Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą przyrzeczenie. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

11
MAJ 2016

Dzień Myśli Braterskiej w 2. Szczepie Puławskim

Katarzyna CzubackaLink do wiadomości

O godzinie 15:00 spotkałyśmy się pod kościołem p.w. św. Alberta. Tam czekały na nas schowane listy. Po ich odnalezieniu i rozszyfrowaniu, co było dosyć karkołomnym zadaniem, ruszyłyśmy w drogę do pierwszego punktu – pod Urząd Miasta. Tam otrzymałyśmy informację, że pewne osoby w pobliżu budynku straży pożarnej potrzebują naszej pomocy. Oprócz tego miałyśmy ułożyć zwrotkę do melodii Pałacyk Michla.

W drugim punkcie otrzymałyśmy kawałek sznurka i ruszyłyśmy na pomoc poszkodowanym. Niestety nie mogłyśmy pomóc drużynowej (złamana noga) i Teresie (złamana ręka), ponieważ nasz sznurek był za krótki. Poczekałyśmy więc na pozostałe zastępy, związałyśmy sznurki, uratowałyśmy obie ranne, a następnie odśpiewałyśmy wymyślone wcześniej zwrotki piosenki.

Później udałyśmy się do salki, gdzie wspólnie z 2. Gromadą odbyłyśmy świeczysko. Gościłyśmy w tym roku także zastęp zastępowych z Krakowa. Każdy zastęp i szóstka przedstawiała jeden z krajów, w którym działa Federacja Skautingu Europejskiego. Na sam koniec odbył się apel, na którym bardzo dużo się działo. Marta otrzymała stopień tropicielki, a Zuzia, Weronika i Paulina złożyły przyrzeczenia.

2 druzyna 2 gromada gra przyrzeczenie
26
STY 2015

Zimowisko 2 Szczepu Puławskiego 2015

Kasia CzubackaLink do wiadomości

Sobota, 27 grudnia

Harcerki z zastępów Wilga, Jaskółka, Jaszczurka, Wiewiórka i Pantera oraz wilczki z Puław wyjechały do Bodzentyna. Zaraz po przyjeździe wyruszyłyśmy na wyprawę po mieście. Na kartkach dostałyśmy zaszyfrowane polecenia. Dosyć szybko uporałyśmy się z zadaniami. Wieczorem w schronisku zorganizowałyśmy świeczysko, a po nim położyłyśmy się do łóżek i wypoczywałyśmy (a przynajmniej powinnyśmy) przed następnym dniem.

Niedziela, 28 grudnia

Dzień rozpoczęłyśmy mszą świętą. Wróciłyśmy do schroniska, gdzie odbyły się zajęcia – ozdabiałyśmy styropianowe bombki. Po obiedzie poszłyśmy do ruin zamku na Wielką Grę. Zmęczone, ale wesołe zakończyłyśmy dzień świeczyskiem.

Poniedziałek, 29 grudnia

Przed południem dokańczałyśmy pracę nad bombkami. Po obiedzie brałyśmy udział w drugiej części Wielkiej Gry – tym razem w schronisku. Wieczorem odbył się baaardzo słodki konkurs kulinarny. Na świeczysku degustowałyśmy przyrządzone desery. Tego dnia świętowałyśmy moje urodziny. Jako prezent dostałam bardzo smaczny tort z patelni.

W tym samym dniu przyjęłyśmy do swojego grona Natalię i Paulinę, a Przyrzeczenie złożyła Gabrysia z zastępu Wilga.

Wtorek, 30 grudnia

Niestety tego dnia był koniec zimowiska. Na poprawę nastrojów w drodze powrotnej śpiewałyśmy chyba wszystkie znane nam piosenki. Teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejny wyjazd.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie zimowisko
13
LIS 2014

Święto niepodległości 2014 w 2 GP

Dominika KotowiczLink do wiadomości

Obchody Dnia Niepodległości zaczęłyśmy od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa na Włostowicach. Następnie odbył się apel, na którym Katarzyna Pać złożyła przyrzeczenie.

Ze śpiewem na ustach i biało­czerwonymi flagami namalowanymi na twarzach ruszyłyśmy na grę. Cofnęłyśmy się do roku 1918, aby cieszyć się zakończeniem wojny i odzyskaniem niepodległości. Po drodze spotkałyśmy gospodynię Piłsudskiego, Helenkę – żonę Ignacego Paderewskiego, Krysię – chrześnicę Romana Dmowskiego i zapłakaną Annę – córkę Gabriela Narutowicza. Każda z tych osób opowiedziała nam historię ze swojego życia i miała dla nas zadanie. Spotkałyśmy też żołnierza walczącego w I Wojnie Światowej, bardzo się cieszył, że odwiedziliśmy groby jego poległych kolegów.

Zapaliłyśmy znicze, odmówiłyśmy wymyśloną przez nas modlitwę i wróciłyśmy do naszych czasów aby z rodzinami świętować ten dzień.

2 gromada przyrzeczenie swieto
25
SIE 2014

Relacja z Eurojamu 2014

Olek Korzeniowski, 1 DPLink do wiadomości

W dniach od 30 lipca do 14 sierpnia 2014 r. byliśmy na zlocie harcerskim we Francji, na terenach Normandii. Zlot ten nosił nazwę Eurojam 2014. Hasło całej imprezy brzmiało: Venite et videte.

W zlocie wzięło udział około 12 tyś. harcerzy i harcerek, którzy przybyli z 18 państw Europy. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem zlotu, Polacy uczestniczyli w uroczystym apelu, który odbył się w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 zabrzmiała syrena i odpalona została flara. Chwilę później zaśpiewaliśmy hymn aby uczcić poległych powstańców.

Rozpoczęcie Eurojamu odbyło się w piękny słoneczny dzień. Na początku wyczytywano po kolei każde państwo biorące udział w obozie, następnie komisarz federalny Federacji Skautingu Europejskiego Martin Hafner powiedział do nas kilka słów. Na zakończenie odprawiona została msza święta w języku łacińskim.

Każdy kolejny dzień był zaplanowany. Dwa dni były przeznaczone na spotkania z harcerzami z innych krajów. Nasz zastęp Żubr z 1 Drużyny Puławskiej miał zajęcia z zastępami z Francji i Włoch. Oprócz spotkań między zastępami, były też spotkania drużyn. Nam trafiła się drużyna z Francji, która zademonstrowała nam grę Monopoli. Nie była to jednak gra zwykłymi pionkami, bo zostały one zastąpione proporcami. Natomiast nasz zastęp pokazał Francuzom, jak zrobić ogórki kiszone. Mieliśmy przygotowane składniki oraz dwa baniaki tego przysmaku do degustacji.

Oprócz różnych zajęć w obozowisku mieliśmy także pielgrzymkę do Lisieux, gdzie znajduje się bazylika świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Były też dni wolne, w trakcie których mogliśmy się wymieniać różnymi przedmiotami ze skautami zza granicy, pójść do sklepu harcerskiego Carrick, czy też wysłać listy do rodzin i znajomych.

Ceremonia zamknięcia odbyła się w deszczowy dzień, jednak pogoda nie miała znaczenia i wszyscy się świetnie bawili. Po ceremonii odbył się apel dla Polaków, na którym było mianowanie nowej naczelniczki harcerek w Polsce. Po apelu zaczęliśmy śpiewać i bawić się z tej okazji.

W drodze powrotnej do Polski udało się nam zwiedzić Paryż. Z Grand Palace poszliśmy w stronę wieży Eiffla. Po zrobieniu zdjęć ruszyliśmy w stronę katedry Notre Dame. Następnym punktem wycieczki było przejście na plac obok Luvru. Tego dnia Szymon i Daniel złożyli przyrzeczenie harcerskie.

Do Puław wróciliśmy około godziny 22:00. Na miejscu odbył się apel, w trakcie którego wręczone zostały wstążki dla najlepszych zastępów (Eurojam 2014 – Żubr, ekspresja – Niedźwiedź, The Best – Wilk). Na sam koniec Marceli, Kuba, Damian i Łukasz przeszli do kręgu młodych wędrowników.

Międzynarodowy zlot we Francji wszystkim bardzo się spodobał. Poznaliśmy wiele nowych osób, z którymi staramy się utrzymać kontakt. Taki wyjazd może się więcej nie powtórzyć, więc jesteśmy szczęśliwi, że wzięliśmy w nim udział.

1 druzyna europa oboz przyrzeczenie
25
LIS 2013

Obrzędy w 1 Drużynie Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Dzień 23 listopada 2013 r. był wielkim świętem w 1 Drużynie Puławskiej. Trzech skautów dołączyło do wielkiej rodziny harcerzy.

Mateusz Siwiec (zastęp Wilk), Radosław Bany i Aleksander Korzeniowski (zastęp Żubr) złożyli tego dnia swoje Przyrzeczenie Harcerskie.

1 druzyna przyrzeczenie
7
CZE 2013

Dzień Matki w 2 Gromadzie i 2 Drużynie Puławskiej

Dominika KotowiczLink do wiadomości

25 maja odbył się Dzień Matki zorganizowany przez 2 Gromadę i 2 Drużynę Puławską. Święto naszych mam zaczęłyśmy od uroczystej mszy świętej, po której druhna Teresa złożyła swoje Przyrzeczenie. Przygotowałyśmy przedstawienie, pięknie przystrojone stoły i mały poczęstunek.


Przyrzeczenie harcerskie

Nasze spotkanie zakończyłyśmy apelem, na którym trzy wilczki: Dorota, Marta i Kinga przeszły do drużyny. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie rodzice swieto
10
GRU 2012

Zlot niepodległości 2012 w 1 Drużynie Puławskiej

Paweł Ostrowski, 1 DPLink do wiadomości

Tę zbiórkę przygotował dla wszystkich drużynowy. Zebraliśmy się o 9:00 pod kościołem. Na początku mieliśmy przeczytać zaszyfrowaną wiadomość i znaleźć listy ukryte w otoczeniu kościoła. W odnalezionej kopercie oprócz listu znajdował się również skrawek mapy. Odnaleźliśmy ten obszar na dużej mapie i udaliśmy się do wskazanego miejsca. Po drodze trochę błądziliśmy, ale w rezultacie doszliśmy do celu.


W drodze do celu

Później mieliśmy odwiedzić jeszcze kilka punktów w puławskim lesie. Po wykonaniu tego zadania rozpaliliśmy ognisko, zorganizowaliśmy sobie bazę i przygotowaliśmy obiad. Składał się on z zupy pomidorowej i smażonych kawałków piersi z kurczaka. Po zjedzeniu posiłku przeszliśmy do najważniejszego etapu – gry. Każdy miał swoją bazę, a w niej 4 chorągiewki. Zadaniem zastępu było zdobycie chorągiewek przeciwników i nie dopuszczenie do straty własnych. Nasz zastęp uzyskał pierwsze miejsce razem z zastępem Muflon – zdobyliśmy 7 chorągiewek.


Przygotowywanie obiadu

Po grze wróciliśmy pod kościół. Ja i Przemek złożyliśmy Przyrzeczenie Harcerskie. W nagrodę za odniesione podczas gry zwycięstwo otrzymaliśmy wyposażenie apteczki oraz wstążkę na proporzec. Zbiórka skończyła się około godziny 17. Wróciłem z niej do domu zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Więcej zdjęć ze zlotu można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra przyrzeczenie swieto
23
LIP 2012

Relacja z obozu 1 DP - Trzęsiny 2012

Damian PadarzLink do wiadomości

2 lipca 2012 r. nasza drużyna wyruszyła spod kościoła św. Brata Alberta na dwutygodniowy obóz harcerski. Po dotarciu na miejsce, każdy zastęp miał za zadanie zbudować jedną z niezbędnych konstrukcji obozowych. Nasz zastęp miał zrobić maszt. Zrobienie go zajęło nam sporo czasu, ale podołaliśmy temu zadaniu. Potem trzeba było zbudować platformę, na której mieliśmy spać. Najszybciej uporał się z tym zastęp Niedźwiedź i Wilk. Pierwszą noc spaliśmy pod plandeką, ponieważ nasza platforma nie była jeszcze gotowa. Drugiego dnia trwała pionierka.


Wspólne zdjęcie 1 Drużyny oraz 1 Gromady Puławskiej

Każdego dnia chodziliśmy do kościoła na mszę. W czwartek wieczorem po raz pierwszy było ognisko. Na ognisku śpiewaliśmy piosenki i pokazywaliśmy różne śmieszne scenki na wybrane tematy.

W sobotę rano szykowaliśmy się do wyjścia na explo. Szliśmy z zastępem Muflon, a zastęp Niedźwiedź połączył się z zastępem Wilk. Wieczorem, razem z Muflonem dotarliśmy do miejscowości Gorajec - Stara Wieś. Spaliśmy w tamtejszej remizie, gdzie było bardzo wygodnie. Rano, około godziny 9:00 ruszyliśmy dalej. Późnym popołudniem zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej. Miła pani, która tam pracowała przyjęła nas na noc. Zjedliśmy pyszny obiad i poszliśmy spać. Kolejnego dnia wróciliśmy do obozu. Mieliśmy tam być na godzinę 17:00.


Jedna z ulubionych gier drużyny

Kolejne dni mijały szybko. We wtorek wieczorem zaczęła się Wielka Gra. Razem z zastępem Wilk ruszyliśmy w wyznaczone miejsce na mapie i tam mieliśmy zrobić szałas. Motywem tej gry był Władca Pierścieni. Dwa zastępy były podzielone na elfów i orków. W środę rano wyszliśmy z szałasu i nagle zauważyliśmy wodza orków. Napadliśmy na niego i zabraliśmy mu cenną wiadomość. Później poszliśmy do karczmy, gdzie tam każdy zastęp wykonał za trochę złota różne zadania. Mieliśmy na to czas od 7:30 do 13:30. Zadania można było podzielić na łatwe i trudne. Za łatwe było złoto, a za trudne paczki z bronią. Za wygranie walki na chusty można było wygrać paczkę z bronią. Najwięcej złota i paczek zdobył zastęp Niedźwiedź. Ale nie to było najważniejsze. Na koniec gry rozegrała się Wielka Bitwa, która polegała na tym, że w pierwszym etapie rzucaliśmy się balonami z wodą z czterema krasnoludami. Gdy udało nam się ich pokonać kolejnym etapem była walka na chusty. Ten etap wygrał zastęp Niedźwiedź i przez cały kolejny dzień mógł trąbić sygnały na rogu. Wielka Gra była interesująca i ciekawa.


W trakcie apelu drużyny

W czwartek czterech chłopców przygotowywało się na rajd na wywiadowcę. Szli w parach. Mieli wrócić w piątek rano. Kolejnego dnia był zaplanowany konkurs kulinarny. Każdy zastęp miał przygotować dowolną potrawę i miał na to określony czas. Później było to oceniane przez komisję. W sobotę trzech chłopców, w tym także ja, miało złożyć przyrzeczenie harcerskie. Dla nas był to prawdziwy zaszczyt. Przyrzeczenie odbyło się na porannym apelu.


Komisja ocenia przygotowane na konkurs kulinarny potrawy

W końcu zaczęła się depionierka, czyli rozbieranie tego, co zbudowaliśmy na początku obozu. Zajęło nam to cały dzień. Ostatnią noc spaliśmy znów tak, jak na początku pod plandeką. W niedzielę rozpoczęło się pakowanie i na ostatnim obozowym apelu zostały rozdane wstążki dla najlepszych zastępów. Około południa wyruszaliśmy z obozu. Do Puław dotarliśmy o godzinie 14:30. Po przyjeździe odbył się jeszcze jeden apel, na którym jeden z harcerzy złożył swoje przyrzeczenie harcerskie. Dla niektórych był to pierwszy taki obóz, ale każdy z nas będzie go na pewno dobrze wspominał.

1 druzyna gra oboz przyrzeczenie
23
LIP 2012

Podsumowanie obozu 1 DP - Trzęsiny 2012

Jan BąkałaLink do wiadomości

W obozie 1 Drużyny Puławskiej, który odbył się w Trzęsinach w dniach 2 - 15 lipca 2012 r. udział wzięło 14 chłopaków z 4 zastępów - Muflon, Niedźwiedź, Wilk i Żubr. Podczas obozu do wielkiej rodziny harcerzy dołączyło czterech chłopaków poprzez złożenie przyrzeczenia harcerskiego. Są to Marek Witkowski, Michał Koszyk, Łukasz Jerzyna oraz Daniel Wdowiak.

Czterem chłopcom, którzy pomyślnie pokonali rajd na wywiadowcę, przyznany został stopień wywiadowcy. Są to Jakub Markiewicz, Konrad Kamiński, Marceli Futera oraz Błażej Hajduk.

Paweł Nowak w trakcie obozu obozu ukończył wszystkie zadania na sprawność mistrzowską łączność i stał się dumnym posiadaczem blachy! Poza tym, osiągnął on swój kres w drużynie i podczas końcowego apelu przeszedł do Kręgu Młodych Wędrowników.

Jeśli zaś chodzi o najlepsze zastępy, to:

Wstążkę Obóz 2012 za najlepszego ducha i styl skautowy oraz za najlepsze działanie podczas 14 dni obozu zdobył zastęp Niedźwiedź

Wstążkę The Best 2012 dla zastępu, który przez cały rok świetnie pracował zdobył zastęp Muflon

Wstążkę Ekspresja 2012 dla zastępu, który krzesał w nas skry radości i śpiewu zdobył zastęp Niedźwiedź

Wstążkę Kuchnia 2012 dla zastępu, który wykazał się największą inwencją i zdolnościami kulinarnymi zdobył zastęp Wilk, który ugotował pyszne pierogi ruskie

Wstążkę Pionierka 2012 dla zastępu, który wykazał się doskonałymi umiejętnościami budowlanymi zdobył zastęp Wilk

Wszystkim serdecznie gratuluję!

1 druzyna krag oboz przyrzeczenie
6
GRU 2011

Rekolekcje puławskich wędrowników

Łukasz GoluchLink do wiadomości

W dniach od 2 do 4 grudnia 2011 r. przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe, które poprowadził dla nas nasz duszpasterz ks. Tomasz Nowaczek. Wszystko rozpoczęło się w piątkowy wieczór, kiedy to zjechaliśmy się do Kaliszan, gdzie w Ognisku Światła i Miłości spędziliśmy kilka dni. Tematem rekolekcji był Duch Święty. Poprzez konferencje oraz modlitwę zgłębialiśmy tajemnice trzeciej osoby Trójcy Świętej. Przez całe rekolekcje obowiązywało silentium sacrum, co pozwoliło nam się wyciszyć i wsłuchać w głos Boga. Podczas posiłków czytaliśmy lekturę duchową, którą była wybrana przez Maćka książka pt. Teologia Wędrowania. W nocy z soboty na niedzielę każdy z nas (no prawie każdy, bo nielicznym wstanie się nie powiodło) kolejno przez godzinę adorował Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.


Obrzęd Przyrzeczenia

W niedzielę po wspólnej mszy, na której został poświęcony krzyż harcerski odbył się bardzo ważny obrzęd - Przyrzeczenie Harcerskie złożył Artur, który we wrześniu wstąpił do kręgu młodych wędrowników. Obrzędem zakończyliśmy święte milczenie i oficjalną część rekolekcji. Z radością zagraliśmy w siatkówkę na pobliskim boisku. Po obiedzie rozjechaliśmy się do domów. Niewątpliwie był to bardzo owocny i dobrze spędzony czas!

krag przyrzeczenie
22
LIS 2011

Uznanie Hufca Puławsko-Nałęczowskiego

Aleksandra KotowiczLink do wiadomości

Tygodnie, może miesiące temu zrodziła się w naczelnictwie wspaniała myśl, by utworzyć nowy hufiec harcerek łączący dziewczęta z dwóch sąsiadujących ze sobą miast - Puław i Nałęczowa. I tak oto nadeszła wiekopomna chwila, dzień 19 listopada 2011 r., kiedy to na puławskiej ziemi zjawiła się ta najważniejsza z najważniejszych, najwspanialsza z najwspanialszych, druhna naczelniczka z rozkazem.

Nasze serca drżały, a buzie same uśmiechały się, gdy usłyszałyśmy treść rozkazu „(…) uznaję Hufiec Puławsko-Nałęczowski i mianuję na hufcową druhnę Joannę Wolską (…)”. W tym momencie wszystko stało się dla nas jasne, zrozumiałyśmy że na naszych oczach tworzy się historia. Przy tej okazji odbyło się także wiele innych obrzędów:

został uznany i otrzymał sztandar FSE 2 Szczep Nałęczowski św. Moniki;

dh. Monika Samoń mianowana została szczepową nałęczowską;

dh. Małgorzata Pawlak złożyła swoje Przyrzeczenie oraz przyjęła służbę akeli w 2 Gromadzie Nałęczowskiej;

dh. Aleksandra Kotowicz otrzymała żółty nawęz oraz została mianowana na drużynową 2 Drużyny Puławskiej św. Joanny d’Arc;

dh. Agnieszka Nowak została mianowana na zastępową zastępu Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej i przyjęła przysięgę wierności harcerek ze swojego zastępu;

dh. Joanna Pawlak złożyła swoje przyrzeczenie.

Na koniec apelu wspólnie odśpiewałyśmy piosenkę Na ścianie masz. Po apelu, w licznym gronie udaliśmy się do salki, gdzie czekała na nas przekąska. Nie zapomnieliśmy też o Tym, dzięki któremu to wszystko ma szansę się realizować i rozwijać. Nasyceni fizycznie zaczęliśmy przygotowania do duchowej uczty. Odbyła się próba śpiewu, przygotowane zostały dary i można było zaczynać. Mszę świętą odprawili dla nas nasi duszpasterze - ks. Krzysztof i ks. Tomasz.

Z nadzieją patrzymy w przyszłość i z uśmiechem bierzemy się do pracy, by nasze środowisko rozwijało się prężnie i służyło w wychowaniu młodego pokolenia.

2 druzyna 2 gromada naleczow przyrzeczenie
17
LIS 2011

Mianowanie nowego szefa Kręgu

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W ostatnia niedzielę 13 listopada 2011 r. w parafii św. Brata Alberta odbyła się kolejna msza święta puławskiego środowiska harcerek i harcerzy. Wszystkie jednostki partycypowały w przygotowaniu liturgii. Procesję z darami przygotowały gromady. Zastęp Niedźwiedź z 1 Drużyny Puławskiej służył przy ołtarzu oraz przeczytał jedno czytanie. Drugie czytanie przygotował zastęp Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej. Modlitwa wiernych przypadła zaś Kręgowi Młodych Wędrowników Św. Franciszka.

Po mszy odbył się apel, na którym miało miejsce mianowanie nowego szefa Kręgu Młodych Wędrowników. Został Nim Łukasz Goluch HO. Odbyły się również dwa Przyrzeczenia, tak więc mamy dwóch nowych harcerzy w swym gronie.

Msza Święta Środowiska to wydarzenie cykliczne. Odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 10:30 w parafii św. Brata Alberta w Puławach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej modlitwy!

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag przyrzeczenie rodzice
25
LIP 2011

1 Drużyna Puławska już po obozie

Jan BąkałaLink do wiadomości

Obóz 1 Drużyny Puławskiej Włoszczowa 2011 uważam za zamknięty. Miejsce, w którym przyszło nam mieszkać przez ponad dwa tygodnie było niezwykle piękne i malownicze. Rzeka Pilica, przy której stacjonowaliśmy, okazała się dla nas niezwykle łaskawa – była całkiem ciepła. W obozie uczestniczyło 15 chłopaków z Puław. Poza tym towarzyszyła nam 7 Drużyna Warszawska oraz 1 Drużyna Warszawska. Łącznie około 60 osób. Było wesoło. Przygód i ciekawych wydarzeń nie brakowało. Cały czas coś się działo.


Uroczyste wręczenie nagród

Zmagania w dziedzinach harcerskich takich, jak pionierka, kucharzenie, topografia to była codzienność. Chłopcy, jak przystało na prawdziwym obozie harcerskim, sami sobie gotowali i musieli radzić sobie z wieloma trudnościami codziennego życia w lesie. Wielu z nich, nauczyło się robić naleśniki*. Mimo wszystko, od czasu do czasu rozrywki dostarczała nam pogoda — burze i wielkie ulewy. Mogę jednak stwierdzić, że chłopcy z Puław dzielnie sobie radzili.

Ostatecznie najlepszym zastępem obozu okazał się zastęp Wilk pod dowództwem Kuby Nieoczyma. Zastęp ten zgarnął większość wstążek (Obóz, Pionierka, Kucharzenie, Impreza na orientację, Czystość). Zastęp Żubr, którego zastępowym jest Krzysiek Nieoczym wygrał Ekspresję oraz Olimpiadę, natomiast zastęp Niedźwiedź z Pawłem Nowakiem na czele zgarnął wstążkę za Wielką Grę!

Jestem zobowiązany powiedzieć o tym, że na obozie 6 harcerzy złożyło swoje Przyrzeczenia Harcerskie, a dwóm chłopcom został przyznany stopień Wywiadowcy. Poza tym chłopcy zdobyli łącznie 8 sprawności harcerskich. Gratulacje!

Obóz zakończyliśmy uczestnictwem w zjeździe kończącym Wielką Roczną Narodową Grę Ostrogi. Zlot ten miał miejsce w Czarnym Dunajcu obok rzeki Czarny Dunajec, która nie była już tak ciepła. W tym wydarzeniu uczestniczyło 18 drużyn z Polski, 4 z Francji oraz jedna z Rosji. Rosjanie przyjechali aż z Kamczatki. Łącznie około 60 zastępów co daje około 400 uczestników. To niemalże historyczne wydarzenie uhonorowało stulecie harcerstwa w Polsce.


Apel w trakcie trwania Ostróg

Podczas tego zlotu chłopcy uczestniczyli w wielkiej dwuetapowej grze. Jednak aby coś osiągnąć musieli zmagać się z różnymi zadaniami przez cały rok. W wyniku tych wszystkich zmagań zasęp Niedźwiedź został wyróżniony jako dwudziesty zastęp w Polsce i dostał srebrną odznakę Ostróg! Wielkie gratulacje dla chłopaków z zastępu Niedźwiedź!

Zdjęcia z obozu można obejrzeć w tutaj...

* Drodzy Rodzice, poproście swoich synów – na pewno zechcą zrobić dla Was naleśniki!

1 druzyna gra oboz przyrzeczenie
6
SIE 2007

Obóz 1 Drużyny Puławskiej w Siedliskach

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Dobiegł końca obóz letni 1 Drużyny Puławskiej św. Benedykta. Szesnastu harcerzy z trzech zastępów obozowało od 9 do 23 lipca w Siedliskach, małej wsi położonej w pasie granicznym pomiędzy Polską a Ukrainą.

W trakcie obozu Przyrzeczenie harcerskie złożyli Jakub Łopatek oraz Wojtek Rauner, obaj z zastępu Ryś. Ponadto sześć osób skończyło wykonywać zadania i po odbyciu niełatwej próby zdobyło stopień wywiadowcy. Byli to Michał Kamiński, Jakub Bińczak (zastęp Żubr), Karol Goluch, Adam Stasiak, Tomasz Wałęka (zastęp Ryś) oraz Łukasz Goluch (zastęp Niedźwiedź).

Liczne konkurencje pozwoliły wyłonić najlepsze zastępy w różnych dziedzinach oraz zastęp, który najlepiej pracował w ciągu roku 2006/2007. W poszczególnych dziedzinach najlepsze okazały się zastępy: pionierka - Ryś, kucharzenie - Niedźwiedź, olimpiada sportowo-techniczna - Niedźwiedź, łowy - Niedźwiedź, impreza na orientację - Ryś, zastęp roku - Niedźwiedź.

1 druzyna oboz przyrzeczenie
7
MAJ 2006

Święto w 3 Drużynie Puławskiej

Piotr JurgaLink do wiadomości

Dnia 28 kwietnia 2006 r. około godziny 19:15 cała 3 Drużyna Puławska zebrała się przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach, przygotowując się wcześniej solidnie do zbliżającej się ceremonii. Rozpoczęliśmy wystawieniem Najświętszego Sakramentu o godz. 19:30. Na początku modliliśmy się całą drużyną, następnie zostawiliśmy chłopców, którzy przygotowywali się do złożenia Przysięgi Wierności oraz Przyrzeczenia. Po czasie, jaki spędzili na indywidualnej rozmowie z Panem Jezusem nadszedł moment poświęcenia krzyży, następnie zaś przeszliśmy całą jednostką do parku, gdzie na dziedzińcu przed samym pałacem odbyły się o godzinie 21:00 uroczyste przyrzeczenia Antka Owczarskiego, Konrada Wójcika i Jacka Kałużnego. Jeden chłopiec z zastępu Jaguar - Damian Kurzępa złożył także przysięgę Wierności. Trzeba się cieszyć, ponieważ kolejnych trzech młodych chłopców złożyło zobowiązanie.

3 druzyna przyrzeczenie swieto
19
LUT 2006

Zimowisko 1 Drużyny Puławskiej

Michał KamińskiLink do wiadomości

Zimowisko harcerskie w 2006 roku odbyło się w Wąchocku. O godzinie 13:41 wyruszyliśmy z dworca PKP w Puławach. Po kilku godzinach jazdy pociągiem byliśmy w wyznaczonym miejscu. Był to budynek znajdujący się w pobliżu zakonu cystersów.

Gdy wszyscy rozpakowali się, odbyła się Msza Święta celebrowana przez duszpasterza drużyny księdza Jana Pietruszkę. Następnie po kolacji wszystkie zastępy udały się na nocny odpoczynek.

W drugim dniu zimowiska, po porannej modlitwie i posiłku, każdy zastęp udał się na własną, przygotowaną przez siebie zbiórkę. Po powrocie około godziny 15:30 był czas na krótki odpoczynek. Wieczorem po mszy oraz, po kolacji odbył się harc nocny. Polegał on na zdobyciu paczek znajdujących się w wyznaczonym miejscu. Paczki były jednak strzeżone przez latarnika. Późną nocą nowi kandydaci do obrzędu Przyrzeczenia zostali powołani przed Sąd Honorowy.

Trzeciego dnia odbyła się wielka gra - poszukiwanie złota. Polegała ona na poruszaniu się po wyznaczonych punktach (kopalniach złota) i wykonywaniu tam zadań. W zamian za to otrzymywało się "grudki złota". W międzyczasie zastępy mogły walczyć ze sobą na chusty o zdobyty łup. Po powrocie do naszej siedziby odbyła się Msza Święta, po której nastąpiła uroczystość oficjalnego Przyrzeczenia. Wszyscy kandydaci zostali harcerzami. Po kolacji każdy zastęp przedstawiał śmieszny skecz, który opracowywał przez cały rok. Pod koniec przedstawienia jeden z zastępowych opowiedział o swoich przeżyciach związanych z obrzędem złożenia Przyrzeczenia. Ten dzień był bardzo obfitujący w wydarzenia.

Czwartego dnia nasze zimowisko dobiegło końca. Na początku udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowego kościoła, w którym swoją siedzibę mieli cystersi. Potem odbył się apel i ogłoszenie wyników. Po wszystkich uroczystościach miały miejsce tradycyjne gry harcerskie. Gdy już wszyscy byli spakowani udaliśmy się na peron, z którego miał odjeżdżać nasz pociąg. O godzinie 21:37 byliśmy już z powrotem w Puławach, zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z zimowiska.

1 druzyna gra przyrzeczenie zimowisko
19
STY 2006

Prasa o Zawiszakach

Maciej DmytrowLink do wiadomości

"Złożone przyrzeczenie harcerskie zobowiązuje. Coraz więcej jest takich, którzy krzyż harcerski noszą w klapach całe życie. I choć dorośli harcerze nie biegają po lesie i nie budują szałasów, łączy ich potrzeba służby drugiemu człowiekowi." - można przeczytać w najnowszym numerze tygodnika Ozon na temat Zawiszaków.

przyrzeczenie

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko