Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą sluzba. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

13
STY 2014

Podziękowania dla 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach przekazało podziękowania harcerzom z 1 Drużyny Puławskiej za pomoc w organizacji zabawy mikołajkowej dla dzieci z rodzin zastępczych.

1 druzyna sluzba
29
STY 2013

Obchody 150-tej rocznicy powstania styczniowego

Łukasz GoluchLink do wiadomości

W ostatnich dniach przeżywaliśmy 150-tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w naszej parafii została odprawiona uroczysta msza święta, w której wzięliśmy aktywny udział przygotowując pełną asystę.

Podczas uroczystości zostały poświęcone urny z ziemią z pól bitewnych powstania, które w dalszej części uroczystości zostały złożone w cokole pomnika świętego brata Alberta znajdującego się na placu kościelnym. Jak każdy zapewne wie, Adam Chmielowski był aktywnym uczestnikiem powstania. Poświęcając się dla Ojczyzny stracił nogę. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przy owym pomniku.

1 druzyna 2 druzyna krag sluzba swieto
25
STY 2013

Wedrówka Kręgu Młodych Wędrowników Wilków - Bochotnica 18-19.01.2013 r.

Paweł NowakLink do wiadomości

To był dzień 18 stycznia. Wróciłem do domu i nagle przebłysk pamięci: Wędrówka. Spakowałem plecak, mundur na grzbiet, treki na nogi, plecak na garb i wyruszyłem. Po pół minucie wróciłem po kurtkę, ale to nieistotny szczegół. Byliśmy umówieni na przystanku busów koło Carrefoura. Gdy się tam pojawiłem, moi towarzysze broni już tam byli. Trzech wspaniałych plus sztandar szykowało się do drogi przyrównywanej do drogi hobbita. Wsiadamy do środka transportu. Kości zostały rzucone. Nasz cel: książęca osada Wilków.

Dotarliśmy. Duchowni z tamtejszej parafii udostępnili nam kawałek dachu nad głową oraz podłogę, na której z radością rozwinęliśmy karimaty. Przygotowaliśmy wspólnie kolację, zrobiliśmy radę i udaliśmy się na spoczynek.

Rano wstaliśmy skoro świt, zjedliśmy śniadanie i spakowawszy plecaki poszliśmy na mszę. Po niej podziękowaliśmy księżom, zaoferowaliśmy pomoc i dostaliśmy służbę. Naszym zadaniem było nawiezienie drewna niezbędnego w procesach grzewczych. Ochoczo ładowaliśmy je i woziliśmy taczką. Muszę przyznać, że robiłem to pierwszy raz w życiu, a 25 cm warstwa śniegu nie ułatwiała mi tej próby.

Po wypełnieniu po brzegi składowiska z opałem ruszyliśmy w podróż. Poprzez śniegi, mrozy i zamiecie, niesieni wiatrem i silną wolą przemieszczaliśmy się metr po metrze aż do królewskiego miasta Kazimierza Dolnego. Tam odwiedziliśmy wieloletniego duszpasterza naszego środowiska, który przygotował dla nas konferencję na temat stałego spowiednika i kierownictwa duchowego. Po wysłuchaniu jej z zaciekawieniem i chwilach wspomnień minionych lat przyszedł czas by ruszać dalej.

Ściemniło się już, a śnieg, wiatr i mróz nie odpuszczały. Skierowaliśmy się ku Bochotnicy, na trasie napotkaliśmy ruiny zamku Esterki, gdzie ku naszemu zdziwieniu spotkaliśmy jednego ze starszych wojów, który opowiadał nam o wartości naszej drogi. Z Bochotnicy wyruszyliśmy w stronę naszych domostw, gdzie skończyła się nasza przygoda.

krag sluzba wedrowka
2
GRU 2011

Wędrownicy pomagali w Zastowie Karczmiskim

Łukasz GoluchLink do wiadomości

W sobotni poranek 26 listopada 2011 r. spotkaliśmy się, by pojechać do oddalonej od Puław o około 30 km miejscowości - Zastowa Karczmiskiego. Celem naszego wyjazdu była służba u rodziny, która mocno ucierpiała w niedawnej powodzi. Było nas czterech: Maciek, Artur, Przemek i ja. Na miejscu czekał na nas pan Grzegorz, który z wielką otwartością nas przyjął.

Zbliża się zima, więc nie trudno było przewidzieć, co będziemy robić. Wzięliśmy do rąk narzędzia (toporki, kliny, młoty i siekiery), a już po chwili słychać było trzeszczenie pękających pniaków. Przygotowaliśmy opał do ogrzewania domu na całą zimę. Czas płynął szybko. Około godziny 13 zjedliśmy pyszny obiad przygotowany przez mamę pana Grzegorza. Mieszka z nimi także ojciec, który jest bardzo schorowany i przykuty do łóżka. Pracę zakończyliśmy około godziny 15.

Pan Grzegorz podarował nam piękny, własnoręcznie narysowany i oprawiony rysunek świętego Jana Nepomucena z podziękowaniami. Bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że mogliśmy pomóc wróciliśmy do domów.

krag sluzba
15
KWI 2011

Zbiórka 1 Gromady Puławskiej 2.04.2011

Bartłomiej BrzostekLink do wiadomości

W sobotę o godzinie 9 apelem rozpoczęła się zbiórka szesnastu wilczków z 1 Gromady Puławskiej. Opiekowali się nimi Akela i Baloo. Plan zbiórki, chociaż prosty, był przemyślany.

Po apelu wszyscy razem przenieśli sporą ilość drewna na strych w dawnej kaplicy przy kościele. Pani organistka w ramach podziękowania za wykonaną pracę poczęstowała gromadę słodyczami. Po krótkim odpoczynku i po łyku picia odbyła się Skała Narady.


Gromada przy pomniku Jana Pawła II w Puławach

Potem gromada udała się na dwór i większą część zbiórki spędziła na graniu w piłkę nożną, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie zasad fair-play.

Do zrealizowania został jeszcze jeden bardzo ważny element zbiórki. Zbiórka ta wypadła 2 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci Jana Pawła ll. Gromada poszła więc pod pomnik papieża, aby tam chwilę się pomodlić i zapalić lampkę. Akela wyjaśnił, jakie jest znaczenie tego dnia i modlitwy pod pomnikiem papieża. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy rozeszli się do domów.

1 gromada sluzba zbiorka
2
SIE 2010

Puławscy wędrownicy pomagali powodzianom

Bartłomiej BrzostekLink do wiadomości

W dniach od 28 do 31 lipca wędrownicy z kręgu św. Franciszka służyli pomocą ludziom na terenach objętych tegoroczną powodzią w gminie Wilków i okolicach.

Pierwsze dwa dni, wraz z grupą harcerzy z ZHR z Zielonki, pomagali w magazynie w Polanówce przy rozdzielaniu darów dla powodzian. Kolejne dwa dni uczestniczyli w usuwaniu szkód i sprzątaniu gospodarstwa we wsi Kąty.

krag sluzba
21
CZE 2010

Harcerski ołtarz na Boże Ciało

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Puławskie harcerki i harcerze, jak co roku, aktywnie uczestniczyli w obchodach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Zbudowali ołtarz, przy którym parafianie z parafii św. Brata Alberta mogli się modlić i słuchać Ewangelii w trakcie procesji z Najświętszym Sakramentem.

1 druzyna 2 druzyna sluzba swieto
27
MAJ 2010

Zastęp Niedźwiedź w pałacu prezydenckim

Kuba Markiewicz, zastęp NiedźwiedźLink do wiadomości

10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku. Zginęła siedmioosobowa załoga oraz 89 pasażerów, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Lech Kaczyński.

Na pokładzie znajdowała się polska delegacja lecąca na uroczystości związane z obchodami 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Oprócz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki śmierć ponieśli posłowie, dowódcy Sił Zbrojnych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji rządowych, organizacji kombatanckich.

Po katastrofie przed pałacem prezydenckim w Warszawie zgromadziły się tłumy Polaków, by złożyć hołd ofiarom. Składano kwiaty, wieńce, palono znicze, odmawiano modlitwy. Flagi na znak żałoby narodowej opuszczono do połowy masztu.

Czynnie braliśmy udział w tych wydarzeniach. 16 kwietnia zastęp Niedźwiedź z 1 Drużyny Puławskiej oddał osobiście hołd ofiarom katastrofy w pałacu prezydenckim w Warszawie. Tego dnia, razem z innymi harcerzami, pomagaliśmy zapalać znicze, dbać o ład i porządek na Nowym Świecie. Pomagaliśmy również osobom oczekującym na wejście do pałacu prezydenckiego. Pełniliśmy też wartę honorową.

Jesteśmy dumni, że w ciężkich dniach wielkiej żałoby narodowej mogliśmy osobiście uczestniczyć w tragicznej historii naszego kraju, że w harcerskich mundurach stanowiliśmy pomoc dla wielu osób. Była to dla nas wielka lekcja historii i patriotyzmu.

1 druzyna sluzba
11
KWI 2006

XXI Światowy Dzień Młodzieży w Puławach

Łukasz LeszkoLink do wiadomości

W dniach 7-9 kwietnia w Puławach miały miejsce XXI Światowe Dni Młodych. 1 Drużyna Puławska aktywnie brała w nich udział. 7 kwietnia tj. w piątek o godzinie 20:00 odbyła się ogólnomiejska Droga Krzyżowa. Miejscem rozpoczęcia był plac pod kościołem pw. Matki Bożej Różańcowej. Szliśmy ulicami miasta, przeżywając tajemnice męki Jezusa, aż do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

W sobotę, 8 kwietnia, w każdej z parafii o godzinie 19:00 odbyło się czuwanie dla młodzieży, w Parafii św. Brata Alberta przygotowane przez Zawiszaków. Rozważaliśmy teksty z Pisma Świętego oraz fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II. Niestety nie pojawiło się zbyt wiele osób.

Ostatniego dnia, w Niedzielę Palmową, o godzinie 14:30 odbył się koncert ewangelizacyjny w kościele garnizonowym. Po nim nastąpiło poświęcenie palm oraz procesja ulicami miasta do kościoła pw. Świętego Brata Alberta. Tam odbyła się msza, w której harcerze uczestniczyli jako służba liturgiczna. Wydarzeniom tego dnia towarzyszył biskup Artur Miziński.

Następne Dni Młodych już za rok. Miejmy nadzieję, ze w liczniejszym gronie.

1 druzyna sluzba
25
PAŹ 2005

Dzień Papieski 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Mamy za sobą kolejny Dzień Papieski. W tym roku puławskie środowisko zawiszackie, będące oficjalnym organizatorem tej imprezy przygotowało wiele akcji, które ten wyjątkowy dzień ubogaciły. Sczegółowa relacja z przebiegu Dnia Papieskiego 2005 znajdzie się w najnowszym numerze Zawiszaka.

sluzba swieto

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko