Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą 2 druzyna. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

11
MAJ 2016

Dzień Myśli Braterskiej w 2. Szczepie Puławskim

Katarzyna CzubackaLink do wiadomości

O godzinie 15:00 spotkałyśmy się pod kościołem p.w. św. Alberta. Tam czekały na nas schowane listy. Po ich odnalezieniu i rozszyfrowaniu, co było dosyć karkołomnym zadaniem, ruszyłyśmy w drogę do pierwszego punktu – pod Urząd Miasta. Tam otrzymałyśmy informację, że pewne osoby w pobliżu budynku straży pożarnej potrzebują naszej pomocy. Oprócz tego miałyśmy ułożyć zwrotkę do melodii Pałacyk Michla.

W drugim punkcie otrzymałyśmy kawałek sznurka i ruszyłyśmy na pomoc poszkodowanym. Niestety nie mogłyśmy pomóc drużynowej (złamana noga) i Teresie (złamana ręka), ponieważ nasz sznurek był za krótki. Poczekałyśmy więc na pozostałe zastępy, związałyśmy sznurki, uratowałyśmy obie ranne, a następnie odśpiewałyśmy wymyślone wcześniej zwrotki piosenki.

Później udałyśmy się do salki, gdzie wspólnie z 2. Gromadą odbyłyśmy świeczysko. Gościłyśmy w tym roku także zastęp zastępowych z Krakowa. Każdy zastęp i szóstka przedstawiała jeden z krajów, w którym działa Federacja Skautingu Europejskiego. Na sam koniec odbył się apel, na którym bardzo dużo się działo. Marta otrzymała stopień tropicielki, a Zuzia, Weronika i Paulina złożyły przyrzeczenia.

2 druzyna 2 gromada gra przyrzeczenie
9
KWI 2016

ZZZ 2 Drużyny Puławskiej w Gdańsku

Agnieszka Szczepańska, Marta Pietras, Gabrysia ŁukasiewiczLink do wiadomości

16 lutego 2016 roku – pamiętna data. Był to dzień pełen przygód, a wszystko zaczęło się od spotkania na puławskim dworcu PKP. Tak zaczęła się nasza podróż. Po około dwóch godzinach jazdy dojechałyśmy do Warszawy. W oczekiwaniu na następny pociąg, który miał nas zawieźć do Gdańska, wybrałyśmy się do miejsca obleganego przez turystów, do galerii handlowej Złote Tarasy. Gdy zasiadłyśmy by zregenerować siły zauważyłyśmy, że stałyśmy się obiektem zainteresowania dla licznej grupy osób. Po chwili wolnego czasu wyruszyłyśmy w dalszą podróż. Długi czas w pociągu umilałyśmy sobie rozmową oraz robieniem różańców – wydaje się to proste, jednak zajęło nam całą podróż. Po trzech godzinach jazdy, zmęczone ale szczęśliwe, dotarłyśmy do Gdańska.

Po dotarciu do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i zameldowaniu się w nim wyruszyłyśmy na poszukiwanie sklepu. Było to trudniejsze niż się wydawało. Znużone długimi poszukiwaniami dotarłyśmy do celu. Po powrocie do schroniska przygotowałyśmy pyszną kolację. Po posiłku grałyśmy w gry rozwijające naszą wyobraźnię. Po zabawie, zmęczone trudami całego dnia poszłyśmy spać. Dzień był pełen wrażeń i nowych przygód. Na pewno zostanie on w naszej pamięci przez długi czas.

W środę rano poszłyśmy na mszę do kościoła św. Franciszka z Asyżu. Po powrocie zjadłyśmy śniadanie i ze wszystkimi rzeczami powędrowałyśmy na przystanek, skąd pojechałyśmy do harcówki, by spotkać się z zastępowymi i kadrą 8. Gdańskiej Drużyny Harcerek "Tendo". Tam zostawiłyśmy swoje rzeczy i ruszyłyśmy na podbój Gdańska. W trzech grupach szukałyśmy listów i robiłyśmy zadania, np. zdjęcie z wysoka, teledysk do utworu muzyki klasycznej czy "teatralne" zdjęcie przy Teatrze Szekspirowskim. Gdy upłynął czas gry pojechałyśmy do Galerii Bałtyckiej na obiad. Po powrocie do harcówki rozmawiałyśmy o różnicach między FSE a ZHR, oraz grałyśmy z harcerzami w grę "Cytadela". Wieczorem było świeczysko lub, jak to nazwały dziewczyny, kominek, na którym uczyłyśmy się nawzajem tańców, zabaw i piosenek. Na koniec oglądałyśmy filmy, dopóki nie zasnęłyśmy. I tak upłynął dzień drugi.

Czwartek zapowiadał się wspaniale, poza tym, że noc nie należała do całkowicie przespanych, a nasza przygoda z Gdańskiem dobiegała końca. Zaczęłyśmy dzień już o 4:30 i nie traciłyśmy entuzjazmu, ponieważ wiedziałyśmy że czeka nas niesamowity dzień pełen wrażeń. O godzinie 5:00 ruszyłyśmy w stronę przystanku tramwajowego, a następnie wsiadłyśmy w pociąg, którym dojechałyśmy na lotnisko. Nieco się stresowałyśmy przed odprawą, lecz wszystko się udało i nie było większego problemu z dostaniem się do samolotu. Z tego wszystkiego ucierpiał tylko suchy szampon Agnieszki, który został zutylizowany. Około godziny 6:15 weszłyśmy do autobusu, którym podjechałyśmy pod samolot. Gdy weszłyśmy do samolotu, znalazłyśmy swoje miejsca. Zostałyśmy przywitane i poinformowane, jak mamy postępować w czasie wypadku, lub gdy zrobi nam się słabo w czasie startu lub lądowania. Dla niektórych z nas był to pierwszy lot i takie informacje były bardzo cenne. Kiedy samolot uniósł się w górę było widać przepiękny wschód słońca oraz morze białych i delikatnych chmur – te widoki wspominam do tej pory.

Leciałyśmy około 50 minut. O godzinie 7:45 miałyśmy autobus, który zawiózł nas do Warszawy Centralnej. A stamtąd dotarłyśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Starałyśmy się zwiedzić całą wystawę. Byłyśmy nawet w kanałach, które miały nam pozwolić przenieść się, przynajmniej na chwilę, w czasy powstania warszawskiego.

Gdy wyszłyśmy z muzeum pojechałyśmy w stronę dworca kolejowego i około 12:20 udałyśmy się na peron z którego miałyśmy pociąg. O godzinie 15 byłyśmy już w Puławach. Pożegnałyśmy się i rozeszłyśmy do swoich domów. Nasza zbiórka zastępu zastępowych dobiegła końca. Będziemy go na pewno długo wspominały. Przez wszystkie te dni spędziłyśmy bardzo miło czas, zawarłyśmy nowe znajomości i my same lepiej się poznałyśmy. Ten wyjazd uważam za udany.

2 druzyna zbiorka
19
MAJ 2015

Biwak 2 Drużyny Puławskiej - maj 2015

Paulina WinnickaLink do wiadomości

O godzinie 8 spotkałyśmy się przed kościołem w Wąwolnicy – zastępy Jaskółka, Wiewiórka, Jaszczurka i Wilga. Ola, drużynowa powiedziała zastępowym, jaka gra nas czeka w drodze do Nałęczowa. Szłyśmy ok. 3 godziny. Doszłyśmy do domu hufcowej i tam musiałyśmy uzupełnić krzyżówkę.

Nasza drużynowa razem z przyboczną przygotowały obiad, czyli ryż z jabłkami. Po obiedzie była siesta. O godzinie 15 była msza. Po mszy był konkurs na namalowanie (najbardziej kreatywnie) harcerki. Miałyśmy na to zadanie 2 godziny. Po konkursie przygotowałyśmy kolację, a po kolacji umyłyśmy się. O godzinie 21 poszłyśmy do lasu. Tam była gra, która polegała na znalezieniu flagi. Flagę zdobyła Teresa z Jaszczurki. Cisza nocna zaczęła się o 22.

Następnego dnia pobudka była o 8. Przed śniadaniem, które każdy zastęp przygotowywał sam, był apel. Po śniadaniu była Olimpiada Sportowa – bieg w workach i chodzenie z zawiązanymi oczami. Następnie odbył się konkurs kulinarny. Jaszczurka przygotowała kurczaka w cieście, Wiewiórka sałatkę gyros, Jaskółka nuggetsy, a Wilga kurczaka po chińsku. Na ugotowanie obiadu miałyśmy 3 godziny. Po obiedzie był apel kończący, na którym dostałyśmy wstążki. Wiewiórka dostała za konkurs kulinarny, Jaszczurka za Wielką Grę, Jaskółka za Olimpiadę Sportową, a Wilga za kreatywność.

Wszystkie zdjęcia z biwaku drużyny można obejrzeć w galerii.

2 druzyna biwak gra
3
MAJ 2015

Śladami św. Jerzego

Katarzyna CzubackaLink do wiadomości

25 kwietnia cała drużyna zebrała się przy kościele pw. św. Alberta. Po rozszyfrowaniu listu udałyśmy się na przystanek, ponieważ drużynowa z przyboczną Agą przysłała po nas pojazd numer 5. Komunikacją miejską dotarłyśmy na drugi brzeg Wisły. Tam znalazłyśmy zieloną bramę, która okazała się wejściem do lasu.

Podczas leśnej gry dowiedziałyśmy się co nieco o św. Jerzym. Następnie każdy zastęp przedstawił skecz opowiadający o legendzie, w której św. Jerzy zabił smoka.

Potem odbył się apel, podczas którego Marta została mianowana na zastępową zastępu Wiewiórka. Drużynowa przydzieliła również wstążkę zwycięskiemu zastępowi Jaszczurka. Wróciłyśmy do Puław bardzo rozśpiewane i w dobrych humorach.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki drużyny można obejrzeć w galerii.

2 druzyna gra zbiorka
30
KWI 2015

Przygotowania do Wielkiej Gry o św. Jerzym

Dorota CzerwiecLink do wiadomości

Zbiórka rozpoczęła się o godzinie 9:00 pod kościołem św. Alberta. Poszłyśmy do lasu, a po drodze dołączyła do nas Wiewiórka. Gdy doszłyśmy na miejsce, zbierałyśmy chrust i rozpaliłyśmy ognisko. Potem nasze przemiłe zastępowe rozdały nam kartki z informacjami o św. Jerzym. Jak wszystko przeczytałyśmy, nastąpił quiz, który miał sprawdzić naszą nowo zdobytą wiedzę.

Wreszcie przystąpiłyśmy do robienia jedzenia. Postanowiłyśmy przygotować naleśniki. Nie obyło się bez spódnic zabrudzonych ciastem. Pierwszy naleśnik był w kształcie smoka, a reszta to już zwykłe, okrągłe, przepyszne naleśniki. Zatęskniłyśmy za smakami Eurojamu dlatego naleśniki zrobiłyśmy z dżemem morelowym.

Po posiłku zaśpiewałyśmy i nagrałyśmy piosenkę Dalej wesoło, a następnie rozeszłyśmy się do domu.

2 druzyna gra zbiorka
27
KWI 2015

Zbiórka Wiewiórki i Jaskółki

Marta PietrasLink do wiadomości

W sobotę 11 kwietnia odbyła się zbiórka zastępów Wiewiórka i Jaskółka, na której było 7 osób. Na początku rozpaliłyśmy ognisko, na którym upiekłyśmy podpłomyki z makiem i sezamem. Kiedy z ogniska został żar, zakopałyśmy w nim jabłka oraz ziemniaki z jajkami. Potem robiłyśmy scenki i śpiewałyśmy piosenki.

O godzinie 12 odmówiłyśmy Anioł Pański i wysłuchałyśmy katechezy na temat tygodnia miłosierdzia. Na koniec zaśpiewałyśmy Bratnie Słowo i zagasiłyśmy ognisko.

2 druzyna zbiorka
17
KWI 2015

Kwietniowa zbiórka zastępu Jaszczurka

Kasia CzubackaLink do wiadomości

Spotkałyśmy się przy kościele p. w. św. Alberta, gdzie dowiedziałyśmy się co nieco o św. Faustynie i miłosierdziu Bożym. Potem udałyśmy się na grę, którą przygotowała nasza zastępowa. W lesie szukałyśmy listów oznaczonych znakami patrolowymi. Listy były schowane w ozdobnych butelkach.

Gra sprawdziła naszą wiedzę o święcie Bożego miłosierdzia. Po skończonej grze rozpaliłyśmy ognisko, zrobiłyśmy sałatkę i rozmawiałyśmy m. in. o tym, co chcemy zmienić w naszych zbiórkach. Na koniec zaśpiewałyśmy kilka piosenek. Rozstałyśmy się w radosnym nastroju.

Poniżej przepis na naszą pyszną wiosenną sałatkę. Składniki:

makaron w kształcie ryżu

2 długie lub 4 krótkie ogórki zielone

kukurydza

25 dag szynki

Sos:

koperek

2 łyżki majonezu

2 łyżki jogurtu naturalnego

1 łyżka musztardy

1 łyżeczka ziół prowansalskich

ząbek czosnku

Makaron ugotować. Ogórki i szynkę pokroić w kostkę, dodać kukurydzę i sos. Smacznego!

2 druzyna zbiorka
26
STY 2015

Zimowisko 2 Szczepu Puławskiego 2015

Kasia CzubackaLink do wiadomości

Sobota, 27 grudnia

Harcerki z zastępów Wilga, Jaskółka, Jaszczurka, Wiewiórka i Pantera oraz wilczki z Puław wyjechały do Bodzentyna. Zaraz po przyjeździe wyruszyłyśmy na wyprawę po mieście. Na kartkach dostałyśmy zaszyfrowane polecenia. Dosyć szybko uporałyśmy się z zadaniami. Wieczorem w schronisku zorganizowałyśmy świeczysko, a po nim położyłyśmy się do łóżek i wypoczywałyśmy (a przynajmniej powinnyśmy) przed następnym dniem.

Niedziela, 28 grudnia

Dzień rozpoczęłyśmy mszą świętą. Wróciłyśmy do schroniska, gdzie odbyły się zajęcia – ozdabiałyśmy styropianowe bombki. Po obiedzie poszłyśmy do ruin zamku na Wielką Grę. Zmęczone, ale wesołe zakończyłyśmy dzień świeczyskiem.

Poniedziałek, 29 grudnia

Przed południem dokańczałyśmy pracę nad bombkami. Po obiedzie brałyśmy udział w drugiej części Wielkiej Gry – tym razem w schronisku. Wieczorem odbył się baaardzo słodki konkurs kulinarny. Na świeczysku degustowałyśmy przyrządzone desery. Tego dnia świętowałyśmy moje urodziny. Jako prezent dostałam bardzo smaczny tort z patelni.

W tym samym dniu przyjęłyśmy do swojego grona Natalię i Paulinę, a Przyrzeczenie złożyła Gabrysia z zastępu Wilga.

Wtorek, 30 grudnia

Niestety tego dnia był koniec zimowiska. Na poprawę nastrojów w drodze powrotnej śpiewałyśmy chyba wszystkie znane nam piosenki. Teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejny wyjazd.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie zimowisko
4
STY 2015

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe

Jan BąkałaLink do wiadomości

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie opłatkowe puławskiego środowiska harcerskiego, organizowane 10 stycznia 2015 r. w kościele św. brata Alberta (sala pod kościołem) o godz. 19:00. Zapraszamy również na specjalną mszę świętą o godz. 18:00.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice zaproszenie
7
PAŹ 2014

Msza środowiska harcerskiego

Jan BąkałaLink do wiadomości

W najbliższą niedzielę, 12 października 2014 r., w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30 odbędzie się msza święta puławskiego środowiska harcerskiego. Pragniemy na nią zaprosić wszystkich rodziców oraz opiekunów harcerek, harcerzy i wilczków.

Msza środowiska odbywać się będzie co miesiąc, w każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30. Następna msza już 9 listopada 2014 r.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice swieto zaproszenie
23
WRZ 2014

2 Drużyna Puławska na Eurojamie 2014

Harcerki z 2 DPLink do wiadomości

VENITE ET LABORATE – PRZYJDŹ I PRACUJ!

Laborate zastępu Jaszczurka

Drugiego dnia Eurojamu wyruszyłyśmy na spotkanie z zastępem Wiewiórka, bliźniaczym zastępem z Włoch. Gdy dotarłyśmy na miejsce, czekała tam na nas ich zastępowa, która zaprowadziła nas do obozowiska. Kiedy zapoznałyśmy się z bliźniaczym zastępem, otrzymałyśmy granatowe koszulki, farby do materiału i pędzle. Naszym celem było namalowanie flagi Włoch i Polski oraz zebranie podpisów wszystkich obecnych osób. Na początku atmosfera była napięta. Bez słowa malowałyśmy z zapałem na koszulkach. Wspólna zabawa w malowanie sprawiła, że zniknęło napięcie między nami i wkrótce czułyśmy się z Włoszkami tak, jakbyśmy znały się od dawna. Śmiałyśmy się, śpiewałyśmy i uczyłyśmy się najprostszych słów w ich języku. Gdy nadszedł czas rozstania pożegnałyśmy się serdecznie i z naszymi koszulkami pomaszerowałyśmy w drogę powrotną!

Dorota Czerwiec (Jaszczurka)

Laborate zastępu Wiewiórka

Około południa przyszedł do nas nasz zastęp bliźniaczy. Przywitałyśmy się z nim i zaczęłyśmy wspólnie robić biało-czerwone bransoletki. Niektórym z nas wychodziło to lepiej, a innym gorzej. Jednak liczyła się dobra zabawa! Gdy wszystkie skończyłyśmy nasze dzieła, bawiłyśmy się w różne gry i zabawy, po Polsku i Włosku. Śpiewałyśmy też piosenki, wpisywałyśmy się sobie do ibellusów i wymieniałyśmy się zrobionymi bransoletkami. Czas minął nam bardzo szybko i zanim się spostrzegłyśmy, nasz zastęp bliźniaczy musiał już iść. Myślę, że zarówno my, jak i nasze nowe przyjaciółki miło spędziłyśmy czas, a w naszej pamięci pozostaną miłe wspomnienia!

Ewa Złotucha (Wiewiórka)

VENITE ET GAUDETE – PRZYJDŹ I RADUJ SIĘ!

Siódmego dnia, wieczorem odbyło się gaudete, czyli kolacja z zastępami z innego kraju. Na naszej kolacji były Włoszki, Francuzki i oczywiście my. Wszystkie musiałyśmy przygotować posiłek. Zrobiłyśmy sałatkę z ziemniaków, marchewki, cebuli i kilku innych składników. Wyszła wyśmienicie.

Po kolacji bawiłyśmy się w różne gry, dziewczyny z innych krajów pokazały nam nowe zabawy. Bawiłyśmy się bardzo dobrze. Potem podpisywałyśmy sobie nawzajem książeczki eurojamowe. Niestety nie było już więcej czasu na zabawę i musiałyśmy wracać do swoich biwaków.

Julia Droździel (Jaszczurka)

VENITE ET VINCITE – PRZYJDŹ I WYGRAJ!

Wielką grę, na której był zastęp Wiewiórka przygotowała drużyna z Kanady. Myślą przewodnią naszej gry były prawa harcerki. Nasze pierwsze zadanie polegało na przedstawieniu jednego z praw w odwrotnej formie. Nasz zastęp wybrał prawo szóste o szanowaniu roślin i zwierząt. Przebrałyśmy się za różne zwierzęta oraz rośliny i pokazałyśmy jak "złe" harcerki niszczą przyrodę.

Drugie zadanie polegało na odnalezieniu kartek z obrazkami, które przedstawiały prawa harcerki i dopasowanie ich do odpowiednich praw. Zabawa była wspaniała, a nam pomimo lekkich trudności udało nam się wywalczyć III miejsce.

Agnieszka Szczepańska (Wiewiórka)

DZIEŃ W DRUŻYNIE

Pewnego wieczoru, gdy wszystkie byłyśmy znudzone, bo nie było nic ciekawego do roboty, nagle rozległ się dźwięk gwizdka. To nasza drużynowa wzywała zastępowe. Okazało się, że w ciągu pół godziny musimy wymyślić piosenkę o Eurojamie. Wszystkie wzięłyśmy się ochoczo do pracy. Po upływie połowy godziny przyboczna Dominika zawołała nas do odśpiewania piosenki. Każdy zastęp miał swoją oryginalną piosenkę.

Po zaśpiewaniu piosenki dostałyśmy nowe zadanie, musiałyśmy wymyślić jak najwięcej okrzyków związanych z tym obozem. Przy jedzeniu kolacji każda z nas co chwila wymawiała nowy okrzyk, który zapisywałyśmy w kronice. Okrzyków było bardzo dużo i po kolacji poszłyśmy do krala by je wszystkie wykrzyczeć. Gdy przyszła nasza drużynowa, na jej prośbę zaśpiewałyśmy jej nasze piosenki. Wszystkie świetnie się przy tym bawiłyśmy a gdy zrobiło się już ciemno poszłyśmy spać.

Teresa Kałużna (Jaszczurka)

ZAKOŃCZENIE EUROJAMU

10 sierpnia musiałyśmy niestety oficjalnie zakończyć eurojamowe obozowanie. Od rana padało i ceremonia zamknięcia została trochę przesunięta. Udałyśmy się w końcu na główny plac apelowy. Ceremonia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Federacji oraz odnowieniem swoich przyrzeczeń. Następnie zostały opuszczone flagi. Na koniec odśpiewaliśmy Pieśń Pożegnania, w czasie której podaliśmy sobie ręce tworząc "ogromny łańcuch braterski". Niesamowite było to, że każdy śpiewał tą pieśń w swoim ojczystym języku.

Po oficjalnym zamknięciu Eurojamu odbył się jeszcze apel polskich harcerzy i harcerek, na którym została mianowana nowa namiestniczka. Po wszystkim przemoczone wróciłyśmy do obozowiska.

Marta Pietras (Wiewiórka)

2 druzyna europa gra oboz
7
CZE 2013

Dzień Matki w 2 Gromadzie i 2 Drużynie Puławskiej

Dominika KotowiczLink do wiadomości

25 maja odbył się Dzień Matki zorganizowany przez 2 Gromadę i 2 Drużynę Puławską. Święto naszych mam zaczęłyśmy od uroczystej mszy świętej, po której druhna Teresa złożyła swoje Przyrzeczenie. Przygotowałyśmy przedstawienie, pięknie przystrojone stoły i mały poczęstunek.


Przyrzeczenie harcerskie

Nasze spotkanie zakończyłyśmy apelem, na którym trzy wilczki: Dorota, Marta i Kinga przeszły do drużyny. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

2 druzyna 2 gromada przyrzeczenie rodzice swieto
9
MAJ 2013

Zbiórka 2 Drużyny Puławskiej

Teresa KałużnaLink do wiadomości

Dnia 27 kwietnia 2013 r. odbyła się zbiórka, na którą przyszło dużo nowych dziewczyn. Drużynowa podzieliła nas na trzy grupy i wysłała do sklepu po mąkę i wodę. Po powrocie przedstawiłyśmy dziewczynom postać patronki naszej drużyny - św. Joanny d’Arc, za którą przebrała się Agata. Zrobiłyśmy podpłomyki, przy których miałyśmy wiele zabawy.

Jednym z naszych zadań, było przedstawienie innym grupom zwierząt, których nazwy zdobyłyśmy przebijając balony, własnej roboty lotkami, zrobionymi z zapałek i kawałków drucika. O godz. 12 zmówiłyśmy Anioł Pański i rozważałyśmy fragment Pisma Św. Zagrałyśmy w wiele nowych gier, oraz lepiej poznałyśmy Prawo Harcerki. Zbiórka była jak najbardziej udana.

2 druzyna zbiorka
5
MAR 2013

Zbiórka zimowa 2 Drużyny Puławskiej

Agnieszka NowakLink do wiadomości

Rankiem, dnia 22 lutego zebrałyśmy się na przystanku PKS i ruszyłyśmy do Kazimierza Dolnego. Gdy dojechałyśmy, drużynowa zaprowadziła nas na miejsce noclegu - do domu rekolekcyjnego sióstr Betanek.

Podczas zbiórki, która trwała 3 dni, nauczyłyśmy się robić guzy, zagłębiałyśmy się w czytania z Pisma Świętego, robiłyśmy szkic topograficzny. Wybrałyśmy się na wyprawę do Bochotnicy, gdzie zobaczyłyśmy ruiny zamku, który, jak głosi legenda, król Kazimierz Wielki wybudował dla swojej lubej - Estery. Rozciągały się tam piękne widoki. Stamtąd wróciłyśmy wąwozem Norowy Dół.

Było dużo śmiechu, miałyśmy też okazję doskonalić swoje umiejętności kucharskie, a wszystko to z pomocą sióstr. Ta zbiórka była jak najbardziej udana.

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

2 druzyna zbiorka
29
STY 2013

Obchody 150-tej rocznicy powstania styczniowego

Łukasz GoluchLink do wiadomości

W ostatnich dniach przeżywaliśmy 150-tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w naszej parafii została odprawiona uroczysta msza święta, w której wzięliśmy aktywny udział przygotowując pełną asystę.

Podczas uroczystości zostały poświęcone urny z ziemią z pól bitewnych powstania, które w dalszej części uroczystości zostały złożone w cokole pomnika świętego brata Alberta znajdującego się na placu kościelnym. Jak każdy zapewne wie, Adam Chmielowski był aktywnym uczestnikiem powstania. Poświęcając się dla Ojczyzny stracił nogę. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przy owym pomniku.

1 druzyna 2 druzyna krag sluzba swieto
23
LIS 2011

Święto niepodległości w 2 Szczepie Puławskim

Agnieszka NowakLink do wiadomości

Dnia 11 listopada 2011 r. razem z wilczkami pojechałyśmy do Nałęczowa na obchody związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. O 7:55 wyszłyśmy z punktu zbiórki w kierunku miejsca, z którego odjeżdżał nasz bus do Nałęczowa. Po 45 minutach drogi dotarłyśmy do tamtejszego kościoła. Odbyła się w nim msza upamiętniająca rok 1918. Po mszy poszłyśmy pod pomnik na nałęczowskim cmentarzu, gdzie złożone zostały kwiaty, po czym poszłyśmy na polanę harcerską, gdzie zaczęła się gra.

Każdy zastęp szedł innym szlakiem i musiał odszukać w terenie siedem punktów. Na ukończenie gry miałyśmy 2 godziny. Kolejnym naszym zadaniem było zdobycie flagi, której strzegła dh. Beata. Gra była udana, szczególnie dla wilczków. Wróciłyśmy do salki na plebanii. Tam był obiad i chwila na odpoczynek. Nieco później odbył się apel, na którym nasza akela dh. Dominika została mianowana, a jej wilczki dostały chusty. Grę wygrał zastęp Pantera z 2. Drużyny Nałęczowskiej. Wszystkim uczestnikom ten dzień bardzo się podobał!

2 druzyna 2 gromada gra naleczow swieto
22
LIS 2011

Uznanie Hufca Puławsko-Nałęczowskiego

Aleksandra KotowiczLink do wiadomości

Tygodnie, może miesiące temu zrodziła się w naczelnictwie wspaniała myśl, by utworzyć nowy hufiec harcerek łączący dziewczęta z dwóch sąsiadujących ze sobą miast - Puław i Nałęczowa. I tak oto nadeszła wiekopomna chwila, dzień 19 listopada 2011 r., kiedy to na puławskiej ziemi zjawiła się ta najważniejsza z najważniejszych, najwspanialsza z najwspanialszych, druhna naczelniczka z rozkazem.

Nasze serca drżały, a buzie same uśmiechały się, gdy usłyszałyśmy treść rozkazu „(…) uznaję Hufiec Puławsko-Nałęczowski i mianuję na hufcową druhnę Joannę Wolską (…)”. W tym momencie wszystko stało się dla nas jasne, zrozumiałyśmy że na naszych oczach tworzy się historia. Przy tej okazji odbyło się także wiele innych obrzędów:

został uznany i otrzymał sztandar FSE 2 Szczep Nałęczowski św. Moniki;

dh. Monika Samoń mianowana została szczepową nałęczowską;

dh. Małgorzata Pawlak złożyła swoje Przyrzeczenie oraz przyjęła służbę akeli w 2 Gromadzie Nałęczowskiej;

dh. Aleksandra Kotowicz otrzymała żółty nawęz oraz została mianowana na drużynową 2 Drużyny Puławskiej św. Joanny d’Arc;

dh. Agnieszka Nowak została mianowana na zastępową zastępu Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej i przyjęła przysięgę wierności harcerek ze swojego zastępu;

dh. Joanna Pawlak złożyła swoje przyrzeczenie.

Na koniec apelu wspólnie odśpiewałyśmy piosenkę Na ścianie masz. Po apelu, w licznym gronie udaliśmy się do salki, gdzie czekała na nas przekąska. Nie zapomnieliśmy też o Tym, dzięki któremu to wszystko ma szansę się realizować i rozwijać. Nasyceni fizycznie zaczęliśmy przygotowania do duchowej uczty. Odbyła się próba śpiewu, przygotowane zostały dary i można było zaczynać. Mszę świętą odprawili dla nas nasi duszpasterze - ks. Krzysztof i ks. Tomasz.

Z nadzieją patrzymy w przyszłość i z uśmiechem bierzemy się do pracy, by nasze środowisko rozwijało się prężnie i służyło w wychowaniu młodego pokolenia.

2 druzyna 2 gromada naleczow przyrzeczenie
17
LIS 2011

Mianowanie nowego szefa Kręgu

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W ostatnia niedzielę 13 listopada 2011 r. w parafii św. Brata Alberta odbyła się kolejna msza święta puławskiego środowiska harcerek i harcerzy. Wszystkie jednostki partycypowały w przygotowaniu liturgii. Procesję z darami przygotowały gromady. Zastęp Niedźwiedź z 1 Drużyny Puławskiej służył przy ołtarzu oraz przeczytał jedno czytanie. Drugie czytanie przygotował zastęp Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej. Modlitwa wiernych przypadła zaś Kręgowi Młodych Wędrowników Św. Franciszka.

Po mszy odbył się apel, na którym miało miejsce mianowanie nowego szefa Kręgu Młodych Wędrowników. Został Nim Łukasz Goluch HO. Odbyły się również dwa Przyrzeczenia, tak więc mamy dwóch nowych harcerzy w swym gronie.

Msza Święta Środowiska to wydarzenie cykliczne. Odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 10:30 w parafii św. Brata Alberta w Puławach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej modlitwy!

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag przyrzeczenie rodzice
24
PAŹ 2011

Zbiórka zastępu Mrówka z 2 DP

Agnieszka Nowak, 2 DPLink do wiadomości

8 października odbyła się pierwsza zbiórka najmłodszego zastępu w 2 Drużynie Puławskiej - zastępu Mrówka. Większą część zbiórki stanowiła gra fabularna. Gdy dziewczyny dotarły na umówione miejsce dowiedziały się, że okolicę opanowali Rosjanie i muszą one zapobiec całkowitej okupacji naszego kraju. Na ich twarzach od razu dostrzegłam wielkie zainteresowanie tym, co będzie dalej.

Druhny wkraczając na teren wroga były bardzo ostrożne. Wymyśliły własny szyfr, aby Rosjanie nie mogli zrozumieć ich rozmów. Musiały być skupione i na tyle sprytne, by nie wpaść w ręce wroga. Na szczęście udało im się to bez przeszkód. Spotkałam się z dziewczynami w centralnym obozie wroga. Po meldunku i zdaniu przez druhny relacji z trasy, znalazłyśmy miejsce, w którym mogłybyśmy rozpalić ognisko, aby rozgrzać się po wyprawie. Nadal byłyśmy bardzo uważne, gdyż wróg nie śpi!

W pewnej chwili usłyszałyśmy szelest liści i dostrzegłyśmy, że jesteśmy otoczone przez Rosjan. Nie zastanawiając się długo, ruszyłyśmy do ataku. Jedna z naszych druhen została porwana, ale nam też udało się złapać jedną Rosjankę. Mimo że dziewczyny były chętne do dalszej walki udało nam się rozwiązać problem inaczej. Z przywódcą Rosjan ustaliłam, że oddadzą nam zakładniczkę w zamian za sznurek, natomiast za Rosjankę dostaniemy jedzenie. Po chwili oddaliłyśmy się w głąb lasu, aby nie spotkać ich po raz drugi. Z rozpalaniem i zakamuflowaniem ogniska nie miałyśmy żadnych kłopotów, szybko zrobiło nam się ciepło. Na koniec zrobiłyśmy Apel Ewangeliczny oraz pierwszą radę naszego zastępu. Wspólnie uznałyśmy, że zbiórka była udana i zadowolone wróciłyśmy do domów.

2 druzyna gra zbiorka
10
STY 2011

Relacja ze spotkania opłatkowego

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Relacja ze spotkania opłatkowego została umieszczona na stronie głównej Skautów Europy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w naszej galerii.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice
17
LIS 2010

Obchody święta niepodległości na Włostowicach

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

Dnia 11 listopada na uroczystościach w kościele św. Józefa zebrali się puławscy harcerze. Reprezentował ich poczet sztandarowy, który tworzyli zastępowi wszystkich zastępów działających w 1 Drużynie Puławskiej.

Po mszy sprawowanej w intencji ojczyzny odbyła się uroczystość państwowa. Najpierw odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez młodzież puławską. Później przemawiał prezydent miasta Puławy - Janusz Grobel. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wieńców.

Wieniec od Skautów Europy złożyli: Łukasz Goluch, Maciek Brzostek i Ola Kotowicz. Po uroczystościach odbył się uroczysty apel drużyny i wprowadzenie do gry harcerskiej.

1 druzyna 2 druzyna swieto
21
CZE 2010

Harcerski ołtarz na Boże Ciało

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Puławskie harcerki i harcerze, jak co roku, aktywnie uczestniczyli w obchodach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Zbudowali ołtarz, przy którym parafianie z parafii św. Brata Alberta mogli się modlić i słuchać Ewangelii w trakcie procesji z Najświętszym Sakramentem.

1 druzyna 2 druzyna sluzba swieto
20
LIP 2009

Obóz 2 Szczepu Puławskiego - Ujazd 2009

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

Był wtorek, 7 lipca, gdy 2 Szczep Puławski wyruszył na poszukiwanie kolejnej wielkiej przygody w Góry Świętokrzyskie, do wsi Ujazd. Miejscem, w którym miałyśmy spędzić tydzień, była przepiękna polanka w lesie. Ze względu na naszą małą liczebność jako Drużyna, miałyśmy więcej pracy, ale nie martwiłyśmy się tym.

Po przyjeździe nie zdążyłyśmy wiele zrobić, gdyż po obiadokolacji, na którą dochodziłyśmy, pomagałyśmy gromadzie rozbić dwa namioty, tzw. dziesiątki. Tego dnia, późnym wieczorem, padłyśmy znużone snem. Jednak niedługo przerwała go burza i prześwitujące przez tropik namiotu błyskawice. Następnego dnia wiele godzin poświęciłyśmy na pionierkę - zbudowałyśmy sobie prycze i zaczęłyśmy prace nad stołem, pomagałyśmy w obozowisku wilczków, w którym były wspólne ważne obiekty m.in. magazyn, kuchnia no i oczywiście latryna:). Nie można pominąć, iż przez cały obóz wiernie towarzyszył nam pies, z którym było trochę kłopotów. Dzień Wielkiej Gry jak zawsze krył w sobie wiele emocji. Miałyśmy okazje przynajmniej na chwilę przenieść się w czasy dobrze znanej Pocahontas.

W końcu nadszedł dzień, w którym wyruszyłyśmy na Explo. Noclegu w Ujeździe użyczył nam pewien gospodarz, który dostarczał nam siano do sienników. Noc w stodole będzie niezapomniana. Spotkałyśmy się z ogromną życzliwością gospodarza i jego rodziny. Dostałyśmy kolację i ciepłą herbatę, mieszkańcy rozmawiali z nami, byli bardzo uprzejmi i radośni. O 4:00 piejący kogut obudził i nas i kury, które potem nie dały nam zasnąć. Ok. 8:00 byłyśmy gotowe do opuszczenia gospodarstwa i dalszej drogi, jednak zostałyśmy zaproszone na śniadanie i herbatę. Około godz. 10:00 pod zamkiem Krzyżtopór, w którego bliskiej okolicy obozowałyśmy, spotkałyśmy Magdę (naszą drużynową) oraz gromadę, przewodniczki i naszą panią przewodnik. Zwiedziłyśmy stary zamek, którego historia zapierała dech w piersiach. Wieczorem po przygotowaniu potrawy na konkurs kulinarny (a były to podpłomyki i dwie opcje ich skonsumowania - z sosem chili, papryką i pomidorkami lub z domowym dżemem truskawkowym i ananasem) drużyna, wraz z gośćmi rozpoczęła kulinarną wieczerzę. Było śpiewająco i smacznie (dh. drużynowa zrobiła dwie pyszne sałatki). Przedstawiłyśmy również pantomimą relację z wyprawy Explo.

W niedzielę wybrałyśmy się do Iwanisk, gdzie uczestniczyłyśmy w Eucharystii. W drodze powrotnej przejechałyśmy się elegancką bryczką, zaprzężoną w klacz o wdzięcznym imieniu Laura. Zjadłyśmy obiad, a późnym wieczorem przyjechał nasz ks. Tomek. W przedostatni obozowy dzień po Eucharystii wyruszyłyśmy z Gromadą do Opatowa. Zwiedziłyśmy podziemia miasta, gdzie było bardzo... śmiesznie. Przeszłyśmy przez Bramę Warszawską, zwiedziłyśmy Kolegiatę św. Marcina, lecz najpiękniej było w kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie chwilę wyciszyłyśmy się i zatrzymałyśmy przy Tym, który był z nami przez cały obóz i jest nadal.

Wielkimi krokami zbliżała się ostatnia noc. Przygotowałyśmy skecz z humorem przedstawiający cały obóz, nazbierałyśmy chrustu, ks. Tomek rozpalił ognisko i rozpoczął się Bal Kapitański. Pełen radości, śpiewu i oczywiście jedzenia. W trakcie balu nastąpiło przejście do drużyny trzech wilczków - Agi, Izy oraz Łucji. Po obrzędzie ksiądz i gromada poszli spać do swoich namiotów, a my, czyli drużyna w nowym składzie oraz drużynowa Magda i przewodniczka Ola Wolska balowałyśmy, niektórzy nawet do białego rana. Było to niezapomniane przeżycie.

Rano pozdrowiły nas promienie słońca i zaroszona trawa. Po spakowaniu się, śniadaniu, ostatniej obozowej Eucharystii, apelu końcowym i zakupieniu lodów, które były prezentem od księdza, ruszyłyśmy w drogę powrotną. Mimo że obóz trwał tylko tydzień, był to wspaniały czas radości, zabawy i wysiłku. Czas który dał nam możliwość obozowania w tak wspaniałym gronie.

2 druzyna 2 gromada gra oboz
24
MAJ 2008

Dzień Matki

Magdalena IrchaLink do wiadomości

Pomysł Gali Talentów na dzisiejszym Dniu Matki okazał się naprawdę trafiony. Dziewczyny pokazały wiele swoich talentów - nie tylko artystycznych takich, jak gra na instrumencie, śpiew, zdolności plastyczne czy teatralne, ale również swoje umiejętności sportowe. Bardzo dobrze się przygotowały, co można było zauważyć podczas występów. Mamom się bardzo podobało.To właśnie one dzisiaj były najważniejsze i jeszcze raz składamy im serdeczne życzenia!

2 druzyna 2 gromada rodzice swieto
14
MAJ 2008

Święto 2 Szczepu Puławskiego

Magdalena IrchaLink do wiadomości

Dzień 24 maja zapowiada się naprawdę ciekawie! Zaczynamy grą z okazji Święta naszej patronki - św. Joanny d' Arc. Wieczorem zapraszamy nasze kochane mamy, aby uczcić ich święto! Nie będzie to jednak taki zwykły Dzień Matki, a Gala Talentów. Na pewno nie będzie nudno!

2 druzyna 2 gromada rodzice swieto zaproszenie
18
WRZ 2007

Eurocamp 2007 - Chateau de Nitray, Francja

Joanna WolskaLink do wiadomości

Międzynarodowy obóz? Dlaczego nie! W dniach 13-29.08.2007 2 Drużyna Puławska św. Joanny d' Arc przeżyła niezapomnianą przygodę. Wspólnie z drużyną francuską i litewską obozowałyśmy w jednej z najpiękniejszych okolic Francji, tzn. w Dolinie Loary, a dokładnie w Chateau de Nitray.

Po dwóch dniach pionierki uroczyście rozpoczęłyśmy nasz obóz wspólną Ceremonią Otwarcia, na której zastępy zostały połączone w Twinsy (tzn. bliźniacze zastępy), a wieczorem przy ognisku bawiłyśmy się i prezentowałyśmy tradycje naszych krajów. Kolejnym wspólnym punktem obozu był konkurs kulinarny. Zbliźniaczone zastępy uczyły się nawzajem przygotowywania tradycyjnych potraw swoich krajów. Poza tym uczyłyśmy się nawzajem różnych technik i piosenek. Uczestniczyłyśmy również w dwóch wspólnych łacińsko-litewsko-francusko-polskich mszach świętych. Ale największą frajdę sprawiła nam Wielka Gra, oparta o historię Soboru Trydenckiego (o Grze już wkrótce będzie można przeczytać w Gnieździe)!

Nie mogłyśmy być we Francji i nie zajechać przynajmniej na chwilę do stolicy tego wspaniałego kraju. Dlatego przedostatniego dnia obozu wyruszyłyśmy na podbój Paryża. Niestety jeden dzień na to miasto to zdecydowanie za mało, ale dzięki paryskiemu metro i naszej determinacji zobaczyłyśmy całkiem sporo, m. in.: Wieżę Eiffela, Łuk Tryumfalny, Pola Elizejskie, katedrę Notre Dame, Operę Paryską, Plac Concord i Muzeum Luvre, tzn. pewną jego część. To był niesamowity dzień i chociaż wszystkie padałyśmy ze zmęczenia, to nikt nawet słowem nie zamarudził, każda z nas była pod ogromnym wrażeniem tego miasta. Nasze zwiedzanie Francji nie ograniczyło się jedynie do Paryża. Miałyśmy również okazję obejrzeć zamek Villandry z najpiękniejszymi ogrodami Francji! Na Explo wybrałyśmy się do prześlicznego, typowo francuskiego miasteczka Amboise. W tymże miasteczku żył i tworzył przez ostanie lata swego życia Leonardo da Vinci, a sprowadził go tam król Franciszek I.

Obóz ten był strzałem w dziesiątkę. Pomimo wielu trudności jakie musiałyśmy pokonać w jego realizacji, ani na chwilę nie przestałyśmy wierzyć, że nam się uda. I udało się! Choć minęło już ponad dwa tygodnie od naszego powrotu cały czas żyjemy tamtymi cudownymi chwilami. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, może tym razem u nas.

2 druzyna europa oboz
5
WRZ 2007

Przejście wilczków do 2 Drużyny Puławskiej

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

4 września w 2 Szczepie Puławskim odbyło się przejście wilczków do Drużyny. Zaczęło się ono spotkaniem z zastępowymi i szefowymi, a zakończyło uroczystym przejściem do zastępów 7 wilczków - Kasi Marczuk, Gosi Boruch, Pauli Pacek, Agi Walczyny, Wioli Seremak, Gabrysi Kleszcz oraz Malwiny Gol.

Magda Hajduk pełni funkcję drużynowej. Ola Kotowicz jest zastępową zastępu Słowik, który na razie liczy trzy osoby. Karolina Ircha jest zastępową Wilka, który jest licznym zastępem, ponieważ ma on 6 osób. Ola Wolska nadal jest zastępową Albatrosa, do którego należy również 6 osób.

2 druzyna 2 gromada
5
WRZ 2007

Pielgrzymka do Wąwolnicy

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

Tegoroczna piesza pielgrzymka do Wąwolnicy zaczęła się 2 września o godzinie 5:00 przed parafią pod wezwaniem św. Brata Alberta. W pielgrzymce tej co roku uczestniczy kilkadziesiąt osób z naszej parafii. Pogoda dopisywała, gdyż już po 7:30 zaczęło wschodzić słońce i być ciepło. Pielgrzymkę prowadził ks. Tomasz Nowaczek. Uczestniczyły w niej między innymi 1 i 2 Drużyna Puławska oraz 2 Gromada Puławska. Po Mszy Świętej prowadzonej przez radomskiego arcybiskupa odbył się apel męskiego Hufca Puławskiego i Żeńskiego Hufca Lubelskiego, do którego należy również 2 Szczep Puławski.

1 druzyna 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka
27
CZE 2007

Rozesłanie na obozy

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

23 czerwca odbyło się rozesłanie na obozy. Całe Środowisko Puławskie podczas wakacji wyjedzie na swoje letnie obozy. Wszystkim życzymy udanych, bezpiecznych, bogatych we wspomnienia obozów.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada oboz rodzice
15
CZE 2007

Odpust w parafii św. Brata Alberta

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

17 czerwca obchodzimy wspomnienie św. Brata Alberta. Dla 1 i 2 Szczepu Puławskiego jest to szczególnie ważny dzień, gdyż parafia przy, której szczepy działają jest pod jego wezwaniem. Tego dnia, zostanie odsłonięty pomnik patrona parafii. Po Mszy Św. odbędzie się uroczysty apel. Harcerki, harcerze oraz wilczki po Mszach Świętych będą sprzedawać własnoręcznie wykonane przez siebie rzeczy.

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada swieto
17
SIE 2006

Trochę wspomnień - Uhryń 2006

Aleksandra WolskaLink do wiadomości

To była niesamowita i niezapomniana przygoda! W dniach 10.07 - 25.07.2006 odbył się kolejny obóz 2DP w Uhryniu niedaleko Nowego Sącza. Fabułą były Opowieści z Narnii - Podróż Wędrowca do Świtu. Miejsce obozowiska było bardzo piękne. Każdego ranka wychodząc z namiotu witał nas krajobraz beskidzkich gór, po drugiej stronie obozu znajdowała się stadnina koni. W kolejnych dniach zaprzyjaźniłyśmy się z tymi pięknymi zwierzętami! W pobliżu płynęła rzeczka, która bardzo nam ułatwiła życie w te upalne dni (ci co byli obecni wiedzą o co chodzi). Wieczory umilały nam ogniska, które za każdym razem były niepowtarzalne i bardzo śmieszne. Jeżeli chodzi o warty, to niektórzy mieli problem z żabami (a jakie to proszę pytać dh. Emilię)! Z pionierką było trochę problemów ze względu na twardą ziemie ale dałyśmy sobie radę, oczywiście najlepiej nam wyszedł maszt!

W pierwszym tygodniu zdobyłyśmy kilka szczytów (z czego jesteśmy bardzo dumne) m.in. Trzy Korony i Sokolice! Atrakcjami drugiego tygodnia była ścianka wspinaczkowa, z czego byłyśmy i nadal jesteśmy bardzo zadowolone, Wielka Gra (jak zwykle na każdym obozie), olimpiada sportowa (warta poświęcenia i zaangażowania, gdyż to właśnie mój zastęp Albatros ją wygrał), konkurs kulinarny, bardzo smaczny (tym razem wygrał zastęp Wilk), zwiedzanie Krynicy, wyjście na Halę Łabowską. Czy doszłyśmy? Trochę bym na ten temat dyskutowała ale przyjmijmy, że byłyśmy bliskie celu (w końcu nie było inaczej), no i oczywiście Explo - można powiedzieć, że wreszcie 24 godziny odpoczynku od komendy. Ale nie ma co narzekać, nasza komenda jest najlepsza i mimo, że od nowego roku zmieni trochę swój skład i tak będzie jedyna w swoim rodzaju! Wracając do explo, chcę powiedzieć, że było bardzo fajne i pełne wrażeń!

Niestety nadszedł przykry czas, czas odjazdu, zapoczątkowany apelem kończącym. Oczywiście nie miałyśmy zamiaru zmarnować ostatniej nocy, we wspaniałym towarzystwie przy piosenkach i w blasku ognia balowałyśmy prawie do rana. Teraz czekamy tylko do następnego obozu i mamy nadzieję, że spotkamy się w takim samym składzie albo jeszcze większym!

Serdeczne podziękowania składam: drużynowej i przybocznym za zorganizowanie tak fajnego obozu, Katarzynie Ochal i Anecie Wolskiej za trzyletnią służbę jako przyboczne, ks. Jerzemu Węzce za codziennie odprawioną mszę, hufcowej Edycie Sowińskiej za odwiedziny i interesujące zajęcia, oprócz tego: Panu Leśniczemu, ks. Kochaniewiczowi, przewodniczkom obecnym na obozie: Agnieszce Wojtasiewicz, Monice Maciejewskiej, Magdzie Irsze, 2GP oraz wszystkim, którzy ofiarowali nam swoją pomoc!

2 druzyna gra oboz
15
MAJ 2006

Harce Majowe - Narnia 2006

Aleksandra WolskaLink do wiadomości

Fabuła harców oparta była na Opowieściach z Narnii - Podróż Wędrowca do Świtu. W dniach 29.04 - 3.05 w Staniszowie w Karkonoszach odbyły się Harce Majowe gałęzi żeńskiej. Na początku było trochę zamieszania (pionierka, rozkładanie namiotów itp.) ale nikogo to nie zniechęciło, gdyż to są właśnie uroki harcowania. Przez pierwsze dwa dni pogoda nam nie dopisywała, było zimno i padał deszcz. Jednak, jak wiadomo harcerka jest gotowa na każde warunki i zawsze przygotowana, więc to nie przeszkadzało to w zajęciach.

Dnia trzeciego dzielnie i ochoczo wdrapywałyśmy się na Śnieżkę – szczyt oczekiwany przez każdą z nas od samego początku. Jak ta wyprawa się skończyła i czy dotarłyśmy na miejsce wie każda harcerka i to wystarczy!

Następnego dnia odbyła się Wielka Gra a także wycieczka na zamek Chojnik. Słońce tak przygrzewało, że w niektórych momentach tęskniłyśmy za chłodnym wiaterkiem i paroma kroplami deszczu. Gra była bardzo udana i z każdą minutą rosła adrenalina.

Harce Majowe zakończyły się uroczystym apelem i mszą św., która odbyła się w Jeleniej Górze. Teraz czekamy tylko na zdjęcia, które najlepiej ukażą jak tam było!

2 druzyna gra harce
27
MAR 2006

Dzień Modlitw za FSE

Łukasz LeszkoLink do wiadomości

Dnia 25 marca, w Dzień Modlitw za FSE, Hufiec Lubelski zorganizował pielgrzymkę do sanktuarium w Wąwolnicy, do której dołączyły się wszystkie gromady i drużyny z Puław. Każda drużyna pielgrzymowała we własnym zakresie. Na miejscu odbyła się uroczysta msza, na której, jak co roku od 1994 r., zawierzyliśmy się Maryi. Tym razem Akt Zawierzenia odczytał hufcowy puławski wraz z małżonką. Po mszy miał miejsce krótki apel dla wszystkich drużyn.

"Matko i Królowo, stajemy przed Tobą, my – wilczki, harcerki i harcerze, przewodniczki i wędrownicy oraz instruktorzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego-"Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego wraz z naszymi rodzicami, duszpasterzami i przyjaciółmi, ufni w Bogu, zawierzamy Ci nasze Stowarzyszenie. Na honor każdej i każdego z nas, za łaską Boga i za Twoim orędownictwem oddajemy się całym życiem tu i teraz w służbę Bogu w Trójcy Jedynemu, naszemu Panu i Królowi – Jezusowi Chrystusowi, Kościołowi świętemu, Ojczyźnie naszej – Polsce, chrześcijańskiej Europie i bliźnim w każdej potrzebie.

Maryjo, dopomóż nam strzec honoru, abyśmy umieli zasłużyć na zaufanie; dopomóż być lojalnym wobec Ojczyzny, rodziców, przełożonych i podwładnych; wspieraj nasze wysiłki w stawaniu się sługami naszych bliźnich na ich drodze do zbawienia; wspieraj nas w stawaniu się przyjaciółmi wszystkich ludzi, a braćmi i siostrami harcerek i harcerzy; naucz nas uprzejmości, rycerskości i szlachetności; wspomagaj nas w dostrzeganiu przyrody jako dzieła Boga i w okazywaniu szacunku wszystkim Boskim stworzeniom; uproś nam ducha karności, abyśmy umieli powierzone nam zadania wykonywać sumiennie do końca; wspieraj naszą wolę panowania nad sobą oraz wewnętrzną radość wypływającą z zaufania Bogu; dopomóż być gospodarnymi i zatroskanymi o dobro bliźnich; wypraszaj nam czystość w myślach, mowie i uczynkach abyśmy żyli na chwałę Boga Wszechmogącego.

Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, uczyń nasze Stowarzyszenie narzędziem nowej ewangelizacji, do której u progu nowego tysiąclecia wzywa nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Maryjo, jesteśmy, pamiętamy i czuwamy na każdy dzień."
(Akt Zawierzenia Matce Bożej SHK-Zawisza FSE)

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka
7
STY 2006

Spotkanie opłatkowe

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Tradycyjne już spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą świętą w kościele św. Brata Alberta o godzinie 16:00. Później uczestnicy udali się na salę gimnastyczną Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K. E. N., gdzie czekały na nich zastawione stoły. Puławskie wilczki przygotowały wspólnie jasełka, które wywołały uśmiech na niejednej twarzy. Następnie została wyświetlona prezentacja multimedialna, której treść stanowiły zdjęcia przedstawiające miniony rok pracy puławskiego środowiska harcerskiego.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada rodzice
14
LIS 2005

Obchody święta niepodległości - Włostowice, 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

W piątek 11 listopada 2005 puławskie środowisko harcerskie wzięło udział we Mszy świętej oraz uroczystościach związanych z obchodami święta niepodległości. Zawiszacy złożyli również kwiaty pod pomnikiem niepodległości przy włostowickim kościele.

1 druzyna 2 druzyna swieto
5
WRZ 2005

Rozpoczęcie roku pracy w Wąwolnicy

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Pielgrzymką do Wąwolnicy puławskie środowisko SHK-Z FSE rozpoczęło nowy rok pracy. Już w piątek wieczorem do Wąwolnicy na swoją pierwszą po wakacjach wędrówkę wyruszyła ekipa wędrowników z Kręgu św. Franciszka. W sobotę dotarła 3 Puławska, która przybyła wraz z parafią na górce. W niedzielę przed południem dotarły: 2 Gromada, 2 Drużyna oraz 1 Drużyna Puławska - jednym słowem wszyscy.

Uczestniczyliśmy we Mszy Św. o godzinie 12:00 a po niej odbył się uroczysty apel całego środowiska. Pomagaliśmy w organizacji uroczystości wraz z zaprzyjaźnionym hufcem lubelskim.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko