Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą harce. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

22
MAJ 2012

Wielkie Harce Majowe, czyli jak było naprawdę

Kacper HajdukLink do wiadomości

27 kwietnia, w wiosennych i optymistycznych nastrojach zebraliśmy się o godzinie 16:00 pod kościołem św. Brata Alberta. Pogoda była świetna! Dużo przed czasem można było zaobserwować zbliżające się sylwetki harcerzy dźwigających plecaki. Około godziny 16:30 wyjechaliśmy do Czerska, gdzie miał odbyć się nasz wielki zlot. Każdy zastęp na Harcach miał do wyboru platformę, w której miał rywalizować z innymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się platformy: Machiny Oblężnicze, Puszczaństwo oraz Sygnalizacja, w której wyróżnienie otrzymał zastęp Niedźwiedź.

W sobotę rano, mszę rozpoczynającą zlot odprawił biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek. Tematem duchowym harców było hasło „Kościół - jesteśmy jedną drużyną”. W ramach fabuły zlotu zostaliśmy podzieleni na cztery frakcje: Kozaków, Tatarów, Polaków i Wojska Zaciężne. Cała nasza drużyna wcieliła się w Tatarów, którymi dowodził Wielki Chan Krymski (ta władcza rola świetnie wyszła naszemu drużynowemu, Janowi Bąkale). Po niedzielnym ognisku zapadły decyzje - nasze wojska miały wspomóc Kozaków w bitwie o Zbaraż.

W poniedziałek, odziani w skóry i futra wyruszyliśmy, aby zdobyć Zbaraż (rolę twierdzy odgrywał zamek w Czersku). Po walce w bastionach, Kozakom i Tatarom udało się wysadzić kawałek muru. Ku uciesze atakujących, obrońcom za granaty służyły woreczki napełnione wodą. Prawdziwa jatka rozpoczęła się, gdy atakującym udało dostać się na dziedziniec zamku. Obie strony konfliktu stanęły naprzeciw siebie. Instruowane rozkazami swoich dowódców walczyły z  przeciwnikami. Aby pokonać wroga musieliśmy wyciągnąć chustę zza jego paska. Mimo licznych protestów obie strony zawarły pokój, co świetnie pokazało, że nawet najbardziej skłóceni wrogowie mogą się pojednać. Mimo zawartego rozejmu czuliśmy się zwycięzcami. Spod twierdzy wracaliśmy dosyć szybko - niewątpliwą motywacją była obecność straży pożarnej, która miała polewać nas wodą. W poniedziałkowy wieczór wszyscy przyjęliśmy medalik św. Benedykta - patrona Europy.


1 Drużyna Puławska na apelu

We wtorek odbył się apel kończący Wielkie Harce Majowe 2012. Na apelu wyłoniono zwycięzców poszczególnych platform oraz złożono podziękowania gospodarzom i osobom zaangażowanym w przygotowania naszego spotkania. Do domów wróciliśmy brudni, zmęczeni, ale przede wszystkim szczęśliwi.

1 druzyna gra harce
4
KWI 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat wyjazdów na Harce Majowe 2012 oraz obóz letni. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna harce oboz rodzice
19
MAR 2012

Wesprzyj 1 Drużynę Puławską

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Dużymi krokami zbliżają się Wielkie Harce Majowe, w których udział weźmie 1 Drużyna Puławska. Jest to odbywająca się co dwa lata impreza. Podczas długiego weekendu majowego zastępy z całej Polski zjeżdżają się, by wspólnie obozować i współzawodniczyć w wielkiej grze. Długi weekend na początku maja 2012 r. ma szanse zgromadzić 1000 skautów w okolicach zamku Czersk. Przygotowania wielkiej gry opartej na fabule Ogniem i Mieczem trwają już od marca ubiegłego roku. Dużo pracy wymaga też zadbanie o logistykę tego zlotu. Wszyscy drużynowi pracują jako wolontariusze.


1 Drużyna Pułwska na Wielkich Harcach Majowych w 2008 r.

Wyżywienie każdego harcerza w trakcie Harców kosztuje 50 zł. To naturalna potrzeba obok kosztów dojazdu i składki na organizację zlotu. By umożliwić przyjazd na harce wszystkim, w pierwszej kolejności tym w trudnej sytuacji materialnej zwracamy się do wszystkich osób dobrej woli o wsparcie finansowe. Można nas wesprzeć dokonując przelewu bankowego lub wpłaty w urzędzie pocztowym zgodnie z poniższymi danymi:

Nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza; Federacja Skautingu Europejskiego; ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 14; 02-366 Warszawa

Nr konta: 59 1090 2402 0000 0001 1536 1148

Tytuł: darowizna na WHM 2012, 1. Puławska FSE


Przykład wypełniania druku wpłaty

Jeżeli nie chcesz aby Twoje nazwisko znalazło się na liście darczyńców, w tytule przelewu dopisz darowizna anonimowa. Każdemu, kto wesprze nas kwotą minimum 49 złotych, podziękujemy, wysyłając wyjątkowy kubek!

Darowizna, na podstawie tytułu przelewu, jest adresowana do harcerzy z konkretnej drużyny – ich drużynowy ma możliwość odpowiednio zagospodarować te pieniądze. Więcej informacji o tej formie pomocy harcerzom oraz samych Harcach Majowych można znaleźć na tej stronie.

1 druzyna harce rodzice zaproszenie
6
MAR 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat najbliższych wyjazdów (Harce Majowe, obóz letni) oraz bieżących spraw drużyny. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna harce oboz rodzice
15
MAJ 2006

Harce Majowe - Narnia 2006

Aleksandra WolskaLink do wiadomości

Fabuła harców oparta była na Opowieściach z Narnii - Podróż Wędrowca do Świtu. W dniach 29.04 - 3.05 w Staniszowie w Karkonoszach odbyły się Harce Majowe gałęzi żeńskiej. Na początku było trochę zamieszania (pionierka, rozkładanie namiotów itp.) ale nikogo to nie zniechęciło, gdyż to są właśnie uroki harcowania. Przez pierwsze dwa dni pogoda nam nie dopisywała, było zimno i padał deszcz. Jednak, jak wiadomo harcerka jest gotowa na każde warunki i zawsze przygotowana, więc to nie przeszkadzało to w zajęciach.

Dnia trzeciego dzielnie i ochoczo wdrapywałyśmy się na Śnieżkę – szczyt oczekiwany przez każdą z nas od samego początku. Jak ta wyprawa się skończyła i czy dotarłyśmy na miejsce wie każda harcerka i to wystarczy!

Następnego dnia odbyła się Wielka Gra a także wycieczka na zamek Chojnik. Słońce tak przygrzewało, że w niektórych momentach tęskniłyśmy za chłodnym wiaterkiem i paroma kroplami deszczu. Gra była bardzo udana i z każdą minutą rosła adrenalina.

Harce Majowe zakończyły się uroczystym apelem i mszą św., która odbyła się w Jeleniej Górze. Teraz czekamy tylko na zdjęcia, które najlepiej ukażą jak tam było!

2 druzyna gra harce
14
MAJ 2006

Harce Majowe - Mieszko 2006

Jakub BąkałaLink do wiadomości

Harce rozpoczęliśmy już w Puławach solidnymi przygotowaniami. Każdy zastęp uczył się węzłów oraz samarytanki, każdy zastęp przygotował także odpowiedni strój (tunika). Gotowi do wyjazdu spotkaliśmy się na puławskim PKP.

Dojechaliśmy. Pogodna niezbyt miła - deszcz i dość chłodno. Przed dworcem czekały autobusy gotowe rozwieźć harcerzy do różnych miejsc. Już tutaj dokonał się podział na cztery plemiona - Ślężan, Goplan, Wiślan i Pomorzan. Wieczorem tylko rozbiliśmy namioty i zjedliśmy kolację z naszymi zastępami gemini (każdy zastęp miał przydzielony zastęp gemini).

Dzień pierwszy właściwych harców – rajd. Trasa może nie była długa – jednak trzeba było ją przejść z dużymi plecakami, namiotami itd. więc nie było tak łatwo. Podczas rajdu odbyła się „akcja ratunkowa” zastępu gemini na której zastępy mogły sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Wieczorem w każdym z plemion odbyło się ognisko.

Noc. Koło pierwszej w nocy usłyszeliśmy jakieś krzyki. Ubraliśmy się szybko i pobiegliśmy. Otrzymaliśmy prezent i wróciliśmy do namiotów.

Dzień drugi. Właściwa gra. Nie będę opisywał wszystkich szczegółów gry, ogólnie, dużo zadań, technik, walk na chusty. Wszystko czego harcerska dusza zapragnie. Wieczorem odbyły się ogniska w każdym z plemion. A po ognisku nocna gra. Dwie godziny skradania i wyłapywania skradających. Na koniec, albo raczej już na początek nowego dnia Mieszko zjednoczył wszystkie plemiona.

Dzień trzeci. Rano w dość krótkim czasie się zebraliśmy. Odbyła się msza z udziałem biskupa. Czekaliśmy na apel końcowy. Mieszko ogłosił wyniki. Parę słów dodał namiestnik harcerzy. Koniec. Jeszcze tylko kilka godzin tułaczki po pociągach i siedzenia na stacjach...

1 druzyna gra harce

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko