajduje się znak patrolowy, w języku harcerskim oznaczający "wykonałem swoje zadanie i poszedłem do domu" (koło z kropką w środku).

"Jeśli wasze skautostwo miałoby być bez Boga, lepiej, żeby go wcale nie było." (B-P)

swieto
14
LIS 2005

Obchody święta niepodległości - Włostowice, 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

W piątek 11 listopada 2005 puławskie środowisko harcerskie wzięło udział we Mszy świętej oraz uroczystościach związanych z obchodami święta niepodległości. Zawiszacy złożyli również kwiaty pod pomnikiem niepodległości przy włostowickim kościele.

1 druzyna 2 druzyna swieto
11
LIS 2005

Zlot Niepodległości 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

W sobotę 12.11.2005 odbył się Zlot Niepodległości. Impreza rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 9:00 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Później odbyła się gra, w której rywalizowały ze sobą obie męskie drużyny z Puław. W efekcie pierwsze miejsce zajął zastęp Ryś, drugie - Żubr, i wreszcie trzecie - Niedźwiedź. Wszystkie z 1 Drużyny Puławskiej. Na samym końcu odbył się Apel poległych.

1 druzyna 3 druzyna gra swieto
25
PAŹ 2005

Dzień Papieski 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Mamy za sobą kolejny Dzień Papieski. W tym roku puławskie środowisko zawiszackie, będące oficjalnym organizatorem tej imprezy przygotowało wiele akcji, które ten wyjątkowy dzień ubogaciły. Sczegółowa relacja z przebiegu Dnia Papieskiego 2005 znajdzie się w najnowszym numerze Zawiszaka.

sluzba swieto

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko