Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą 2 gromada. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

11
MAJ 2016

Dzień Myśli Braterskiej w 2. Szczepie Puławskim

Katarzyna CzubackaLink do wiadomości

O godzinie 15:00 spotkałyśmy się pod kościołem p.w. św. Alberta. Tam czekały na nas schowane listy. Po ich odnalezieniu i rozszyfrowaniu, co było dosyć karkołomnym zadaniem, ruszyłyśmy w drogę do pierwszego punktu – pod Urząd Miasta. Tam otrzymałyśmy informację, że pewne osoby w pobliżu budynku straży pożarnej potrzebują naszej pomocy. Oprócz tego miałyśmy ułożyć zwrotkę do melodii Pałacyk Michla.

W drugim punkcie otrzymałyśmy kawałek sznurka i ruszyłyśmy na pomoc poszkodowanym. Niestety nie mogłyśmy pomóc drużynowej (złamana noga) i Teresie (złamana ręka), ponieważ nasz sznurek był za krótki. Poczekałyśmy więc na pozostałe zastępy, związałyśmy sznurki, uratowałyśmy obie ranne, a następnie odśpiewałyśmy wymyślone wcześniej zwrotki piosenki.

Później udałyśmy się do salki, gdzie wspólnie z 2. Gromadą odbyłyśmy świeczysko. Gościłyśmy w tym roku także zastęp zastępowych z Krakowa. Każdy zastęp i szóstka przedstawiała jeden z krajów, w którym działa Federacja Skautingu Europejskiego. Na sam koniec odbył się apel, na którym bardzo dużo się działo. Marta otrzymała stopień tropicielki, a Zuzia, Weronika i Paulina złożyły przyrzeczenia.

2 druzyna 2 gromada gra przyrzeczenie
27
SIE 2015

W leśniczówce za lasem, czyli o obozie 2 Gromady w Bałtowie

Monika SzczerbaLink do wiadomości

Sobota, godzina 8 rano zastała nas przed Kościołem Św. Brata Alberta w Puławach, gdzie Gromada i Drużyna zapakowała się w całkiem sporą ilość samochodów, by przetransportować się do lasu tuż za Bałtowem. Przejazd naszej karawany zapewne wzbudził sensację w niewielkiej miejscowości. W nas natomiast ciekawość ożywiło miejsce naszego obozu. Gromada rozgościła się na terenie leśniczówki Azotrop. Znaleźliśmy wygodne miejsca dla naszych namiotów, które następnie zostały wzniesione wspólnymi siłami wszystkich wilczków. Nareszcie rozpakowałyśmy swój skromny, bo przygotowany tylko na tydzień pobytu dobytek. Pierwsze wrażenie pozwoliło nam docenić otoczenie, pełne bujnej zieleni oraz solidne schronienie w postaci leśniczówki o dość ciekawym wystroju wnętrza.

Jak nam było – dużo by mówić. I wesoło, i smutno. I mokro, i gorąco. Był czas na zabawę, był czas na modlitwę. Przyjechało nas 15, do domu wracało 13. Haniu! Mamy nadzieję, że czujesz się dobrze! Bagheera pozdrawia z domu z tylną łapą na wyciągu. Był śpiew, był i hula hoop, jak również hit obozu, czyli Mam Talent.

Plan dnia był dość urozmaicony, choć pojawiały się w nim stałe akcenty, takie jak śniadania. Jeśli chodzi o jedzenie, to pierwsze dni były trudne, bo trzeba było sobie samemu robić obiad, co z powodu deszczu nie było zbyt przyjemne. Potem szło lepiej, gdyż zadbał o nas catering. O tym temacie więcej nie mówmy, ale przyznajemy szczerze – słodycze podawane przez odwiedzających nas rodziców były chętniej przyjmowane niż surówka do obiadu.

W planie dnia nie mogło oczywiście zabraknąć Mszy Świętej. Dziękujemy za odwiedziny księżom Arturowi, Pawłowi i Tomkowi. Przywieźli ze sobą nie tylko Pana Jezusa, ale również dobre słowo, dobry humor i dobre jedzenie. I wcale nie przeszkadzał nam deszcz!

Jeśli chodzi o zapełnienie tygodnia wrażeniami, to jest wiele rzeczy, które zapewne na długo zapadną nam w pamięć. Wilczki, po uchwaleniu wspólnego kontraktu i poznaniu zasad panujących na obozie, spędzały dni na zgodnej i różnorodnej zabawie. Pomysłów na zajęcie sobie czasu nie brakowało. Pojawiły się przyspieszające siwienie dorosłych, a wzbudzające ogromną radość dzieci zabawy np.: Dajcie nam wilczka czy Bawarski Traktor. Pojawiły się też nowości, takie jak hula hoop, które czasem odpoczywało na dachu i na drzewie, ale przede wszystkim grało główną rolę w wieczornych przedstawieniach Mam Talent. A co to były za przedstawienia! Wilczki same najlepiej opowiedzą o własnych oryginalnych programach, piosenkach, tańcach i skeczach, które bawiły niemalże do łez, ku uciesze niezmordowanych jurorów i zachwyconej publiczności. Radość wzbudziły i piłki, i guma do skakania, a wspólne śpiewy umilały nam czas w chwilach odpoczynku. Wilczki za pieśń przewodnią tego tygodnia wybrały sobie utwór Jam jest ziemia (Dom o Zielonych Progach) .

Gdy nie dopisywała nam pogoda, czas poświęcałyśmy na zajęcia manualne. Każda z nas zabrała do domu pięknie ozdobiony słoik na wiadomości, zapełniony liścikami od obozowiczów. Co za pamiątka! Powstały również ciekawe i kolorowe koszulki oraz rzeźby z masy solnej (Marto, dzięki, że jesteś) oraz barwne okładki na zeszyty.

Wśród ekscytujących wydarzeń, o których trzeba powiedzieć, znalazł się Dzień Sportu, pełen konkurencji, które obudziły wśród Wilczków prawdziwego ducha rywalizacji. Takich skoków przez hula hoop dawno nikt nie widział. Wybrałyśmy się w wolnej chwili również na spacer po okolicy, gdzie natrafiłyśmy na przepiękne miejsce z wysoką trawą i pochylonymi brzozami. Natomiast Wielka Gra pozwoliła nam nie tylko poddać testowi swoje umysły poprzez rozwiązywanie zagadek i labiryntów, ale również nasze ciała w trudnych próbach takich jak ścieżka zdrowia. A wszystko po to, by dostąpić zaszczytu spotkania Światowida.

Pamiętajmy też, że tuż obok zamieszkiwała Drużyna. Zapuszczałyśmy się czasem w tamte strony, głównie po wodę oraz po jedzenie. Dziękujemy za herbatę! Razem z Drużyną uczestniczyliśmy w Mszach Świętych, a ostatniego wieczoru odbyło się również wspólne ognisko, na które zaproszono rozmaitych gości.

Skoro już zbliżamy się do końca relacji, to porozmawiajmy jeszcze o pogodzie. Chociaż co tu dużo mówić – drugiego dnia namiot Akeli zaczął przeciekać i nastąpiła przymusowa przeprowadzka. Na szczęście burza nawiedziła nas w ciągu dnia, więc poza kilkoma przemokniętymi butami i skarpetami nikt nie ucierpiał. Słońce dopisało pod koniec obozu, więc wszystko zdążyło wyschnąć, nawet wielkie kałuże i chwilowe łzy tęsknoty za rodzicami.

Na koniec ogromne DZIĘKUJEMY skierowane do wszystkich, dzięki którym udał się ten obóz!

2 gromada gra oboz ognisko
3
MAJ 2015

Poznajemy swoją szóstkę

Zuzanna PietrasLink do wiadomości

Zbiórka rozpoczęła się pod kościołem św. Brata Alberta o godz. 9.00. Po spotkaniu poszłyśmy do harcówki i przeczytałyśmy historię, w której Mowgli został przyjęty do gromady. Bawiłyśmy się w gry Mowgli i Shere khan oraz Mowgli w jaskini. Później odbył się apel, na którym Marysia została przyjęta do gromady, a ja otrzymałam sprawność wrotkarza.

Podczas zabawy znalazłyśmy list z tematem skały narady: "Jak pnącza, co pień opasują, tak Prawo wkoło nas się winie. Bo wilk jest siłą drużyny, a wilka siła - w drużynie" i z zadaniem do wykonania: "Jak najlepiej poznać swoją szóstkę?" Chwilę później robiłyśmy plakaty o swojej szóstce. Następnie szóstkowe przeprowadzały swoje szóstki, które miały zawiązane oczy przez tor przeszkód, a potem na odwrót - szóstki przeprowadzały szóstkową.

Po zabawie w pociąg zagrałyśmy w quiz. Akela zadawała pytania, a szóstkowe opowiadały o szóstce. Po tym, jak zapisałyśmy sobie miłe słowa na karteczkach, bawiłyśmy się w rozplątywanieposąg. Zbiórka skończyła się o godzinie 13.00. Po mile spędzonym dniu poszłyśmy do domu.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki gromady można obejrzeć w galerii.

2 gromada zbiorka
18
KWI 2015

Kwietniowa zbiórka 2 Gromady

Teresa KaramonLink do wiadomości

Dzisiaj spotkałyśmy się o 9:00. Na początku Weronika i Zuzia wykonały zadania konieczne do zdobycia sprawności rolkarza. Potem szukałyśmy karteczek ukrytych przy drodze prowadzącej do lasu. Kiedy znalazłyśmy wszystkie karteczki, na których były informacje o miłosierdziu, odbyłyśmy dwa mini-biegi sprawnościowe.

Po powrocie z lasu, bawiłyśmy się w różne zabawy z chustą oraz w bieg kelnera, czyli zabawę, w której trzeba przebiec pewien dystans z piłką na talerzyku. Na sam koniec rysowałyśmy. Zbiórkę skończyłyśmy o 13:00.

2 gromada zbiorka
26
STY 2015

Zimowisko 2 Szczepu Puławskiego 2015

Kasia CzubackaLink do wiadomości

Sobota, 27 grudnia

Harcerki z zastępów Wilga, Jaskółka, Jaszczurka, Wiewiórka i Pantera oraz wilczki z Puław wyjechały do Bodzentyna. Zaraz po przyjeździe wyruszyłyśmy na wyprawę po mieście. Na kartkach dostałyśmy zaszyfrowane polecenia. Dosyć szybko uporałyśmy się z zadaniami. Wieczorem w schronisku zorganizowałyśmy świeczysko, a po nim położyłyśmy się do łóżek i wypoczywałyśmy (a przynajmniej powinnyśmy) przed następnym dniem.

Niedziela, 28 grudnia

Dzień rozpoczęłyśmy mszą świętą. Wróciłyśmy do schroniska, gdzie odbyły się zajęcia – ozdabiałyśmy styropianowe bombki. Po obiedzie poszłyśmy do ruin zamku na Wielką Grę. Zmęczone, ale wesołe zakończyłyśmy dzień świeczyskiem.

Poniedziałek, 29 grudnia

Przed południem dokańczałyśmy pracę nad bombkami. Po obiedzie brałyśmy udział w drugiej części Wielkiej Gry – tym razem w schronisku. Wieczorem odbył się baaardzo słodki konkurs kulinarny. Na świeczysku degustowałyśmy przyrządzone desery. Tego dnia świętowałyśmy moje urodziny. Jako prezent dostałam bardzo smaczny tort z patelni.

W tym samym dniu przyjęłyśmy do swojego grona Natalię i Paulinę, a Przyrzeczenie złożyła Gabrysia z zastępu Wilga.

Wtorek, 30 grudnia

Niestety tego dnia był koniec zimowiska. Na poprawę nastrojów w drodze powrotnej śpiewałyśmy chyba wszystkie znane nam piosenki. Teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejny wyjazd.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie zimowisko
4
STY 2015

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe

Jan BąkałaLink do wiadomości

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie opłatkowe puławskiego środowiska harcerskiego, organizowane 10 stycznia 2015 r. w kościele św. brata Alberta (sala pod kościołem) o godz. 19:00. Zapraszamy również na specjalną mszę świętą o godz. 18:00.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice zaproszenie
13
LIS 2014

Święto niepodległości 2014 w 2 GP

Dominika KotowiczLink do wiadomości

Obchody Dnia Niepodległości zaczęłyśmy od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa na Włostowicach. Następnie odbył się apel, na którym Katarzyna Pać złożyła przyrzeczenie.

Ze śpiewem na ustach i biało­czerwonymi flagami namalowanymi na twarzach ruszyłyśmy na grę. Cofnęłyśmy się do roku 1918, aby cieszyć się zakończeniem wojny i odzyskaniem niepodległości. Po drodze spotkałyśmy gospodynię Piłsudskiego, Helenkę – żonę Ignacego Paderewskiego, Krysię – chrześnicę Romana Dmowskiego i zapłakaną Annę – córkę Gabriela Narutowicza. Każda z tych osób opowiedziała nam historię ze swojego życia i miała dla nas zadanie. Spotkałyśmy też żołnierza walczącego w I Wojnie Światowej, bardzo się cieszył, że odwiedziliśmy groby jego poległych kolegów.

Zapaliłyśmy znicze, odmówiłyśmy wymyśloną przez nas modlitwę i wróciłyśmy do naszych czasów aby z rodzinami świętować ten dzień.

2 gromada przyrzeczenie swieto
3
LIS 2014

Bal wszystkich świętych

Katarzyna PaćLink do wiadomości

W dniu 25 października bieżącego roku w naszej gromadzie zorganizowaliśmy Bal wszystkich świętych. Podczas balu każdy przedstawił życiorys świętego, za którego się przebrał. Podczas imprezy odbyły się liczne zabawy i konkursy, m.in. konkurs na najlepsze przebranie. Zwycięzcą został najmłodszy uczestnik ­Jaś Szarga, który przebrał się za świętego Jerzego – patrona harcerzy.

Wielką niespodzianką dla wilczków było wieczorne szukanie aniołków z wykorzystaniem latarek na terenie kościoła świętego brata Alberta. Oprócz tego każdy z obecnych zrobił samodzielnie szaszłyki owocowe. Nie obyło się też bez zapiekanek. W tym dniu nastąpiło przyjęcie Oli Szargi do naszej gromady.

2 gromada zbiorka
7
PAŹ 2014

Msza środowiska harcerskiego

Jan BąkałaLink do wiadomości

W najbliższą niedzielę, 12 października 2014 r., w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30 odbędzie się msza święta puławskiego środowiska harcerskiego. Pragniemy na nią zaprosić wszystkich rodziców oraz opiekunów harcerek, harcerzy i wilczków.

Msza środowiska odbywać się będzie co miesiąc, w każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30. Następna msza już 9 listopada 2014 r.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice swieto zaproszenie
1
PAŹ 2014

Na dworze królowej Jadwigi

Klara PietrasLink do wiadomości

Dzisiaj spotkałyśmy się o 9:00 pod kościołem św. brata Alberta. Przywitałyśmy się i poszłyśmy do harcówki. Tam Akela i dh. Aga przygotowały dla nas przedstawienie kukiełkowe o królowej Jadwidze. Następnie każda szóstka wymyśliła swoją scenkę o królewnie.

Stroje zrobiłyśmy z bibuły, rolek po papierze toaletowym i z papieru kolorowego. Potem przyszedł ksiądz Paweł i poszłyśmy z nim do kościoła. Tam śpiewałyśmy różne pieśni. Następnie wróciłyśmy znowu do harcówki i bawiłyśmy się w zabawy np. dentystę, wirusa, la mela stepa, księżniczki i zamki. Czas szybko minął i musiałyśmy wracać do domu.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

2 gromada
1
LIP 2014

Zbiórka 2 Gromady Puławskiej

Aleksandra SumorekLink do wiadomości

„Nie ma co zwlekać z łowami gdy zdobycz już upatrzona.”

Tego dnia spotkanie rozpoczęłyśmy apelem, po czym podzieliłyśmy się na dwie drużyny. Najpierw wyruszyła pierwsza grupa, a potem następna. Zadaniem każdej grupy było znalezienie ukrytych liścików i wykonanie poleceń w nich zawartych.

Pierwsze zadnie polegało na spakowaniu plecaka na obóz harcerski. Drugim było zrobienie sobie wspólnego zdjęcia w parku Czartoryskich. W kolejnym liściku znalazłyśmy bon i mogłyśmy kupić sobie coś za 8 zł tak, żeby starczyło dla każdego z szóstki. Oprócz tego poznałyśmy polne kwiaty występujące w Polsce i rodzaje ognisk. Na sam koniec z Akelą zjadłyśmy truskawki.

2 gromada zbiorka
15
LIS 2013

Dzień niepodległości 2013 w 2 GP

Katarzyna KałdunekLink do wiadomości

Dziś spotkałyśmy się pod Kościołem świętego Józefa na Włostowicach o godzinie 8:50. Najpierw była msza święta. Po mszy odbyło się składanie wieńców pod pomnikiem przy kościele. Później poszłyśmy do parku, gdzie odbył się apel, na którym dostałam dwie sprawności – Sanitariuszkę i Wrotkarza, a Tereska Karamon została wilczkiem (złożyła obietnicę).

Następnie rozpoczęła się Wielka Gra. Znalazłyśmy list od Józefa Piłsudskiego, w którym prosił nas o pomoc. Naszą misją było wydanie gazety o Polsce. Każde zadanie było kolejną stroną naszej gazety. Musiałyśmy:

Wymyślić nazwę i zrobić stronę tytułową,

Polska – dopasować nazwy miast do rzeczy, które kojarzą się z nimi,

Wybitni Polacy – dopasować nazwiska Polaków do obrazków, np.: Fryderyk Chopin – fortepian,

Tradycje i obyczaje – kalambury związane z tradycjami,

Muzyka – ułożyć z rozsypanki piosenkę,

Kuchnia – wypisać jak najwięcej polskich potraw.

Po grze każdy dostał w nagrodę naklejkę. Spotkanie skończyło się około godziny 14:00.

2 gromada gra obietnica swieto zbiorka
24
PAŹ 2013

Bal wszystkich świętych w 2GP

Dominika KotowiczLink do wiadomości

W szkołach pewnie trwają już przygotowania do Halloween – straszne stroje, wampiry, duchy dynie... My postanowiłyśmy zrobić zupełnie inne przyjęcie, czyli Bal wszystkich świętych. Każdy wilczek z pomocą rodziców zrobił strój świętego. Był św. Mikołaj, św. Agnieszka, św. Barbara, św. Faustyna Kowalska, św. Jadwiga, św. Joanna Beretta Molla, św. Joanna d’Arc, św. Klara, św. Zuzanna, św. Paulina, Matka Teresa z Kalkuty, Maryja i Anioł Stróż.

Stroje były naprawdę piękne i bardzo starannie przygotowane. Przystroiłyśmy salę, zrobiłyśmy kanapki i sałatkę owocową, zrywałyśmy jabłka z ogrodu Eden i szukałyśmy Jonasza w brzuchu wieloryba. Było dużo zabaw i jeszcze więcej radości, a przy okazji w ciekawy sposób poznałyśmy świętych.

Wszystkie zdjęcia z balu można obejrzeć w galerii.

2 gromada rodzice
22
PAŹ 2013

Śladami Jana Pawła II – zbiórka 2GP

Dominika KotowiczLink do wiadomości

Dzisiejszą zbiórkę zaczęłyśmy od przyjęcia Ani, Weroniki i Olgi do Gromady Wilczków oraz przyznania Kasi jej pierwszej sprawności – Kolekcjonera. Po apelu wilczki zastanowiły się co oznacza pierwszy punkt Prawa Gromady „Wilczek słucha starego wilka” i, kto tym wilkiem może być.

Później wybrałyśmy się w podróż śladami Jana Pawła II. Odwiedziłyśmy Wadowice, miejsce narodzin Karola Wojtyły. Tam zrobiłyśmy zabawkę, którą bawiły się dzieci w tamtych czasach. Z Wadowic przeniosłyśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie Karol jako kapłan często nawiedzał sanktuarium kalwaryjskie. Tam ułożyłyśmy modlitwę do błogosławionego Jana Pawła II i ruszyłyśmy dalej. Kolejnymi miejscami był Kraków, gdzie mieszkał po maturze i studiował, Niegowić – pierwsza parafia (tam zrobiłyśmy zaproszenia na różaniec dla dzieci), Łagiewniki, w których poznałyśmy św. Faustynę Kowalską i zrobiłyśmy własne różańce. Ostatnim punktem naszej wyprawy był Ludźmierz i Zakopane.

Zadowolone z naszej wyprawy wróciłyśmy do domów. Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

2 gromada zbiorka
1
SIE 2013

Obóz 2 Gromady Puławskiej w Oblasach

Zuzia Pietras, Zosia Karamon, Kasia KałdunekLink do wiadomości

Czwartek 4.07.2013 - dzień 1

Hasło dnia: „Na Skale Narady nie marnowano nigdy słów bez potrzeby”

Pierwszego dnia obozu spotkałyśmy się w Oblasach. Rozłożyłyśmy namioty i swoje rzeczy. Po ciekawych zabawach i obiedzie poszłyśmy na zwiad do Janowca, w którym zwiedziłyśmy ruiny zamku, potem był apel.

Gdy wróciłyśmy do obozu była msza i odwiedził nas ks. Grzegorz. Następnie kolacja, mycie i spanie. (Zuzia Pietras)

Piątek 5.07.2013 - dzień 2

Hasło dnia: „Lepiej jest biegać całą gromadą niż każdy miałby biegać samotnie”

Tego dnia pobudka była o 7:15. Zrobiłyśmy gimnastykę i poranną toaletę. Ubrałyśmy się w mundury i zjadłyśmy śniadanie. Potem była Wielka Gra. Szłyśmy przez pole, w stronę lasu. Pierwszym zwierzęciem, które spotkałyśmy była Baghera. Musiałyśmy zabandażować jej łapę. Powiedziała nam, że Mowgli został porwany i dała nam karteczkę. Poszłyśmy dalej. Na drzewie zobaczyłyśmy maskę żółwia Oo i list. Miałyśmy go zaszyfrować. Dalej, na polu kukurydzy wisiała maska węża Kaa, a obok był kawałek bibuły udający rzekę. Trzeba było się przez nią przeprawić budując tratwę. Następnie weszłyśmy w las, a tam spotkałyśmy Baloo. Naszym zadaniem było zbudowanie ogniska. Za dobrze wykonane zadanie otrzymałyśmy drugą karteczkę. Wyszłyśmy z lasu i po chwili zobaczyłyśmy maskę Chila. Obok niej, na gałęzi, wisiały dwa balony. Przebiłyśmy jeden z nich. Wypadła z niego karteczka. Zabrałyśmy ją i poszłyśmy dalej. Spotkałyśmy Ikkiego. Odpłynęła mu łódka, więc musiałyśmy przywiązać ją zwierzakowi do łapy. Ikki także dał nam karteczkę. Nie daleko Ikkiego stał Hathi. Miał podartą koszulkę Mowgliego. Naszym zadaniem było załatanie dziury. Od Hathiego dostałyśmy ostatnią karteczkę.

Ostatnim punktem Wielkiej Gry było uratowanie przywiązanego do drzewa Mowgliego. Rozwiązałyśmy go, a za to dostałyśmy paczkę ciastek. Z otrzymanych od różnych zwierząt karteczek ułożyłyśmy temat dnia. Jak wróciłyśmy do obozu, dziewczyny z Nałęczowa wybierały się na wycieczkę do Bałtowa. My zrobiłyśmy sobie drugie śniadanie. Potem śpiewałyśmy piosenki. Zrobiłyśmy obiad i go zjadłyśmy.

Następnie były dwa biegi sprawnościowe. Pierwszy z nich był na czas. Trzeba było: skakać na jednej nodze, przechodzić przez tunel z hula-hopów, biec z kamieniem na łyżce, a z łyżką w buzi, rzucać trzema piłeczkami do miski, skakać na skakance i szybko wrócić na linię startu. Drugi bieg był w parach. Jedna osoba miała zawiązane oczy, a druga mówiła jej gdzie ma iść i co robić. Za biegi dostałyśmy naklejki. Potem była msza, kolacja, mycie i spanie. (Zosia Karamon)

Sobota 6.07.2013 - dzień 3

Hasło dnia: „Wilki są wolnym plenieniem przeto podlegają rozkazom naczelnika gromady”

Dzisiaj wstałyśmy wcześnie, około 7:00. Najpierw była rozgrzewka i śniadanie. Ubrałyśmy się i naszykowałyśmy rzeczy na wyjście do Kazimierza Dolnego. Gdy doszłyśmy do promu, to przepłynęłyśmy nim na drugą stronę Wisły. Najpierw byłyśmy na Rynku, potem na Górze Trzech Krzyży. Następnie poszłyśmy do kamieniołomów zjeść obiad (pierogi ruskie).

Później poszłyśmy do WOPR-owców. Było ognisko i różne świetne zabawy. Na drugą stronę Wisły przepłynęłyśmy z ratownikami. (Kasia Kałdunek)

Niedziela 7.07.2013 - dzień 4

Hasło dnia: „Jak pnącza pień opasują, tak prawo wokół nas się winie, bo wilk jest siłą drużyny a wilka siła w drużynie”

Dziś wstałyśmy około 8:00. Zjadłyśmy śniadanie i wyszłyśmy do kościoła do Janowca. Na miejscu była msza. Po niej byłyśmy na lodach i wróciłyśmy do obozu. Tam czekali rodzice Zuzi i mama Kornelii. Spakowałyśmy się i wyjechałyśmy. Na obozie było super! (Kasia Kałdunek)

2 gromada gra oboz
7
CZE 2013

Dzień Matki w 2 Gromadzie i 2 Drużynie Puławskiej

Dominika KotowiczLink do wiadomości

25 maja odbył się Dzień Matki zorganizowany przez 2 Gromadę i 2 Drużynę Puławską. Święto naszych mam zaczęłyśmy od uroczystej mszy świętej, po której druhna Teresa złożyła swoje Przyrzeczenie. Przygotowałyśmy przedstawienie, pięknie przystrojone stoły i mały poczęstunek.


Przyrzeczenie harcerskie

Nasze spotkanie zakończyłyśmy apelem, na którym trzy wilczki: Dorota, Marta i Kinga przeszły do drużyny. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie rodzice swieto
3
MAR 2013

Zimowisko 2 Gromady Puławskiej

Dominika KotowiczLink do wiadomości

W środę 13 lutego o godz. 10:00 rozpoczęłyśmy Mini Zimowisko 2 Gromady Puławskiej. Dlaczego Mini? Bo odbyło się w Puławach, ale to nie przeszkodziło nam w tym, żeby dobrze się bawić. Z pomocą Akeli przyszły mamy, które prowadziły zajęcia tego dnia.

Pierwszym zadaniem wilczków było znalezienie literek i ułożenie hasła naszego zimowiska – Przyjaźń. Później zostały członkami Ambasady Przyjaźni i zrobiły legitymacje. Szukały dobrych cech innych wilczków i zapisywały je na kartkach przyklejonych na plecach konkretnej osoby. Wilczki nauczyły się nowej piosenki, zastanowiły się, co znaczy pierwszy punkt prawa i zrobiły bransoletki przyjaźni. W końcu nadszedł czas na naleśniki. Po obiedzie wilczki uczyły się pozycji bezpiecznej i bandażowania. Był czas na zabawę, czyli lepienie zwierząt z „Księgi Dżungli”, a także na Mszę świętą.

Drugiego dnia Akela miała kolejnych pomocników Baloo i Ikkiego. Gdy wszyscy przyszli wyruszyłyśmy do lasu. Droga była długa lecz to wcale nas nie zniechęciło. Na miejscu odbył się apel, ulepiłyśmy Ikkiego i budowałyśmy igloo. Okazało się, że z budową najlepiej poradziły sobie najmłodsze wilczki, które toczyły tak wielkie kule, że same nie mogły ich podnieść. Trochę zmarznięte wróciłyśmy do harcówki. Wypiłyśmy gorącą herbatę i zrobiłyśmy kanapki. Największą atrakcją były jak zwykle opowieści Akeli. Wilczki tak bardzo chciały poznać historie z mojego życia w gromadzie i drużynie że nie dały mi nawet zjeść. Ciągle było słychać: „No ale Akeloo… Opowiadaj dalej”. Po opowieściach zaczęłyśmy szyć maskotki ze skarpet. Na początku w oczach wilczków widać było zdziwienie i przerażenie: „Ale jak to? Ze skarpet? Same mamy to zrobić? Przecież my nie umiemy szyć”. Z drobną pomocą Akeli i Baloo szycie okazało się nie tak straszne jak przypuszczały i każdy wilczek miał już własną maskotkę. Na koniec bawiłyśmy się w różne zabawy.

Piątek rozpoczęłyśmy śpiewająco. Później był czas na wymyślenie scenek pt. „Ja i ty jesteśmy jednej krwi”. Wilczki bardzo chciały pobawić się w podchody, dlatego ich następnym zadaniem było przygotowanie gry dla przeciwnej grupy. Po przebyciu całej trasy i zdobyciu nagród przyszedł czas na obiad i robienie własnych kalendarzy z urodzinami wszystkich członków naszej gromady. Dzień zakończyłyśmy uczestnictwem w drodze krzyżowej.

W sobotę większość dnia poświęciłyśmy na robienie kartek na Dzień Myśli Braterskiej. Wilczki przygotowały scenki o życiu św. Franciszka, które przedstawiły na świeczysku. Śpiewałyśmy dużo piosenek, ale najwięcej radości sprawiły nam zabawy takie jak: LaurencjaChusteczka rock & roll. Zimowisko zakończyłyśmy w niedzielę Mszą świętą i apelem.

Wszystkie zdjęcia z zimowiska można obejrzeć w galerii.

2 gromada rodzice zimowisko
26
LIS 2012

Dzień niepodległości 2012 w 2 GP

Dominika Kotowicz, akela 2 GPLink do wiadomości

W tym roku świętowanie dnia niepodległości zaczęłyśmy od mszy świętej na Włostowicach. Po uroczystościach wyruszyłyśmy pod pałac Marynki, gdzie odbył się apel, na którym dwa wilczki: Ala i Dorota złożyły swoją obietnicę. W końcu zaczęła się gra, na którą wszyscy bardzo czekali. Wilczki znalazły taką wiadomość:

Waleczne dziewczęta!
Nasz kochany kraj jest w niewoli. Trzech zaborców wtargnęło na nasze ziemie, aby zniszczyć wszystko co polskie. Ale my, Polacy, dzieci naszej Ojczyzny, nie poddamy się. Polska Was potrzebuje! Dlatego stańcie do boju, pełni mocy i wiary, aby odzyskać to, co nam najdroższe. Jednak pamiętajcie, że nie siła jest najważniejsza. Musicie współpracować i być uważne, gdyż wróg czyha na każdym rogu. Nie ma miejsc bezpiecznych. Wykażcie się czujnością i sprytem, niech każdy krok będzie przemyślany! Za Polskę!


Wilczki podczas zabawy

Wilczki z wymalowanymi na twarzach flagami ruszyły przeżyć nową przygodę. Pierwszym zadaniem było wykonanie łańcucha symbolizującego zniewolenie. Łańcuch składał się z biało-czerwonych ogniw, pośród których wplecione zostały trzy czarne symbolizujące zaborców. Po drodze napotkali pewną trudność - Austriacy wybudowali wielki mur. Jeszcze nikomu nie udało się go pokonać, będąc nie złapanym. Wilczki świetnie sobie poradziły i przeszły niezauważone, jednak parę kroków dalej spotkały rannego człowieka, który przechodząc przez mur bardzo się potłukł. Dziewczyny opatrzyły mężczyznę i ruszyły w dalszą drogę. Tam znalazły pieśń, która przez lata zagrzewała Polaków do walki, do obrony, do odzyskania wolności. Tą pieśnią była Rota, która zabrzmiała na ich ustach, tak jak kiedyś brzmiała na ustach walczących o nasz kraj.


Opatrywanie rannego

Wykonanie kolejnego łańcucha wyglądało prawie identycznie, z tą różnicą, że po wykonaniu całości trzeba było przerwać go w połowie. W ten sposób uzyskaliśmy ilustrację obrazującą zerwanie łańcucha niewoli. Ostatni, trzeci łańcuch, składał się wyłącznie z ogniw biało-czerwonych, symbolizując sobą odrodzenie państwa polskiego i nadzieję na nowe, lepsze jutro. W łańcuchu solidarności każde ogniwo symbolizowało pewną wartość: solidarność, przyjaźń, równość, tolerancję, nadzieję i pracę. Pewne pojęcia mogły być niezrozumiałe, dlatego wilczki dostały definicje i musiały dopasować je do odpowiednich wartości. Poznały także wiersz Wyznanie wiary dziecięcia polskiegoPowiewa flaga Czesława Janczarskiego. Po drodze zebrały materiały, z których każda zrobiła własną flagę. Poznałyśmy Marszałka Józefa Piłsudskiego a całą grę zakończyłyśmy odśpiewaniem hymnu.


Przyjęcie nowego wilczka do gromady

W całej zabawie bardzo pomogła nam drużynowa Ola ze swoimi harcerkami: Agą, Patrycją i Teresą a także wędrownicy Łukasz i Paweł, którym bardzo dziękuję.

Do naszej gromady przyjęliśmy pięć nowych wilczków, które stały się siostrami wszystkich harcerek w Polsce i na świecie. Oczywiście nie obyło się bez podrzucania nowo przyjętych członków gromady. Tym miłym akcentem zakończyliśmy ten dzień.

2 gromada gra swieto
22
LUT 2012

Zimowisko 2 Gromady w Skowieszynie

Kinga FilipLink do wiadomości

W poniedziałek 30 stycznia rozpoczęłyśmy zimowisko 2 Gromady Puławskiej. O 11:15 spotkałyśmy się na dworcu PKS i dowiedziałyśmy się, że jedzie z nami nowa osoba - druhna Monika. Jechaliśmy zaledwie 10 minut i już byłyśmy w Skowieszynie. Gdy dotarłyśmy na miejsce, odbył się apel, a następnie rozpoczęła się Skała Narady. Ustaliłyśmy zasady, które będą nas obowiązywały podczas zimowiska i nauczyłyśmy się dwóch szyfrów: czekoladkaułamkowy. Później był obiad i sjesta.

Po obiedzie wyszłyśmy na zwiad terenu, a po powrocie miałyśmy za zadanie narysować mapę drogi, którą przebyłyśmy. Wieczorem robiłyśmy maski wilczków. Każda wyglądała inaczej, ale wszystkie były tak samo piękne. Po kolacji, na zakończenie dnia, odbyło się świeczysko, w trakcie którego przedstawiałyśmy skecze na temat szanuj innych. Tak zakończył się dzień pierwszy.

Następnego dnia rano miałyśmy apel a potem śniadanie i Skałę Narady, po której poszłyśmy na dwór. Było zimno ale nam zima nie straszna i bawiłyśmy się w różne zabawy, np.: berek łańcuchowy, sygnalizator, murarz, konie i koty, dajcie nam wilczka oraz wiele innych. Gdy wróciłyśmy, Kasia uczyła nas tańczyć, a druhna Monika dyktowała nam piosenki. Po obiedzie robiłyśmy wazoniki i fajerwerki.

Następnego dnia, szóstkami wyruszyłyśmy na Wielką Grę. Musiałyśmy odnaleźć w terenie kilka punktów. W każdym z nich, po rozszyfrowaniu listu, poznawałyśmy nowego przyjaciela lub wroga Mowgliego. Mieli oni dla nas różne zadania, np.: zrobić kopertę, wymyślić piosenkę o przyjaciołach Mowgliego i skecz na temat jednego punktu zaczerpniętego z Prawa Wilczka. Po południu tego dnia wyszywałyśmy obrazki. Dzień zakończyłyśmy kolacją i balem kapitańskim.

Ostatniego dnia zimowiska, o poranku, odbył się apel, na którym było rozdanie nagród. Po apelu odbyły się ostatnie zabawy. W ten sposób skończył się czas zimowiska. Trzeba było wracać do Puław.

2 gromada gra zimowisko
23
LIS 2011

Święto niepodległości w 2 Szczepie Puławskim

Agnieszka NowakLink do wiadomości

Dnia 11 listopada 2011 r. razem z wilczkami pojechałyśmy do Nałęczowa na obchody związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. O 7:55 wyszłyśmy z punktu zbiórki w kierunku miejsca, z którego odjeżdżał nasz bus do Nałęczowa. Po 45 minutach drogi dotarłyśmy do tamtejszego kościoła. Odbyła się w nim msza upamiętniająca rok 1918. Po mszy poszłyśmy pod pomnik na nałęczowskim cmentarzu, gdzie złożone zostały kwiaty, po czym poszłyśmy na polanę harcerską, gdzie zaczęła się gra.

Każdy zastęp szedł innym szlakiem i musiał odszukać w terenie siedem punktów. Na ukończenie gry miałyśmy 2 godziny. Kolejnym naszym zadaniem było zdobycie flagi, której strzegła dh. Beata. Gra była udana, szczególnie dla wilczków. Wróciłyśmy do salki na plebanii. Tam był obiad i chwila na odpoczynek. Nieco później odbył się apel, na którym nasza akela dh. Dominika została mianowana, a jej wilczki dostały chusty. Grę wygrał zastęp Pantera z 2. Drużyny Nałęczowskiej. Wszystkim uczestnikom ten dzień bardzo się podobał!

2 druzyna 2 gromada gra naleczow swieto
22
LIS 2011

Uznanie Hufca Puławsko-Nałęczowskiego

Aleksandra KotowiczLink do wiadomości

Tygodnie, może miesiące temu zrodziła się w naczelnictwie wspaniała myśl, by utworzyć nowy hufiec harcerek łączący dziewczęta z dwóch sąsiadujących ze sobą miast - Puław i Nałęczowa. I tak oto nadeszła wiekopomna chwila, dzień 19 listopada 2011 r., kiedy to na puławskiej ziemi zjawiła się ta najważniejsza z najważniejszych, najwspanialsza z najwspanialszych, druhna naczelniczka z rozkazem.

Nasze serca drżały, a buzie same uśmiechały się, gdy usłyszałyśmy treść rozkazu „(…) uznaję Hufiec Puławsko-Nałęczowski i mianuję na hufcową druhnę Joannę Wolską (…)”. W tym momencie wszystko stało się dla nas jasne, zrozumiałyśmy że na naszych oczach tworzy się historia. Przy tej okazji odbyło się także wiele innych obrzędów:

został uznany i otrzymał sztandar FSE 2 Szczep Nałęczowski św. Moniki;

dh. Monika Samoń mianowana została szczepową nałęczowską;

dh. Małgorzata Pawlak złożyła swoje Przyrzeczenie oraz przyjęła służbę akeli w 2 Gromadzie Nałęczowskiej;

dh. Aleksandra Kotowicz otrzymała żółty nawęz oraz została mianowana na drużynową 2 Drużyny Puławskiej św. Joanny d’Arc;

dh. Agnieszka Nowak została mianowana na zastępową zastępu Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej i przyjęła przysięgę wierności harcerek ze swojego zastępu;

dh. Joanna Pawlak złożyła swoje przyrzeczenie.

Na koniec apelu wspólnie odśpiewałyśmy piosenkę Na ścianie masz. Po apelu, w licznym gronie udaliśmy się do salki, gdzie czekała na nas przekąska. Nie zapomnieliśmy też o Tym, dzięki któremu to wszystko ma szansę się realizować i rozwijać. Nasyceni fizycznie zaczęliśmy przygotowania do duchowej uczty. Odbyła się próba śpiewu, przygotowane zostały dary i można było zaczynać. Mszę świętą odprawili dla nas nasi duszpasterze - ks. Krzysztof i ks. Tomasz.

Z nadzieją patrzymy w przyszłość i z uśmiechem bierzemy się do pracy, by nasze środowisko rozwijało się prężnie i służyło w wychowaniu młodego pokolenia.

2 druzyna 2 gromada naleczow przyrzeczenie
17
LIS 2011

Mianowanie nowego szefa Kręgu

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W ostatnia niedzielę 13 listopada 2011 r. w parafii św. Brata Alberta odbyła się kolejna msza święta puławskiego środowiska harcerek i harcerzy. Wszystkie jednostki partycypowały w przygotowaniu liturgii. Procesję z darami przygotowały gromady. Zastęp Niedźwiedź z 1 Drużyny Puławskiej służył przy ołtarzu oraz przeczytał jedno czytanie. Drugie czytanie przygotował zastęp Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej. Modlitwa wiernych przypadła zaś Kręgowi Młodych Wędrowników Św. Franciszka.

Po mszy odbył się apel, na którym miało miejsce mianowanie nowego szefa Kręgu Młodych Wędrowników. Został Nim Łukasz Goluch HO. Odbyły się również dwa Przyrzeczenia, tak więc mamy dwóch nowych harcerzy w swym gronie.

Msza Święta Środowiska to wydarzenie cykliczne. Odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 10:30 w parafii św. Brata Alberta w Puławach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej modlitwy!

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag przyrzeczenie rodzice
10
STY 2011

Relacja ze spotkania opłatkowego

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Relacja ze spotkania opłatkowego została umieszczona na stronie głównej Skautów Europy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w naszej galerii.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice
20
LIP 2009

Obóz 2 Szczepu Puławskiego - Ujazd 2009

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

Był wtorek, 7 lipca, gdy 2 Szczep Puławski wyruszył na poszukiwanie kolejnej wielkiej przygody w Góry Świętokrzyskie, do wsi Ujazd. Miejscem, w którym miałyśmy spędzić tydzień, była przepiękna polanka w lesie. Ze względu na naszą małą liczebność jako Drużyna, miałyśmy więcej pracy, ale nie martwiłyśmy się tym.

Po przyjeździe nie zdążyłyśmy wiele zrobić, gdyż po obiadokolacji, na którą dochodziłyśmy, pomagałyśmy gromadzie rozbić dwa namioty, tzw. dziesiątki. Tego dnia, późnym wieczorem, padłyśmy znużone snem. Jednak niedługo przerwała go burza i prześwitujące przez tropik namiotu błyskawice. Następnego dnia wiele godzin poświęciłyśmy na pionierkę - zbudowałyśmy sobie prycze i zaczęłyśmy prace nad stołem, pomagałyśmy w obozowisku wilczków, w którym były wspólne ważne obiekty m.in. magazyn, kuchnia no i oczywiście latryna:). Nie można pominąć, iż przez cały obóz wiernie towarzyszył nam pies, z którym było trochę kłopotów. Dzień Wielkiej Gry jak zawsze krył w sobie wiele emocji. Miałyśmy okazje przynajmniej na chwilę przenieść się w czasy dobrze znanej Pocahontas.

W końcu nadszedł dzień, w którym wyruszyłyśmy na Explo. Noclegu w Ujeździe użyczył nam pewien gospodarz, który dostarczał nam siano do sienników. Noc w stodole będzie niezapomniana. Spotkałyśmy się z ogromną życzliwością gospodarza i jego rodziny. Dostałyśmy kolację i ciepłą herbatę, mieszkańcy rozmawiali z nami, byli bardzo uprzejmi i radośni. O 4:00 piejący kogut obudził i nas i kury, które potem nie dały nam zasnąć. Ok. 8:00 byłyśmy gotowe do opuszczenia gospodarstwa i dalszej drogi, jednak zostałyśmy zaproszone na śniadanie i herbatę. Około godz. 10:00 pod zamkiem Krzyżtopór, w którego bliskiej okolicy obozowałyśmy, spotkałyśmy Magdę (naszą drużynową) oraz gromadę, przewodniczki i naszą panią przewodnik. Zwiedziłyśmy stary zamek, którego historia zapierała dech w piersiach. Wieczorem po przygotowaniu potrawy na konkurs kulinarny (a były to podpłomyki i dwie opcje ich skonsumowania - z sosem chili, papryką i pomidorkami lub z domowym dżemem truskawkowym i ananasem) drużyna, wraz z gośćmi rozpoczęła kulinarną wieczerzę. Było śpiewająco i smacznie (dh. drużynowa zrobiła dwie pyszne sałatki). Przedstawiłyśmy również pantomimą relację z wyprawy Explo.

W niedzielę wybrałyśmy się do Iwanisk, gdzie uczestniczyłyśmy w Eucharystii. W drodze powrotnej przejechałyśmy się elegancką bryczką, zaprzężoną w klacz o wdzięcznym imieniu Laura. Zjadłyśmy obiad, a późnym wieczorem przyjechał nasz ks. Tomek. W przedostatni obozowy dzień po Eucharystii wyruszyłyśmy z Gromadą do Opatowa. Zwiedziłyśmy podziemia miasta, gdzie było bardzo... śmiesznie. Przeszłyśmy przez Bramę Warszawską, zwiedziłyśmy Kolegiatę św. Marcina, lecz najpiękniej było w kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie chwilę wyciszyłyśmy się i zatrzymałyśmy przy Tym, który był z nami przez cały obóz i jest nadal.

Wielkimi krokami zbliżała się ostatnia noc. Przygotowałyśmy skecz z humorem przedstawiający cały obóz, nazbierałyśmy chrustu, ks. Tomek rozpalił ognisko i rozpoczął się Bal Kapitański. Pełen radości, śpiewu i oczywiście jedzenia. W trakcie balu nastąpiło przejście do drużyny trzech wilczków - Agi, Izy oraz Łucji. Po obrzędzie ksiądz i gromada poszli spać do swoich namiotów, a my, czyli drużyna w nowym składzie oraz drużynowa Magda i przewodniczka Ola Wolska balowałyśmy, niektórzy nawet do białego rana. Było to niezapomniane przeżycie.

Rano pozdrowiły nas promienie słońca i zaroszona trawa. Po spakowaniu się, śniadaniu, ostatniej obozowej Eucharystii, apelu końcowym i zakupieniu lodów, które były prezentem od księdza, ruszyłyśmy w drogę powrotną. Mimo że obóz trwał tylko tydzień, był to wspaniały czas radości, zabawy i wysiłku. Czas który dał nam możliwość obozowania w tak wspaniałym gronie.

2 druzyna 2 gromada gra oboz
24
MAJ 2008

Dzień Matki

Magdalena IrchaLink do wiadomości

Pomysł Gali Talentów na dzisiejszym Dniu Matki okazał się naprawdę trafiony. Dziewczyny pokazały wiele swoich talentów - nie tylko artystycznych takich, jak gra na instrumencie, śpiew, zdolności plastyczne czy teatralne, ale również swoje umiejętności sportowe. Bardzo dobrze się przygotowały, co można było zauważyć podczas występów. Mamom się bardzo podobało.To właśnie one dzisiaj były najważniejsze i jeszcze raz składamy im serdeczne życzenia!

2 druzyna 2 gromada rodzice swieto
14
MAJ 2008

Święto 2 Szczepu Puławskiego

Magdalena IrchaLink do wiadomości

Dzień 24 maja zapowiada się naprawdę ciekawie! Zaczynamy grą z okazji Święta naszej patronki - św. Joanny d' Arc. Wieczorem zapraszamy nasze kochane mamy, aby uczcić ich święto! Nie będzie to jednak taki zwykły Dzień Matki, a Gala Talentów. Na pewno nie będzie nudno!

2 druzyna 2 gromada rodzice swieto zaproszenie
5
WRZ 2007

Przejście wilczków do 2 Drużyny Puławskiej

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

4 września w 2 Szczepie Puławskim odbyło się przejście wilczków do Drużyny. Zaczęło się ono spotkaniem z zastępowymi i szefowymi, a zakończyło uroczystym przejściem do zastępów 7 wilczków - Kasi Marczuk, Gosi Boruch, Pauli Pacek, Agi Walczyny, Wioli Seremak, Gabrysi Kleszcz oraz Malwiny Gol.

Magda Hajduk pełni funkcję drużynowej. Ola Kotowicz jest zastępową zastępu Słowik, który na razie liczy trzy osoby. Karolina Ircha jest zastępową Wilka, który jest licznym zastępem, ponieważ ma on 6 osób. Ola Wolska nadal jest zastępową Albatrosa, do którego należy również 6 osób.

2 druzyna 2 gromada
5
WRZ 2007

Pielgrzymka do Wąwolnicy

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

Tegoroczna piesza pielgrzymka do Wąwolnicy zaczęła się 2 września o godzinie 5:00 przed parafią pod wezwaniem św. Brata Alberta. W pielgrzymce tej co roku uczestniczy kilkadziesiąt osób z naszej parafii. Pogoda dopisywała, gdyż już po 7:30 zaczęło wschodzić słońce i być ciepło. Pielgrzymkę prowadził ks. Tomasz Nowaczek. Uczestniczyły w niej między innymi 1 i 2 Drużyna Puławska oraz 2 Gromada Puławska. Po Mszy Świętej prowadzonej przez radomskiego arcybiskupa odbył się apel męskiego Hufca Puławskiego i Żeńskiego Hufca Lubelskiego, do którego należy również 2 Szczep Puławski.

1 druzyna 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka
29
LIP 2007

Spotkanie poobozowe 2 Gromady Puławskiej

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

Nasze spotkanie poobozowe rozpoczęło się wyjściem do kina na Shreka 3. Film był bardzo fajny, wszystkim bardzo się podobał. Później na ławeczkach na skwerku niedaleko poczty oglądałyśmy zdjęcia z obozu, które spowodowały uśmiechy na naszych twarzach. Rozmawiałyśmy o obozie, wspominałyśmy miło spędzone razem chwile. Później poszłyśmy do Galerii Zielonej na niespodziankę spotkania. Za zarobione pieniądze Gromady nasza Akela kupiła już drugi namiot, który szybko uzyskał u nas sympatię. Spotkanie było bardzo fajne, miło było powspominać udany obóz.

2 gromada oboz
16
LIP 2007

Obóz 2 Gromady Puławskiej - Mostki 2007

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

2 lipca, 6:00, zbiórka na PKP - tak wcześnie zaczął się nasz obóz. Razem z 2 Gromadą Lubelską pojechałyśmy po przygody w Góry Świętokrzyskie, do małej wsi Mostki. Na miejscu, w małym lasku brzozowym swoje namioty. Fabuła obozu brzmiała: Przeżyć smerfną przygodę. Jedna z naszych grup namiotowych musiała wymienić się z Gromadą z Lublina namiotami, ponieważ się nie mieściły. Niestety zmiana była odczuwalna, szczególnie podczas burzy i snu. W Mostkach obozował z nami Rudi - miejscowy, bezpański pies. Na zwiadach dowiedziałyśmy się, że nazwa wsi pochodzi od dużej ilości mostków przez miejscowe rzeczki. Drugiego dnia, zajmowałyśmy się głównie pionierką i urządzaniem obozowiska. Nie było czasu na nudę - kiedy padał deszcz, druhny prowadziły w ośrodku lekcje śpiewu. Codziennie o 12:00 odmawiałyśmy Anioł Pański, później było Spotkanie ze Słowem. O 21:30 odbywała się Rada Akeli, w której brały udział Akele i szóstkowe - jeśli ich nie było, zastępowały je czołowe. Na każdym Apelu, wciągana była flaga Polski.

Pogoda nie dopisywała, więc druhna komendantka zabrała nas na basen i pizzę do Skarżyska-Kamiennej. Miałyśmy audycję w Radiu Kielce. Było bardzo fajnie. Czwartego dnia również czekały na nas niespodzianki - wyjazd do Bałtowa. W czasie długiej podróży, pewna pani w autobusie uczyła nas różnych piosenek z czasów, kiedy ona była harcerką. Zwiedziłyśmy Park Bałtowski i Krainę koni, przykro nam było odjeżdżać - tam było wspaniale! Po powrocie do Mostek obejrzałyśmy Smerfy. Kiedy od 22:00 do 24:00 młodsze dziewczyny pełniły swoją wartę, usłyszały że ktoś się skrada. Rozejrzały się, poświeciły latarkami. Intruzem okazał się Rudi! Starsze dziewczyny wartowały od 24:00 do 2:00. Wiola zauważyła kogoś obcego, kto siedział i coś pił parę metrów od obozowiska. Paula i Aga Walczyna wpadły w panikę, tylko Gosia okazała się odważna. Podeszła z rozstrzęsioną Paulą i udowodniła, że wiatru i małego krzaczka nie należy się bać!

Nie obyło się bez Olimpiady Sportowej, którą zwyciężyła nasza Gromada oraz Biegu sprawnościowego.

Piątego dnia, solidnie wzięłyśmy się za sprzątanie obozu, gdyż ok. 10:00 przyjechał Sanepid. Na szczęście obyło się bez kar. Ponieważ był pierwszy piątek, wybrałyśmy się do kościoła, gdzie Aga Nowak przeczytała Czytanie, a Domka i Aga Walczyna zaśpiewały psalm. Zdziwiłyśmy się, kiedy pewna starsza pani dziękowała nam, za to że przyszłyśmy. Powiedziała, że z tej wsi tylko jedno dziecko odprawia pierwsze piątki.

Powoli zbliża się koniec obozu. Szóstego dnia wyruszyłyśmy na Wielka Grę, którą również zwyciężyłyśmy. Rozpoczął się Bal Kapitański. Druhny przygotowały mnóstwo owoców i słodyczy. Konkurs kulinarny wygrały lody jagodowe 2 Gromady Lubelskiej. Były prezentacje strojów. Niestety trzy wilczki zatruły się obiadem, dwie z nas nie spały całą noc, tylko razem z druhną Magdą i Lidka przygotowywały nagrody.

Biedny Rudi. To już dzisiaj wyjeżdżamy. O 12:00 poszłyśmy do kościoła, Aga Walczyna czytała czytanie i razem z Agą Nowak zaśpiewały psalm. Paula Pacek 2GP, Wiola Seremak 2GP i Patrycja Kociuba 2GL, a Aga Walczyna i Gosia Boruch dostały spraawności: Liturgisty i Pływaka! Resztę dnia sprzątałyśmy obozowisko oraz ośrodek i pakowałyśmy się.

Konkurs na wzorowego wilczka wygrała Gosia Boruch 2GP. Konkurs na radosnego wilczka wygrała Zuzia Zglińska 2GL. Konkurs na najbardziej rozśpiewane wilczki wygrały: Aga Nowak 2GP i Domka Grzejda 2GP. Konkurs na najpiękniejsze kartki obozowe wygrały: Paula Pacek 2GP i Jula Konefał 2GL. Konkurs na najładniejszy strój Smerfa wygrała Smerfetka - Ania Borowik 2GL. 1 miejsce w biegu sprawnościowym zajęła Patrycja Kociuba 2GL, 2 - Aga Walczyna 2GP, 3 - Wiola Seremak 2GP.

Serdecznie dziękujemy: Z.A. Puławy S.A. za dofinansowanie obozu, panu Krzysztofowi za życzliwość i pomoc, księdzu proboszczowi parafii w Mostkach, paniom kucharkom, druhnom komendantce Magdzie Irsze i oboźnej Ani Białek, druhnom: Lidce Sosze i Izie, 2 Gromadzie Lubelskiej i 2 Gromadzie Puławskiej, Rudiemu, wszystkim, którzy okazali nam pomoc! Obóz był bardzo udany. Czuwaj!

2 gromada gra oboz
27
CZE 2007

Rozesłanie na obozy

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

23 czerwca odbyło się rozesłanie na obozy. Całe Środowisko Puławskie podczas wakacji wyjedzie na swoje letnie obozy. Wszystkim życzymy udanych, bezpiecznych, bogatych we wspomnienia obozów.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada oboz rodzice
15
CZE 2007

Odpust w parafii św. Brata Alberta

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

17 czerwca obchodzimy wspomnienie św. Brata Alberta. Dla 1 i 2 Szczepu Puławskiego jest to szczególnie ważny dzień, gdyż parafia przy, której szczepy działają jest pod jego wezwaniem. Tego dnia, zostanie odsłonięty pomnik patrona parafii. Po Mszy Św. odbędzie się uroczysty apel. Harcerki, harcerze oraz wilczki po Mszach Świętych będą sprzedawać własnoręcznie wykonane przez siebie rzeczy.

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada swieto
27
MAR 2006

Dzień Modlitw za FSE

Łukasz LeszkoLink do wiadomości

Dnia 25 marca, w Dzień Modlitw za FSE, Hufiec Lubelski zorganizował pielgrzymkę do sanktuarium w Wąwolnicy, do której dołączyły się wszystkie gromady i drużyny z Puław. Każda drużyna pielgrzymowała we własnym zakresie. Na miejscu odbyła się uroczysta msza, na której, jak co roku od 1994 r., zawierzyliśmy się Maryi. Tym razem Akt Zawierzenia odczytał hufcowy puławski wraz z małżonką. Po mszy miał miejsce krótki apel dla wszystkich drużyn.

"Matko i Królowo, stajemy przed Tobą, my – wilczki, harcerki i harcerze, przewodniczki i wędrownicy oraz instruktorzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego-"Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego wraz z naszymi rodzicami, duszpasterzami i przyjaciółmi, ufni w Bogu, zawierzamy Ci nasze Stowarzyszenie. Na honor każdej i każdego z nas, za łaską Boga i za Twoim orędownictwem oddajemy się całym życiem tu i teraz w służbę Bogu w Trójcy Jedynemu, naszemu Panu i Królowi – Jezusowi Chrystusowi, Kościołowi świętemu, Ojczyźnie naszej – Polsce, chrześcijańskiej Europie i bliźnim w każdej potrzebie.

Maryjo, dopomóż nam strzec honoru, abyśmy umieli zasłużyć na zaufanie; dopomóż być lojalnym wobec Ojczyzny, rodziców, przełożonych i podwładnych; wspieraj nasze wysiłki w stawaniu się sługami naszych bliźnich na ich drodze do zbawienia; wspieraj nas w stawaniu się przyjaciółmi wszystkich ludzi, a braćmi i siostrami harcerek i harcerzy; naucz nas uprzejmości, rycerskości i szlachetności; wspomagaj nas w dostrzeganiu przyrody jako dzieła Boga i w okazywaniu szacunku wszystkim Boskim stworzeniom; uproś nam ducha karności, abyśmy umieli powierzone nam zadania wykonywać sumiennie do końca; wspieraj naszą wolę panowania nad sobą oraz wewnętrzną radość wypływającą z zaufania Bogu; dopomóż być gospodarnymi i zatroskanymi o dobro bliźnich; wypraszaj nam czystość w myślach, mowie i uczynkach abyśmy żyli na chwałę Boga Wszechmogącego.

Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, uczyń nasze Stowarzyszenie narzędziem nowej ewangelizacji, do której u progu nowego tysiąclecia wzywa nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Maryjo, jesteśmy, pamiętamy i czuwamy na każdy dzień."
(Akt Zawierzenia Matce Bożej SHK-Zawisza FSE)

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka
7
STY 2006

Spotkanie opłatkowe

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Tradycyjne już spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą świętą w kościele św. Brata Alberta o godzinie 16:00. Później uczestnicy udali się na salę gimnastyczną Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K. E. N., gdzie czekały na nich zastawione stoły. Puławskie wilczki przygotowały wspólnie jasełka, które wywołały uśmiech na niejednej twarzy. Następnie została wyświetlona prezentacja multimedialna, której treść stanowiły zdjęcia przedstawiające miniony rok pracy puławskiego środowiska harcerskiego.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada rodzice
5
WRZ 2005

Rozpoczęcie roku pracy w Wąwolnicy

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Pielgrzymką do Wąwolnicy puławskie środowisko SHK-Z FSE rozpoczęło nowy rok pracy. Już w piątek wieczorem do Wąwolnicy na swoją pierwszą po wakacjach wędrówkę wyruszyła ekipa wędrowników z Kręgu św. Franciszka. W sobotę dotarła 3 Puławska, która przybyła wraz z parafią na górce. W niedzielę przed południem dotarły: 2 Gromada, 2 Drużyna oraz 1 Drużyna Puławska - jednym słowem wszyscy.

Uczestniczyliśmy we Mszy Św. o godzinie 12:00 a po niej odbył się uroczysty apel całego środowiska. Pomagaliśmy w organizacji uroczystości wraz z zaprzyjaźnionym hufcem lubelskim.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko