Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

Poniżej wyświetlane są tylko wiadomości z etykietą 1 druzyna. Aby ponownie wyświetlić wszystkie wiadomości kliknij tutaj...

8
CZE 2015

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Jakub NieoczymLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat wyjazdu na obóz letni 2015. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna oboz rodzice
4
STY 2015

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe

Jan BąkałaLink do wiadomości

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie opłatkowe puławskiego środowiska harcerskiego, organizowane 10 stycznia 2015 r. w kościele św. brata Alberta (sala pod kościołem) o godz. 19:00. Zapraszamy również na specjalną mszę świętą o godz. 18:00.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice zaproszenie
7
PAŹ 2014

Msza środowiska harcerskiego

Jan BąkałaLink do wiadomości

W najbliższą niedzielę, 12 października 2014 r., w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30 odbędzie się msza święta puławskiego środowiska harcerskiego. Pragniemy na nią zaprosić wszystkich rodziców oraz opiekunów harcerek, harcerzy i wilczków.

Msza środowiska odbywać się będzie co miesiąc, w każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii św. brata Alberta o godzinie 10:30. Następna msza już 9 listopada 2014 r.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice swieto zaproszenie
25
WRZ 2014

Przejście wilczków z 1 Gromady Puławskiej do Drużyny

Piotr JurgaLink do wiadomości

14 września spotkaliśmy się na mszy świętej w parafii świętego Brata Alberta, aby pomodlić się za całe puławskie środowisko skautowe, a w szczególności za wilczki, które miały opuścić 1 Gromadę Puławską, aby przeżyć największą przygodę w życiu, jaką jest harcerstwo.

Każdy wilczek uroczyście przedstawiony przez Akelę został przydzielony do nowego zastępu, w którym spędzi z pewnością wiele pięknych chwil.

Wilczki, które otrzymując Wielki Okrzyk , opuściły gromadę to:

Dawid Burszewski

Przemek Pać

Szymon Gruszecki

Bartłomiej Kostecki

Grzegorz Miller

Ze wszystkich sił!

Wszystkie zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.

1 druzyna 1 gromada
25
SIE 2014

Relacja z Eurojamu 2014

Olek Korzeniowski, 1 DPLink do wiadomości

W dniach od 30 lipca do 14 sierpnia 2014 r. byliśmy na zlocie harcerskim we Francji, na terenach Normandii. Zlot ten nosił nazwę Eurojam 2014. Hasło całej imprezy brzmiało: Venite et videte.

W zlocie wzięło udział około 12 tyś. harcerzy i harcerek, którzy przybyli z 18 państw Europy. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem zlotu, Polacy uczestniczyli w uroczystym apelu, który odbył się w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 zabrzmiała syrena i odpalona została flara. Chwilę później zaśpiewaliśmy hymn aby uczcić poległych powstańców.

Rozpoczęcie Eurojamu odbyło się w piękny słoneczny dzień. Na początku wyczytywano po kolei każde państwo biorące udział w obozie, następnie komisarz federalny Federacji Skautingu Europejskiego Martin Hafner powiedział do nas kilka słów. Na zakończenie odprawiona została msza święta w języku łacińskim.

Każdy kolejny dzień był zaplanowany. Dwa dni były przeznaczone na spotkania z harcerzami z innych krajów. Nasz zastęp Żubr z 1 Drużyny Puławskiej miał zajęcia z zastępami z Francji i Włoch. Oprócz spotkań między zastępami, były też spotkania drużyn. Nam trafiła się drużyna z Francji, która zademonstrowała nam grę Monopoli. Nie była to jednak gra zwykłymi pionkami, bo zostały one zastąpione proporcami. Natomiast nasz zastęp pokazał Francuzom, jak zrobić ogórki kiszone. Mieliśmy przygotowane składniki oraz dwa baniaki tego przysmaku do degustacji.

Oprócz różnych zajęć w obozowisku mieliśmy także pielgrzymkę do Lisieux, gdzie znajduje się bazylika świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Były też dni wolne, w trakcie których mogliśmy się wymieniać różnymi przedmiotami ze skautami zza granicy, pójść do sklepu harcerskiego Carrick, czy też wysłać listy do rodzin i znajomych.

Ceremonia zamknięcia odbyła się w deszczowy dzień, jednak pogoda nie miała znaczenia i wszyscy się świetnie bawili. Po ceremonii odbył się apel dla Polaków, na którym było mianowanie nowej naczelniczki harcerek w Polsce. Po apelu zaczęliśmy śpiewać i bawić się z tej okazji.

W drodze powrotnej do Polski udało się nam zwiedzić Paryż. Z Grand Palace poszliśmy w stronę wieży Eiffla. Po zrobieniu zdjęć ruszyliśmy w stronę katedry Notre Dame. Następnym punktem wycieczki było przejście na plac obok Luvru. Tego dnia Szymon i Daniel złożyli przyrzeczenie harcerskie.

Do Puław wróciliśmy około godziny 22:00. Na miejscu odbył się apel, w trakcie którego wręczone zostały wstążki dla najlepszych zastępów (Eurojam 2014 – Żubr, ekspresja – Niedźwiedź, The Best – Wilk). Na sam koniec Marceli, Kuba, Damian i Łukasz przeszli do kręgu młodych wędrowników.

Międzynarodowy zlot we Francji wszystkim bardzo się spodobał. Poznaliśmy wiele nowych osób, z którymi staramy się utrzymać kontakt. Taki wyjazd może się więcej nie powtórzyć, więc jesteśmy szczęśliwi, że wzięliśmy w nim udział.

1 druzyna europa oboz przyrzeczenie
25
CZE 2014

Spotkanie ws. obozu 1 Drużyny Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Zapraszam rodziców chłopaków z 1 Drużyny Puławskiej na spotkanie w sprawie zbliżającego się wyjazdu na obóz. Spotkanie odbędzie się w sobotę 5 lipca o godzinie 16:00 w harcówce obok kościoła świętego brata Alberta.

Na spotkaniu omówione zostaną wszystkie kwestie dotyczące obozu oraz plany na przyszły rok pracy w drużynie. Dokładnie opowiem, co każdy chłopak z drużyny powinien zabrać ze sobą na Eurojam. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Bardzo proszę o zabranie ze sobą wszystkich wypełnionych dokumentów – Kartę Zdrowia oraz Eurojam Health sheet. Bardzo zależy mi na Państwa obecności.

Jan Bąkała
Drużynowy 1 Drużyny Puławskiej

1 druzyna oboz rodzice zaproszenie
13
STY 2014

Podziękowania dla 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach przekazało podziękowania harcerzom z 1 Drużyny Puławskiej za pomoc w organizacji zabawy mikołajkowej dla dzieci z rodzin zastępczych.

1 druzyna sluzba
25
LIS 2013

Obrzędy w 1 Drużynie Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Dzień 23 listopada 2013 r. był wielkim świętem w 1 Drużynie Puławskiej. Trzech skautów dołączyło do wielkiej rodziny harcerzy.

Mateusz Siwiec (zastęp Wilk), Radosław Bany i Aleksander Korzeniowski (zastęp Żubr) złożyli tego dnia swoje Przyrzeczenie Harcerskie.

1 druzyna przyrzeczenie
16
LIS 2013

Święto niepodległości 2013 w 1 DP

Paweł OstrowskiLink do wiadomości

W poniedziałek, 11 listopada 2013 r. odbyła się gra z okazji święta niepodległości. Oprócz naszej drużyny uczestniczyły w niej też zastępy z Lublina.

Gra miała miejsce w lesie niedaleko stolicy naszego województwa, więc pojechaliśmy tam pociągiem. Dotarliśmy przed 9:00 i mieliśmy czas na zapoznanie się z regułami oraz fabułą gry. Tematem była obrona Westerplatte. Celem każdego zastępu było zaliczenie jak największej ilości zadań w punktach zaznaczonych na mapie. Kiedy dwa zastępy się spotkały, zaczynała się walka na chusty. Zwycięzcy otrzymywali dodatkowe punkty. Naszemu zastępowi udało się zaliczyć większość dostępnych zadań oraz wygrać dwie walki z trzech.

O 12:30 wszystkie oddziały musiały ruszyć do umówionego miejsca. Tam odpoczęliśmy i napiliśmy się herbaty. Potem dla rozgrzania zagraliśmy w grę opartą na bieganiu. Na koniec odbył się apel, na którym dowiedzieliśmy się o zwycięzcy (był nim zastęp z Lublina).

Wróciliśmy do Puław o 17:30. Mimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni. Według mnie był to bardzo dobrze spędzony czas.

1 druzyna gra swieto
5
LIS 2013

Spotkanie rodziców skautów z 1 Drużyny Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Serdecznie zapraszamy rodziców skautów należących do 1 Drużyny Puławskiej na spotkanie organizacyjne, dotyczące najbliższych wydarzeń w życiu drużyny, w tym obchodów Święta Niepodległości, zimowiska, spływu kajakowego dla ojców oraz obozu letniego.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 listopada 2013 r., godzina 18:00, w harcówce (stara kaplica obok kościoła pw. św. Brata Alberta). Serdecznie na nie zapraszamy!

Ponadto, w dziale Rodzice przeczytać można najważniejsze informacje na temat roku pracy 2013/2014 w 1 Drużynie Puławskiej.

1 druzyna oboz rodzice zaproszenie zimowisko
26
LIP 2013

Relacja Arka Nalewajka z obozu 1 DP - Witów 2013

Arek Nalewajek, 1 DPLink do wiadomości

Na początku wyruszyliśmy z Puław w kierunku Witowa pociągiem. Podróż ciągnęła się bardzo długo. Gdy dojechaliśmy do Krakowa przesialiśmy się do autokaru i dojechaliśmy na miejsce obozu.

Następnego dnia mieliśmy za zadanie przenieś żerdki na budowę platformy. Kolejnym dniem była budowa platformy, która zajęła nam 3 dni. Po wybudowaniu miejsca do spania wyruszyliśmy na eksplorację terenu (Explo). Naszym zadaniem było znaleźć nocleg w zamian za jakąś drobną przysługę. Schronienie znaleźliśmy u niejakiego pana Jasia, który dowoził nam pożywienie do obozu. Po przespaniu nocy w stodole na sianie wyruszyliśmy w dalszą trasę. Po długiej drodze, wyczerpani poszliśmy szukać noclegu na plebanii. Nic z tego nie wyszło, gdyż ksiądz tam mieszkający stwierdził, że to nie hotel i mamy iść szukać gdzieś indziej. Po długim oczekiwaniu zastępowi poinformowali nas, że mamy możliwość noclegu w altance przy hotelu. Po przespaniu nocy czas był, aby wracać do obozu. Doszliśmy tam późnym wieczorem.

W poniedziałek były zawody kulinarne, na których zastęp Żubr zrobił dewolaje, zastęp Wilk – barszcz czerwony (mordowypalacz) z pasztecikami, a Niedźwiedź – pulpeciki a'la Pykacz. Następnego dnia był czas dla zastępów. Od środy do piątku odbywała się wielka gra, której tematem był "Władca Pierścieni". Pod koniec gry była licytacja słodyczy. Można było je licytować za pomocą denarów, które wygrywało się podczas trzydniowej gry.

W sobotę był czas na depionierkę, a w niedzielę był wyjazd do domu. Wszystkie zdjęcia z obozu można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra oboz
25
LIP 2013

Relacja Pawła Ostrowskiego z obozu 1 DP - Witów 2013

Paweł Ostrowski, 1 DPLink do wiadomości

Tegoroczny obóz odbył się w lesie niedaleko Witowa. Fabułą był "Władca Pierścieni". Na miejsce przyjechaliśmy 7 lipca. Następnego dnia rozpoczęła się pionierka. Najpierw zbudowaliśmy stół, a potem platformę. Zajęło nam to 3 dni.

Po zakończeniu prac budowlanych przyszedł czas na Explo. Nie był to łatwy etap obozu, ponieważ było zimno i co chwilę padał deszcz, a my musieliśmy maszerować z ciężkimi plecakami. Na szczęście udało nam się znaleźć nocleg. Po 2 nocach i 3 dniach Explo był dzień poświęcony na konkurs kulinarny. Nasz zastęp zrobił klopsiki z ziemniakami. Mimo, że były dobre, to nie my, lecz zastęp Żubr wygrał rywalizację podając dewolaje. Po konkursie mieliśmy wolny dzień, a w nocy rozpoczęła się Wielka Gra.

Następnego ranka musieliśmy wyruszyć w drogę. Naszym celem było zdobycie jak największej ilości denarów. Zdobywało się je wykonując zadania. Za zarobione denary można było później wylicytować słodycze. Następnego dnia zostaliśmy podzieleni na 3 rasy. Każda rasa miała zbudować fort. Po ukończeniu budowy w każdym forcie umieszczono po 1 chorągiewce i każdy uczestnik gry przywiązał sobie do ręki kawałek włóczki. Rozpoczęła się gra, w której głównym celem było przeniesienie flagi z fortu innej rasy do swojego fortu. Aby ułatwić sobie to zadanie można było zerwać włóczkę z ręki przeciwnika i w ten sposób wyeliminować go na pewien czas. Gra trwała około godziny i dla nas - elfów skończyła się porażką, ponieważ w ostatniej chwili straciliśmy 2 flagi. Następnego dnia na koniec Wielkiej Gry była jeszcze krótka gra polegająca na wyeliminowaniu przeciwników poprzez zniszczenie balonów przywiązanych do ich nóg. Ta grę wygrały krasnoludy.

Kolejny dzień był poświęcony na depionierkę. Był to ostatni dzień obozu i z tej okazji razem zjedliśmy pieczoną świnię. Ten obóz zaliczam do udanych. Nauczyłem się na nim wielu przydatnych rzeczy. Podobała mi się też wesoła atmosfera panująca tam niemal przez cały czas. Wszystkie zdjęcia z obozu można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra oboz
25
CZE 2013

Spotkanie w sprawie obozu 1 Drużyny Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Drodzy Rodzice!

Serdecznie zapraszam na spotkanie informacyjne dotyczące obozu. Odbędzie się ono w najbliższy czwartek 27 czerwca o godzinie 19:00. Spotkanie będzie miało miejsce prawdopodobnie w starej kaplicy obok kościoła pw. Św. Brata Alberta.

Serdecznie zapraszam!

Pozdrawiam,
Jasiek Bąkała HO

1 druzyna oboz rodzice zaproszenie
21
MAJ 2013

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat wyjazdu na obóz letni. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna oboz rodzice
10
MAR 2013

Adam Chmielowski w Nowej Aleksandrii

Jakub NieoczymLink do wiadomości

Dnia 2 marca 2013 r. odbyła się zbiórka drużyny z okazji Dnia Myśli Braterskiej pt. "Adam Chmielowski w Nowej Aleksandrii". Zaczęło się o godzinie 9 pod pałacem Marynki, gdzie każdy z zastępów miał odnaleźć list z fabułą.

Pierwsze zadanie polegało na odnalezieniu Adama (szpiega przekazującego meldunki i informacje powstańców o armii carskiej), od którego dostaliśmy informację, że w parku są dwaj szpiedzy o imionach Stefan i jeden współpracownik Adama, też o imieniu Stefan. Szpiegów cechowały mokre zapałki, które mieli przy sobie, ale żeby dostać je do ręki trzeba było robić różne zadania. Prawdziwym Stefanem okazał się Jan Bąkała.

Po wykonaniu zadań, przenieśliśmy się na plac, gdzie czekało nas rozłożone manzo. Musieliśmy walczyć o przedmioty do złożenia chińskich lampionów (części dostaliśmy od Adama na początku gry, by wysłać meldunek na drugą stronę Wisły).

Wszystkie zastępy spisywały się świetnie, miały swoje wzloty i upadki, ale ostatecznie wszystkie części potrzebne do nadania listu zebrał zastęp Żubr. Na koniec tego emocjonującego dnia wysłaliśmy 4 lampiony z zaszyfrowanymi wiadomościami. Pytanie, czy dotarły do adresata :)i?

Wszystkie zdjęcia ze zbiórki można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra swieto zbiorka
29
STY 2013

Obchody 150-tej rocznicy powstania styczniowego

Łukasz GoluchLink do wiadomości

W ostatnich dniach przeżywaliśmy 150-tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w naszej parafii została odprawiona uroczysta msza święta, w której wzięliśmy aktywny udział przygotowując pełną asystę.

Podczas uroczystości zostały poświęcone urny z ziemią z pól bitewnych powstania, które w dalszej części uroczystości zostały złożone w cokole pomnika świętego brata Alberta znajdującego się na placu kościelnym. Jak każdy zapewne wie, Adam Chmielowski był aktywnym uczestnikiem powstania. Poświęcając się dla Ojczyzny stracił nogę. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przy owym pomniku.

1 druzyna 2 druzyna krag sluzba swieto
10
GRU 2012

Zlot niepodległości 2012 w 1 Drużynie Puławskiej

Paweł Ostrowski, 1 DPLink do wiadomości

Tę zbiórkę przygotował dla wszystkich drużynowy. Zebraliśmy się o 9:00 pod kościołem. Na początku mieliśmy przeczytać zaszyfrowaną wiadomość i znaleźć listy ukryte w otoczeniu kościoła. W odnalezionej kopercie oprócz listu znajdował się również skrawek mapy. Odnaleźliśmy ten obszar na dużej mapie i udaliśmy się do wskazanego miejsca. Po drodze trochę błądziliśmy, ale w rezultacie doszliśmy do celu.


W drodze do celu

Później mieliśmy odwiedzić jeszcze kilka punktów w puławskim lesie. Po wykonaniu tego zadania rozpaliliśmy ognisko, zorganizowaliśmy sobie bazę i przygotowaliśmy obiad. Składał się on z zupy pomidorowej i smażonych kawałków piersi z kurczaka. Po zjedzeniu posiłku przeszliśmy do najważniejszego etapu – gry. Każdy miał swoją bazę, a w niej 4 chorągiewki. Zadaniem zastępu było zdobycie chorągiewek przeciwników i nie dopuszczenie do straty własnych. Nasz zastęp uzyskał pierwsze miejsce razem z zastępem Muflon – zdobyliśmy 7 chorągiewek.


Przygotowywanie obiadu

Po grze wróciliśmy pod kościół. Ja i Przemek złożyliśmy Przyrzeczenie Harcerskie. W nagrodę za odniesione podczas gry zwycięstwo otrzymaliśmy wyposażenie apteczki oraz wstążkę na proporzec. Zbiórka skończyła się około godziny 17. Wróciłem z niej do domu zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Więcej zdjęć ze zlotu można obejrzeć w galerii.

1 druzyna gra przyrzeczenie swieto
5
LIS 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat najbliższych wydarzeń w życiu drużyny oraz spraw organizacyjnych. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna rodzice swieto zaproszenie zimowisko
23
LIP 2012

Relacja z obozu 1 DP - Trzęsiny 2012

Damian PadarzLink do wiadomości

2 lipca 2012 r. nasza drużyna wyruszyła spod kościoła św. Brata Alberta na dwutygodniowy obóz harcerski. Po dotarciu na miejsce, każdy zastęp miał za zadanie zbudować jedną z niezbędnych konstrukcji obozowych. Nasz zastęp miał zrobić maszt. Zrobienie go zajęło nam sporo czasu, ale podołaliśmy temu zadaniu. Potem trzeba było zbudować platformę, na której mieliśmy spać. Najszybciej uporał się z tym zastęp Niedźwiedź i Wilk. Pierwszą noc spaliśmy pod plandeką, ponieważ nasza platforma nie była jeszcze gotowa. Drugiego dnia trwała pionierka.


Wspólne zdjęcie 1 Drużyny oraz 1 Gromady Puławskiej

Każdego dnia chodziliśmy do kościoła na mszę. W czwartek wieczorem po raz pierwszy było ognisko. Na ognisku śpiewaliśmy piosenki i pokazywaliśmy różne śmieszne scenki na wybrane tematy.

W sobotę rano szykowaliśmy się do wyjścia na explo. Szliśmy z zastępem Muflon, a zastęp Niedźwiedź połączył się z zastępem Wilk. Wieczorem, razem z Muflonem dotarliśmy do miejscowości Gorajec - Stara Wieś. Spaliśmy w tamtejszej remizie, gdzie było bardzo wygodnie. Rano, około godziny 9:00 ruszyliśmy dalej. Późnym popołudniem zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej. Miła pani, która tam pracowała przyjęła nas na noc. Zjedliśmy pyszny obiad i poszliśmy spać. Kolejnego dnia wróciliśmy do obozu. Mieliśmy tam być na godzinę 17:00.


Jedna z ulubionych gier drużyny

Kolejne dni mijały szybko. We wtorek wieczorem zaczęła się Wielka Gra. Razem z zastępem Wilk ruszyliśmy w wyznaczone miejsce na mapie i tam mieliśmy zrobić szałas. Motywem tej gry był Władca Pierścieni. Dwa zastępy były podzielone na elfów i orków. W środę rano wyszliśmy z szałasu i nagle zauważyliśmy wodza orków. Napadliśmy na niego i zabraliśmy mu cenną wiadomość. Później poszliśmy do karczmy, gdzie tam każdy zastęp wykonał za trochę złota różne zadania. Mieliśmy na to czas od 7:30 do 13:30. Zadania można było podzielić na łatwe i trudne. Za łatwe było złoto, a za trudne paczki z bronią. Za wygranie walki na chusty można było wygrać paczkę z bronią. Najwięcej złota i paczek zdobył zastęp Niedźwiedź. Ale nie to było najważniejsze. Na koniec gry rozegrała się Wielka Bitwa, która polegała na tym, że w pierwszym etapie rzucaliśmy się balonami z wodą z czterema krasnoludami. Gdy udało nam się ich pokonać kolejnym etapem była walka na chusty. Ten etap wygrał zastęp Niedźwiedź i przez cały kolejny dzień mógł trąbić sygnały na rogu. Wielka Gra była interesująca i ciekawa.


W trakcie apelu drużyny

W czwartek czterech chłopców przygotowywało się na rajd na wywiadowcę. Szli w parach. Mieli wrócić w piątek rano. Kolejnego dnia był zaplanowany konkurs kulinarny. Każdy zastęp miał przygotować dowolną potrawę i miał na to określony czas. Później było to oceniane przez komisję. W sobotę trzech chłopców, w tym także ja, miało złożyć przyrzeczenie harcerskie. Dla nas był to prawdziwy zaszczyt. Przyrzeczenie odbyło się na porannym apelu.


Komisja ocenia przygotowane na konkurs kulinarny potrawy

W końcu zaczęła się depionierka, czyli rozbieranie tego, co zbudowaliśmy na początku obozu. Zajęło nam to cały dzień. Ostatnią noc spaliśmy znów tak, jak na początku pod plandeką. W niedzielę rozpoczęło się pakowanie i na ostatnim obozowym apelu zostały rozdane wstążki dla najlepszych zastępów. Około południa wyruszaliśmy z obozu. Do Puław dotarliśmy o godzinie 14:30. Po przyjeździe odbył się jeszcze jeden apel, na którym jeden z harcerzy złożył swoje przyrzeczenie harcerskie. Dla niektórych był to pierwszy taki obóz, ale każdy z nas będzie go na pewno dobrze wspominał.

1 druzyna gra oboz przyrzeczenie
23
LIP 2012

Podsumowanie obozu 1 DP - Trzęsiny 2012

Jan BąkałaLink do wiadomości

W obozie 1 Drużyny Puławskiej, który odbył się w Trzęsinach w dniach 2 - 15 lipca 2012 r. udział wzięło 14 chłopaków z 4 zastępów - Muflon, Niedźwiedź, Wilk i Żubr. Podczas obozu do wielkiej rodziny harcerzy dołączyło czterech chłopaków poprzez złożenie przyrzeczenia harcerskiego. Są to Marek Witkowski, Michał Koszyk, Łukasz Jerzyna oraz Daniel Wdowiak.

Czterem chłopcom, którzy pomyślnie pokonali rajd na wywiadowcę, przyznany został stopień wywiadowcy. Są to Jakub Markiewicz, Konrad Kamiński, Marceli Futera oraz Błażej Hajduk.

Paweł Nowak w trakcie obozu obozu ukończył wszystkie zadania na sprawność mistrzowską łączność i stał się dumnym posiadaczem blachy! Poza tym, osiągnął on swój kres w drużynie i podczas końcowego apelu przeszedł do Kręgu Młodych Wędrowników.

Jeśli zaś chodzi o najlepsze zastępy, to:

Wstążkę Obóz 2012 za najlepszego ducha i styl skautowy oraz za najlepsze działanie podczas 14 dni obozu zdobył zastęp Niedźwiedź

Wstążkę The Best 2012 dla zastępu, który przez cały rok świetnie pracował zdobył zastęp Muflon

Wstążkę Ekspresja 2012 dla zastępu, który krzesał w nas skry radości i śpiewu zdobył zastęp Niedźwiedź

Wstążkę Kuchnia 2012 dla zastępu, który wykazał się największą inwencją i zdolnościami kulinarnymi zdobył zastęp Wilk, który ugotował pyszne pierogi ruskie

Wstążkę Pionierka 2012 dla zastępu, który wykazał się doskonałymi umiejętnościami budowlanymi zdobył zastęp Wilk

Wszystkim serdecznie gratuluję!

1 druzyna krag oboz przyrzeczenie
1
CZE 2012

Zbiórka zastępu zastępowych 1 DP

Jan BąkałaLink do wiadomości

Wróciwszy ze zbiórki zastępu zastępowych 1. Drużyny Puławskiej, która odbyła się w dniach 25 i 26 maja 2012 r. w Trzęsinach, nachodzi mnie taka refleksja: zastępowy z Puław nie jest jak zwykły banan, jest jak banan Chiquita*. Owszem, czasami napije się coli i zje kanapkę zrobioną przez mamusię, zaprzeczyć nie mogę. Ale jak przyjdzie co do czego, to każdy z nich pokazuje, że zielona (a u Pawła czerwona) naszywka Semper parati na ramieniu to nie ozdoba! Obiad? Szałas? Żaden problem! Mielone z ziemniakami w wykonaniu Pawła jak zwykle pyszne, a szałas, budowany pod dowództwem Damiana, spełnił swoją funkcję wyśmienicie.


W trakcie przygotowywania obiadu...

Podczas zbiórki, oprócz zadań związanych z organizacją obozu, który odbędzie się właśnie w Trzęsinach już w lipcu, każdy zastępowy zaliczał zadania: Paweł na sprawność mistrzowską a Kuba, Damian i Kacper na stopień ćwika. Między innymi poznaliśmy wady i zalety różnych metod sygnalizacji i komunikowania się oraz przeszliśmy krótki, przyspieszony kurs pierwszej pomocy. Po za tym nie brakowało poczucia humoru, refleksji i poważnych rozmów o przyszłości.

Wiem, że gdybym zgubił się w dzikiej puszczy i miał tych czterech ze sobą, to wszystkie inne banany nie miały by szans!* Ale każdy, zarówno chłopak jak i dziewczyna może być taki jak oni. A nawet lepszy! Wystarczy chcieć i się rozwijać. Do czego też zachęcam was. Semper parati!

* Za słabe żarty z całego serca przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.

1 druzyna biwak zbiorka
22
MAJ 2012

Wielkie Harce Majowe, czyli jak było naprawdę

Kacper HajdukLink do wiadomości

27 kwietnia, w wiosennych i optymistycznych nastrojach zebraliśmy się o godzinie 16:00 pod kościołem św. Brata Alberta. Pogoda była świetna! Dużo przed czasem można było zaobserwować zbliżające się sylwetki harcerzy dźwigających plecaki. Około godziny 16:30 wyjechaliśmy do Czerska, gdzie miał odbyć się nasz wielki zlot. Każdy zastęp na Harcach miał do wyboru platformę, w której miał rywalizować z innymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się platformy: Machiny Oblężnicze, Puszczaństwo oraz Sygnalizacja, w której wyróżnienie otrzymał zastęp Niedźwiedź.

W sobotę rano, mszę rozpoczynającą zlot odprawił biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek. Tematem duchowym harców było hasło „Kościół - jesteśmy jedną drużyną”. W ramach fabuły zlotu zostaliśmy podzieleni na cztery frakcje: Kozaków, Tatarów, Polaków i Wojska Zaciężne. Cała nasza drużyna wcieliła się w Tatarów, którymi dowodził Wielki Chan Krymski (ta władcza rola świetnie wyszła naszemu drużynowemu, Janowi Bąkale). Po niedzielnym ognisku zapadły decyzje - nasze wojska miały wspomóc Kozaków w bitwie o Zbaraż.

W poniedziałek, odziani w skóry i futra wyruszyliśmy, aby zdobyć Zbaraż (rolę twierdzy odgrywał zamek w Czersku). Po walce w bastionach, Kozakom i Tatarom udało się wysadzić kawałek muru. Ku uciesze atakujących, obrońcom za granaty służyły woreczki napełnione wodą. Prawdziwa jatka rozpoczęła się, gdy atakującym udało dostać się na dziedziniec zamku. Obie strony konfliktu stanęły naprzeciw siebie. Instruowane rozkazami swoich dowódców walczyły z  przeciwnikami. Aby pokonać wroga musieliśmy wyciągnąć chustę zza jego paska. Mimo licznych protestów obie strony zawarły pokój, co świetnie pokazało, że nawet najbardziej skłóceni wrogowie mogą się pojednać. Mimo zawartego rozejmu czuliśmy się zwycięzcami. Spod twierdzy wracaliśmy dosyć szybko - niewątpliwą motywacją była obecność straży pożarnej, która miała polewać nas wodą. W poniedziałkowy wieczór wszyscy przyjęliśmy medalik św. Benedykta - patrona Europy.


1 Drużyna Puławska na apelu

We wtorek odbył się apel kończący Wielkie Harce Majowe 2012. Na apelu wyłoniono zwycięzców poszczególnych platform oraz złożono podziękowania gospodarzom i osobom zaangażowanym w przygotowania naszego spotkania. Do domów wróciliśmy brudni, zmęczeni, ale przede wszystkim szczęśliwi.

1 druzyna gra harce
4
KWI 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat wyjazdów na Harce Majowe 2012 oraz obóz letni. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna harce oboz rodzice
19
MAR 2012

Wesprzyj 1 Drużynę Puławską

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Dużymi krokami zbliżają się Wielkie Harce Majowe, w których udział weźmie 1 Drużyna Puławska. Jest to odbywająca się co dwa lata impreza. Podczas długiego weekendu majowego zastępy z całej Polski zjeżdżają się, by wspólnie obozować i współzawodniczyć w wielkiej grze. Długi weekend na początku maja 2012 r. ma szanse zgromadzić 1000 skautów w okolicach zamku Czersk. Przygotowania wielkiej gry opartej na fabule Ogniem i Mieczem trwają już od marca ubiegłego roku. Dużo pracy wymaga też zadbanie o logistykę tego zlotu. Wszyscy drużynowi pracują jako wolontariusze.


1 Drużyna Pułwska na Wielkich Harcach Majowych w 2008 r.

Wyżywienie każdego harcerza w trakcie Harców kosztuje 50 zł. To naturalna potrzeba obok kosztów dojazdu i składki na organizację zlotu. By umożliwić przyjazd na harce wszystkim, w pierwszej kolejności tym w trudnej sytuacji materialnej zwracamy się do wszystkich osób dobrej woli o wsparcie finansowe. Można nas wesprzeć dokonując przelewu bankowego lub wpłaty w urzędzie pocztowym zgodnie z poniższymi danymi:

Nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza; Federacja Skautingu Europejskiego; ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 14; 02-366 Warszawa

Nr konta: 59 1090 2402 0000 0001 1536 1148

Tytuł: darowizna na WHM 2012, 1. Puławska FSE


Przykład wypełniania druku wpłaty

Jeżeli nie chcesz aby Twoje nazwisko znalazło się na liście darczyńców, w tytule przelewu dopisz darowizna anonimowa. Każdemu, kto wesprze nas kwotą minimum 49 złotych, podziękujemy, wysyłając wyjątkowy kubek!

Darowizna, na podstawie tytułu przelewu, jest adresowana do harcerzy z konkretnej drużyny – ich drużynowy ma możliwość odpowiednio zagospodarować te pieniądze. Więcej informacji o tej formie pomocy harcerzom oraz samych Harcach Majowych można znaleźć na tej stronie.

1 druzyna harce rodzice zaproszenie
6
MAR 2012

Ważne informacje od szefa 1 Drużyny Puławskiej

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Wszystkich rodziców, których podopieczni należą do 1 Drużyny Puławskiej prosimy o zapoznanie się z bardzo ważnymi informacjami od drużynowego na temat najbliższych wyjazdów (Harce Majowe, obóz letni) oraz bieżących spraw drużyny. Informacje te znaleźć można w dziale Rodzice.

1 druzyna harce oboz rodzice
7
STY 2012

Zimowisko 1 Puławskiej w Wytycznie

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

28 grudnia 2011 r. spakowani i gotowi na nowe wyzwania stawiliśmy się w sile 9 chłopa na dworcu PKS. Pierwszym zaskoczeniem było to, ze wraz z nami (czyli drużyną) jedzie 2 wędrowników (Łukasz Goluch i Artur Szczerba). Po kilku godzinach dojechaliśmy do Wytyczna, gdzie z łatwością znaleźliśmy nasza kwaterę. Po rozpakowaniu wyszliśmy na krótkie, ale owocne Explo. Następnym punktem programu były zajęcia z ekspresji, a potem wydarzenie kulminacyjne - obiad. Najedzeni zasiedliśmy w dormitorium (tak po przyjeździe nazwaliśmy pokój wspólny), aby zobaczyć kurs pierwszej pomocy.

Wieczorem poszliśmy na mszę do pobliskiego kościoła. Po niej odbyła się bitwa między nami a grupą orków, która porwała naszego informatora. Dzięki błyskotliwej taktyce - wszyscy na jednego, udało nam się pokonać przeciwnika i uwolnić informatora, który zdradził nam, gdzie znajduje się skarb pilnowany przez smoka.


Poszukiwanie jednego z czterech zamków

Wczesnym rankiem następnego dnia ruszyliśmy do czterech zamków, by szukać w nich wskazówek. Po wykonaniu łuku, strzał, wypiciu herbaty i opatrzeniu rannych zajęliśmy się bestią, a raczej guzami mocy na jej ogonie (balonami). Po kolei strzelaliśmy do nich z łuku. Zastęp Żubr zestrzelił 9 balonów, Niedźwiedź - 6, a zastępowi Muflon, mimo licznych prób i pomysłów na zgładzenie bestii, nie udało się zestrzelić żadnego. Po pokonaniu smoka wybraliśmy się w drogę powrotną. Po drodze graliśmy w grę Nasgul kryj się.

Wieczorem rozpoczęło się świeczysko, na którym każdy zastęp przedstawiał wybraną przez siebie technikę ekspresji. Po wspólnej biesiadzie wszyscy oprócz zastępowych i drużynowego poszli spać.

Ostatniego dnia oddaliśmy hołd żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w tym rejonie stoczyli wiele walk przeciwko Armii Czerwonej podczas wojny obronnej w 1939 r. Ostatnim naszym zadaniem było zdobycie artefaktów, których pilnowali orkowie. Po zdobyciu ich trzeba było dostać się z powrotem do ośrodka. Choć zastęp Żubr próbował się przemknąć niezauważony, to nie udało mu się przedrzeć przez bardzo dobrze ustawiony zastęp Muflon, który pokonał obie pozostałe ekipy.

Na końcowym apelu został ogłoszony werdykt Sądu Honorowego. Zastęp Muflon wygrał zimowisko i zdobył siekierę Fiskarsa. Zastępy Żubr i Niedźwiedź otrzymały pochwały i owacje. Do Puław wróciliśmy śpiący, ale szczęśliwi oraz bogaci w nową wiedzę.

1 druzyna gra zimowisko
24
LIS 2011

Zlot niepodległości 1 Drużyny Puławskiej

Kacper Hajduk, 1 DPLink do wiadomości

Obchody tegorocznego święta niepodległości, jak co roku zaczęły się mszą świętą w kościele na Włostowicach. Po nabożeństwie nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem symbolizującym odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczęła się gra. Drużynowy wręczył nam mapę z zaznaczonym punktem. Wszyscy ruszyli w pośpiechu do wskazanego miejsca, w którym później zastępy rywalizowały o to, kto najszybciej wykona flagę Polski. Największą kreatywnością wykazał się zastęp Wilk, który wygrał grę. Cały dzień minął nam na wzajemnej rywalizacji, z barwami narodowymi i dźwiękami pieśni patriotycznych w tle.

1 druzyna gra swieto
17
LIS 2011

Mianowanie nowego szefa Kręgu

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W ostatnia niedzielę 13 listopada 2011 r. w parafii św. Brata Alberta odbyła się kolejna msza święta puławskiego środowiska harcerek i harcerzy. Wszystkie jednostki partycypowały w przygotowaniu liturgii. Procesję z darami przygotowały gromady. Zastęp Niedźwiedź z 1 Drużyny Puławskiej służył przy ołtarzu oraz przeczytał jedno czytanie. Drugie czytanie przygotował zastęp Mrówka z 2 Drużyny Puławskiej. Modlitwa wiernych przypadła zaś Kręgowi Młodych Wędrowników Św. Franciszka.

Po mszy odbył się apel, na którym miało miejsce mianowanie nowego szefa Kręgu Młodych Wędrowników. Został Nim Łukasz Goluch HO. Odbyły się również dwa Przyrzeczenia, tak więc mamy dwóch nowych harcerzy w swym gronie.

Msza Święta Środowiska to wydarzenie cykliczne. Odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 10:30 w parafii św. Brata Alberta w Puławach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej modlitwy!

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag przyrzeczenie rodzice
6
PAŹ 2011

Zbiórka zastępu zastępowych 1 DP

Kacper Hajduk, 1 DPLink do wiadomości

Drugiego października 2011 r. odbyła się zbiórka zastępowych 1 Drużyny Puławskiej. Rozpoczęła się krótkim wstępem w piątkowy wieczór a w sobotę rano miało miejsce starcie dwóch duetów najlepszych zastępowych w Polsce.

Na samym początku odbyła się gra. Po wykonaniu zadań obie drużyny spotkały się w drodze do siedziby strasznego Orka. Gdy zastępowi spotkali się na szlaku, doszło do sprzeczki o to, która drużyna uśmierci potwora. Po krótkiej bitwie ustalono, że drużyny osobno nie mają szans, więc połączyły siły. Po krótkim marszu natknęli się na jamę poczwary. Dzielni wojownicy walczyli o wynalazek, który pozostawał w posiadaniu Orka. Podczas jatki jeden z rycerzy śmiertelnie zranił Orka. Nie trudno się domyślić, że potworem był nasz drużynowy.

Po udanej grze przyszedł czas na posiłek i budowę stołu. Wykorzystaliśmy zupełnie nową technikę budowy. Do konstrukcji nie użyliśmy sznurka a wszystkie połączenia wykonaliśmy za pomocą wystruganych z drewna czopów. Na obiad zjedliśmy pysznego kotleta z ziemniakami i mizerią. Zaraz po posiłku wyruszyliśmy na miejsce noclegu. Tam czekała na nas niespodzianka! Między drzewami rozwieszone zostały przez Pawła Przypolskiego i Czarka Oleksiewicza liny, po których mogliśmy się wspinać.

Jesienne dni są krótkie, więc szybko nastał wieczór. Rozbiliśmy plandekę, rozpaliliśmy ognisko i wreszcie położyliśmy się do snu. W niedzielę obudziliśmy się o godzinie 6. Po pokonaniu krótkiej trasy dotarliśmy do kościoła w Kazimierzu Dolnym, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej. Uważam, że zbiórka była udana!

1 druzyna biwak gra zbiorka
25
LIP 2011

1 Drużyna Puławska już po obozie

Jan BąkałaLink do wiadomości

Obóz 1 Drużyny Puławskiej Włoszczowa 2011 uważam za zamknięty. Miejsce, w którym przyszło nam mieszkać przez ponad dwa tygodnie było niezwykle piękne i malownicze. Rzeka Pilica, przy której stacjonowaliśmy, okazała się dla nas niezwykle łaskawa – była całkiem ciepła. W obozie uczestniczyło 15 chłopaków z Puław. Poza tym towarzyszyła nam 7 Drużyna Warszawska oraz 1 Drużyna Warszawska. Łącznie około 60 osób. Było wesoło. Przygód i ciekawych wydarzeń nie brakowało. Cały czas coś się działo.


Uroczyste wręczenie nagród

Zmagania w dziedzinach harcerskich takich, jak pionierka, kucharzenie, topografia to była codzienność. Chłopcy, jak przystało na prawdziwym obozie harcerskim, sami sobie gotowali i musieli radzić sobie z wieloma trudnościami codziennego życia w lesie. Wielu z nich, nauczyło się robić naleśniki*. Mimo wszystko, od czasu do czasu rozrywki dostarczała nam pogoda — burze i wielkie ulewy. Mogę jednak stwierdzić, że chłopcy z Puław dzielnie sobie radzili.

Ostatecznie najlepszym zastępem obozu okazał się zastęp Wilk pod dowództwem Kuby Nieoczyma. Zastęp ten zgarnął większość wstążek (Obóz, Pionierka, Kucharzenie, Impreza na orientację, Czystość). Zastęp Żubr, którego zastępowym jest Krzysiek Nieoczym wygrał Ekspresję oraz Olimpiadę, natomiast zastęp Niedźwiedź z Pawłem Nowakiem na czele zgarnął wstążkę za Wielką Grę!

Jestem zobowiązany powiedzieć o tym, że na obozie 6 harcerzy złożyło swoje Przyrzeczenia Harcerskie, a dwóm chłopcom został przyznany stopień Wywiadowcy. Poza tym chłopcy zdobyli łącznie 8 sprawności harcerskich. Gratulacje!

Obóz zakończyliśmy uczestnictwem w zjeździe kończącym Wielką Roczną Narodową Grę Ostrogi. Zlot ten miał miejsce w Czarnym Dunajcu obok rzeki Czarny Dunajec, która nie była już tak ciepła. W tym wydarzeniu uczestniczyło 18 drużyn z Polski, 4 z Francji oraz jedna z Rosji. Rosjanie przyjechali aż z Kamczatki. Łącznie około 60 zastępów co daje około 400 uczestników. To niemalże historyczne wydarzenie uhonorowało stulecie harcerstwa w Polsce.


Apel w trakcie trwania Ostróg

Podczas tego zlotu chłopcy uczestniczyli w wielkiej dwuetapowej grze. Jednak aby coś osiągnąć musieli zmagać się z różnymi zadaniami przez cały rok. W wyniku tych wszystkich zmagań zasęp Niedźwiedź został wyróżniony jako dwudziesty zastęp w Polsce i dostał srebrną odznakę Ostróg! Wielkie gratulacje dla chłopaków z zastępu Niedźwiedź!

Zdjęcia z obozu można obejrzeć w tutaj...

* Drodzy Rodzice, poproście swoich synów – na pewno zechcą zrobić dla Was naleśniki!

1 druzyna gra oboz przyrzeczenie
28
CZE 2011

Informacje o obozie 1 Drużyny Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Wielkimi krokami zbliża się obóz letni 1 Drużyny Puławskiej. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w dziale Rodzice

1 druzyna oboz rodzice
23
MAJ 2011

Obóz 1 Drużyny Puławskiej

Jan BąkałaLink do wiadomości

Rozpoczęła się zbiórka opłat za obóz letni 1 Drużyny Puławskiej. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w dziale Rodzice

1 druzyna oboz rodzice
8
MAR 2011

Zimowisko 1 Puławskiej

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

W terminie od 18 do 20 lutego odbyło się zimowisko 1 Drużyny Puławskiej. Cała drużyna zebrała się na dworcu PKS o godzinie 15, skąd wyruszyła w drogę do Janowa Lubelskiego. Niestety nie pojechał z nami duszpasterz drużyny ks. Tomek Nowaczek, ponieważ brał udział w pogrzebie arcybiskupa Życińskiego.


Zastępowi meldują zastępy na apelu drużyny

Gdy dotarliśmy do celu było już ciemno. Nocowaliśmy w sali w domu parafialnym, którą szybko przygotowaliśmy do naszych potrzeb. Tego samego wieczoru odbyło się świeczysko o temacie Urodziny kapitana Puczymordy. Na koniec dnia odbyła się wspólna modlitwa i poszliśmy spać.

Następnego dnia rozpoczęła się Wielka Gra. Była bardzo wciągająca i zaczęła się w momencie, gdy w pobliskim porcie pojawił się pewien kapitan. Poszukiwał piratów na swój statek. By dołączyć do załogi musieliśmy wykazać się pomysłowością, znajomością szyfrów oraz pionierki. Po grze zjedliśmy obiad (spaghetti) a pod koniec dnia spotkaliśmy się na ostatnim świeczysku.

W niedzielę zostaliśmy zbudzeni przez drużynowego bardzo wcześnie - około godziny 5. Po alarmowej pobudce i szybkim pakowaniu plecaków odbył się apel rozstrzygający grę, wręczona została wstążka i nagroda dla najlepszego zastępu (toporek). Zimowisko wygrał zastęp Wilk. Po mszy świętej i sprzątaniu wróciliśmy do domów.

1 druzyna gra zimowisko
27
STY 2011

Msza św. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Piotr JedziniakLink do wiadomości

W niedzielę 23 stycznia w kościele p. w. Św. Brata Alberta odprawiona została Msza św. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wilczki, harcerze i wędrownicy z 1 Szczepu św. Benedykta pełnili służbę jako asysta liturgiczna

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

1 druzyna 1 gromada krag swieto
10
STY 2011

Relacja ze spotkania opłatkowego

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Relacja ze spotkania opłatkowego została umieszczona na stronie głównej Skautów Europy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w naszej galerii.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada krag rodzice
9
STY 2011

Wyjazdy 1 Drużyny Puławskiej w 2011 r.

Jan BąkałaLink do wiadomości

W dziale Rodzice znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące wyjazdów 1 Drużyny Puławskiej planowanych w bieżącym roku.

1 druzyna oboz rodzice zimowisko
14
GRU 2010

Zbiórka zastępu Niedźwiedź

Paweł Nowak, 1 DPLink do wiadomości

Spotkaliśmy się o 9:00 pod wieżą strażacką na łąkach. Nasz zastępowy nie pojawiał się przez dłuższy czas, więc zadzwoniliśmy do niego i dowiedzieliśmy się o schowanym liście. Znaleźliśmy go i ruszyliśmy w drogę, zgodnie ze wskazówkami (krwawe ślady pozostawione na śniegu).

Gdy skończyliśmy podążać tym nietypowym tropem, musieliśmy się podkraść do rannego pilota i go opatrzyć. Tak też zrobiliśmy. Później, przy ognisku, zjedliśmy posiłek i odbyliśmy radę zastępu, po której zastępowy przeprowadził apel ewangeliczny.

1 druzyna zbiorka
22
LIS 2010

Zbiórka 1 DP z okazji święta niepodległości

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

W sobotę 13 listopada odbyła się zbiórka 1 Drużyny Puławskiej. Spotkaliśmy się wszyscy o godzinie 9 przy pałacu Czartoryskich. W zbiórce brały udział trzy zastępy: Wilk, Niedźwiedź i Żubr.

Najpierw musieliśmy dojść do Świątyni Sybilli, gdzie mieliśmy znaleźć kogoś z gazetą pod pachą. Gdy powiedzieliśmy hasło, dostaliśmy wiadomość zaszyfrowaną Morsem. Po odczytaniu jej, dostaliśmy kolejną kartkę z informacją o tym, gdzie mamy iść. Musieliśmy dostać się na skrzyżowanie ulicy Kilińskiego z ulicą Piękną. Tam czekał na nas sternik. Kazał nam przedstawić sposoby na wyznaczenie północy. Powiedział nam również, że bosman ukradł całe jego złoto. Następnie mieliśmy znaleźć krzyż południa oraz ukrytą wiadomość. Gdy później pokonaliśmy bosmana, odzyskaliśmy guldeny i otrzymaliśmy rozkaz zbudowania szałasu, który miał posłużyć jako fort. Po zakończeniu budowy rozpoczęła się bitwa na chusty, a po niej obiad. Wtedy drużynowy powiedział nam, że jest jeszcze jedna osoba, która posiada guldeny. Musieliśmy ją podejść, a że zaczynało robić się ciemno, graliśmy w latarnika.

Wielką grę wygrał zastęp Żubr, gdyż zebrał najwięcej guldenów i zbudował najlepszy szałas. Wszyscy świetnie się bawili. Gratulacje zwycięzcom!

1 druzyna gra swieto
17
LIS 2010

Obchody święta niepodległości na Włostowicach

Krzysztof Nieoczym, 1 DPLink do wiadomości

Dnia 11 listopada na uroczystościach w kościele św. Józefa zebrali się puławscy harcerze. Reprezentował ich poczet sztandarowy, który tworzyli zastępowi wszystkich zastępów działających w 1 Drużynie Puławskiej.

Po mszy sprawowanej w intencji ojczyzny odbyła się uroczystość państwowa. Najpierw odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez młodzież puławską. Później przemawiał prezydent miasta Puławy - Janusz Grobel. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wieńców.

Wieniec od Skautów Europy złożyli: Łukasz Goluch, Maciek Brzostek i Ola Kotowicz. Po uroczystościach odbył się uroczysty apel drużyny i wprowadzenie do gry harcerskiej.

1 druzyna 2 druzyna swieto
30
WRZ 2010

Zbiórka zastępu zastępowych w 1 DP

Paweł NowakLink do wiadomości

Kilka dni temu zastęp zastępowych z 1 Drużyny Puławskiej wybrał się pociągiem w okolice Nałęczowa. Po godzinnym marszu, zastępowi wraz z drużynowym dotarli do miejsca przeznaczenia, w którym odbyła się rada drużyny.

Po radzie zastęp zastępowych zabrał się za budowę stołu. Do łączenia drewnianych żerdzi wykorzystane zostały czopy, czyli drewniane kołki przeciskane przez otwory nawiercone w żerdziach. Blat stołu wypleciony został z cienkich gałązek.

Na sam koniec, zastęp przyrządził jajka w pomarańczach wykładanych folią aluminiową, które zostały wrzucone do ogniska. Był to nowatorki pomysł, który bardzo dobrze się sprawdził w traperskich warunkach. Po obiedzie, zastępowi wraz z drużynowym powrócili pociągiem do Puław.

1 druzyna zbiorka
30
WRZ 2010

Witamy w drużynie!

Jan BąkałaLink do wiadomości

Witamy w 1 Drużynie Puławskiej nowego harcerza! Kuba Drob przeszedł niedawno z gromady do drużyny. Jest teraz dumnym członkiem zastępu Niedźwiedź.

1 druzyna 1 gromada
10
WRZ 2010

Pielgrzymka do Wąwolnicy

Michał Banaś, 1 DPLink do wiadomości

Tegoroczna pielgrzymka do Wąwolnicy rozpoczęła się już o godzinie 5 na ranem. W tą długą i owocną wyprawę zaangażowało się wielu ludzi, w sposób szczególny harcerze z 1 Drużyny Puławskiej św. Benedykta. Odpowiadali oni za porządek razem z harcerzami z ZHR.

Pielgrzymi postawili przed sobą ambitny plan przejścia w krótkim czasie dość długiej trasy. Czynili przy tym krótkie postoje, podczas których mogli się ze sobą integrować. Wszystkim doskwierał chłód, głód i zmęczenie, a na dodatek nie sprzyjała pogoda, która była bardzo zmienna - raz padał deszcz, innym razem wiało i było pochmurnie. Mimo tego, nikt się nie poddał i dzielnie znosił te trudy.

Pielgrzymi do celu dotarli około godziny 12 i zebrali się przed kościołem parafialnym w Wąwolnicy, gdzie uczestniczyli we mszy świętej, którą koncelebrował abp. Józef Życiński. Msza trwała dwie godziny i była wyjątkowa. Słuchając Słowa Bożego i walcząc ze zmęczeniem czuliśmy dumę, że wspólnie dotarliśmy w to miejsce.

1 druzyna pielgrzymka
29
CZE 2010

Biwak zastępów z 1 Drużyny Puławskiej

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Zastępy Niedźwiedź i Żubr z 1 Puławskiej wyjechały na dwudniowy biwak. W lesie nad rzeką Wieprz, w okolicach Niebrzegowa, przygotowują się do letniego obozu.

1 druzyna biwak
21
CZE 2010

Harcerski ołtarz na Boże Ciało

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Puławskie harcerki i harcerze, jak co roku, aktywnie uczestniczyli w obchodach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Zbudowali ołtarz, przy którym parafianie z parafii św. Brata Alberta mogli się modlić i słuchać Ewangelii w trakcie procesji z Najświętszym Sakramentem.

1 druzyna 2 druzyna sluzba swieto
27
MAJ 2010

Zastęp Niedźwiedź w pałacu prezydenckim

Kuba Markiewicz, zastęp NiedźwiedźLink do wiadomości

10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku. Zginęła siedmioosobowa załoga oraz 89 pasażerów, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Lech Kaczyński.

Na pokładzie znajdowała się polska delegacja lecąca na uroczystości związane z obchodami 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Oprócz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki śmierć ponieśli posłowie, dowódcy Sił Zbrojnych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji rządowych, organizacji kombatanckich.

Po katastrofie przed pałacem prezydenckim w Warszawie zgromadziły się tłumy Polaków, by złożyć hołd ofiarom. Składano kwiaty, wieńce, palono znicze, odmawiano modlitwy. Flagi na znak żałoby narodowej opuszczono do połowy masztu.

Czynnie braliśmy udział w tych wydarzeniach. 16 kwietnia zastęp Niedźwiedź z 1 Drużyny Puławskiej oddał osobiście hołd ofiarom katastrofy w pałacu prezydenckim w Warszawie. Tego dnia, razem z innymi harcerzami, pomagaliśmy zapalać znicze, dbać o ład i porządek na Nowym Świecie. Pomagaliśmy również osobom oczekującym na wejście do pałacu prezydenckiego. Pełniliśmy też wartę honorową.

Jesteśmy dumni, że w ciężkich dniach wielkiej żałoby narodowej mogliśmy osobiście uczestniczyć w tragicznej historii naszego kraju, że w harcerskich mundurach stanowiliśmy pomoc dla wielu osób. Była to dla nas wielka lekcja historii i patriotyzmu.

1 druzyna sluzba
5
WRZ 2007

Pielgrzymka do Wąwolnicy

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

Tegoroczna piesza pielgrzymka do Wąwolnicy zaczęła się 2 września o godzinie 5:00 przed parafią pod wezwaniem św. Brata Alberta. W pielgrzymce tej co roku uczestniczy kilkadziesiąt osób z naszej parafii. Pogoda dopisywała, gdyż już po 7:30 zaczęło wschodzić słońce i być ciepło. Pielgrzymkę prowadził ks. Tomasz Nowaczek. Uczestniczyły w niej między innymi 1 i 2 Drużyna Puławska oraz 2 Gromada Puławska. Po Mszy Świętej prowadzonej przez radomskiego arcybiskupa odbył się apel męskiego Hufca Puławskiego i Żeńskiego Hufca Lubelskiego, do którego należy również 2 Szczep Puławski.

1 druzyna 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka
6
SIE 2007

Obóz 1 Drużyny Puławskiej w Siedliskach

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Dobiegł końca obóz letni 1 Drużyny Puławskiej św. Benedykta. Szesnastu harcerzy z trzech zastępów obozowało od 9 do 23 lipca w Siedliskach, małej wsi położonej w pasie granicznym pomiędzy Polską a Ukrainą.

W trakcie obozu Przyrzeczenie harcerskie złożyli Jakub Łopatek oraz Wojtek Rauner, obaj z zastępu Ryś. Ponadto sześć osób skończyło wykonywać zadania i po odbyciu niełatwej próby zdobyło stopień wywiadowcy. Byli to Michał Kamiński, Jakub Bińczak (zastęp Żubr), Karol Goluch, Adam Stasiak, Tomasz Wałęka (zastęp Ryś) oraz Łukasz Goluch (zastęp Niedźwiedź).

Liczne konkurencje pozwoliły wyłonić najlepsze zastępy w różnych dziedzinach oraz zastęp, który najlepiej pracował w ciągu roku 2006/2007. W poszczególnych dziedzinach najlepsze okazały się zastępy: pionierka - Ryś, kucharzenie - Niedźwiedź, olimpiada sportowo-techniczna - Niedźwiedź, łowy - Niedźwiedź, impreza na orientację - Ryś, zastęp roku - Niedźwiedź.

1 druzyna oboz przyrzeczenie
27
CZE 2007

Rozesłanie na obozy

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

23 czerwca odbyło się rozesłanie na obozy. Całe Środowisko Puławskie podczas wakacji wyjedzie na swoje letnie obozy. Wszystkim życzymy udanych, bezpiecznych, bogatych we wspomnienia obozów.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada oboz rodzice
15
CZE 2007

Odpust w parafii św. Brata Alberta

Agnieszka WalczynaLink do wiadomości

17 czerwca obchodzimy wspomnienie św. Brata Alberta. Dla 1 i 2 Szczepu Puławskiego jest to szczególnie ważny dzień, gdyż parafia przy, której szczepy działają jest pod jego wezwaniem. Tego dnia, zostanie odsłonięty pomnik patrona parafii. Po Mszy Św. odbędzie się uroczysty apel. Harcerki, harcerze oraz wilczki po Mszach Świętych będą sprzedawać własnoręcznie wykonane przez siebie rzeczy.

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada swieto
14
MAJ 2006

Harce Majowe - Mieszko 2006

Jakub BąkałaLink do wiadomości

Harce rozpoczęliśmy już w Puławach solidnymi przygotowaniami. Każdy zastęp uczył się węzłów oraz samarytanki, każdy zastęp przygotował także odpowiedni strój (tunika). Gotowi do wyjazdu spotkaliśmy się na puławskim PKP.

Dojechaliśmy. Pogodna niezbyt miła - deszcz i dość chłodno. Przed dworcem czekały autobusy gotowe rozwieźć harcerzy do różnych miejsc. Już tutaj dokonał się podział na cztery plemiona - Ślężan, Goplan, Wiślan i Pomorzan. Wieczorem tylko rozbiliśmy namioty i zjedliśmy kolację z naszymi zastępami gemini (każdy zastęp miał przydzielony zastęp gemini).

Dzień pierwszy właściwych harców – rajd. Trasa może nie była długa – jednak trzeba było ją przejść z dużymi plecakami, namiotami itd. więc nie było tak łatwo. Podczas rajdu odbyła się „akcja ratunkowa” zastępu gemini na której zastępy mogły sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Wieczorem w każdym z plemion odbyło się ognisko.

Noc. Koło pierwszej w nocy usłyszeliśmy jakieś krzyki. Ubraliśmy się szybko i pobiegliśmy. Otrzymaliśmy prezent i wróciliśmy do namiotów.

Dzień drugi. Właściwa gra. Nie będę opisywał wszystkich szczegółów gry, ogólnie, dużo zadań, technik, walk na chusty. Wszystko czego harcerska dusza zapragnie. Wieczorem odbyły się ogniska w każdym z plemion. A po ognisku nocna gra. Dwie godziny skradania i wyłapywania skradających. Na koniec, albo raczej już na początek nowego dnia Mieszko zjednoczył wszystkie plemiona.

Dzień trzeci. Rano w dość krótkim czasie się zebraliśmy. Odbyła się msza z udziałem biskupa. Czekaliśmy na apel końcowy. Mieszko ogłosił wyniki. Parę słów dodał namiestnik harcerzy. Koniec. Jeszcze tylko kilka godzin tułaczki po pociągach i siedzenia na stacjach...

1 druzyna gra harce
11
KWI 2006

XXI Światowy Dzień Młodzieży w Puławach

Łukasz LeszkoLink do wiadomości

W dniach 7-9 kwietnia w Puławach miały miejsce XXI Światowe Dni Młodych. 1 Drużyna Puławska aktywnie brała w nich udział. 7 kwietnia tj. w piątek o godzinie 20:00 odbyła się ogólnomiejska Droga Krzyżowa. Miejscem rozpoczęcia był plac pod kościołem pw. Matki Bożej Różańcowej. Szliśmy ulicami miasta, przeżywając tajemnice męki Jezusa, aż do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

W sobotę, 8 kwietnia, w każdej z parafii o godzinie 19:00 odbyło się czuwanie dla młodzieży, w Parafii św. Brata Alberta przygotowane przez Zawiszaków. Rozważaliśmy teksty z Pisma Świętego oraz fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II. Niestety nie pojawiło się zbyt wiele osób.

Ostatniego dnia, w Niedzielę Palmową, o godzinie 14:30 odbył się koncert ewangelizacyjny w kościele garnizonowym. Po nim nastąpiło poświęcenie palm oraz procesja ulicami miasta do kościoła pw. Świętego Brata Alberta. Tam odbyła się msza, w której harcerze uczestniczyli jako służba liturgiczna. Wydarzeniom tego dnia towarzyszył biskup Artur Miziński.

Następne Dni Młodych już za rok. Miejmy nadzieję, ze w liczniejszym gronie.

1 druzyna sluzba
27
MAR 2006

Dzień Modlitw za FSE

Łukasz LeszkoLink do wiadomości

Dnia 25 marca, w Dzień Modlitw za FSE, Hufiec Lubelski zorganizował pielgrzymkę do sanktuarium w Wąwolnicy, do której dołączyły się wszystkie gromady i drużyny z Puław. Każda drużyna pielgrzymowała we własnym zakresie. Na miejscu odbyła się uroczysta msza, na której, jak co roku od 1994 r., zawierzyliśmy się Maryi. Tym razem Akt Zawierzenia odczytał hufcowy puławski wraz z małżonką. Po mszy miał miejsce krótki apel dla wszystkich drużyn.

"Matko i Królowo, stajemy przed Tobą, my – wilczki, harcerki i harcerze, przewodniczki i wędrownicy oraz instruktorzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego-"Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego wraz z naszymi rodzicami, duszpasterzami i przyjaciółmi, ufni w Bogu, zawierzamy Ci nasze Stowarzyszenie. Na honor każdej i każdego z nas, za łaską Boga i za Twoim orędownictwem oddajemy się całym życiem tu i teraz w służbę Bogu w Trójcy Jedynemu, naszemu Panu i Królowi – Jezusowi Chrystusowi, Kościołowi świętemu, Ojczyźnie naszej – Polsce, chrześcijańskiej Europie i bliźnim w każdej potrzebie.

Maryjo, dopomóż nam strzec honoru, abyśmy umieli zasłużyć na zaufanie; dopomóż być lojalnym wobec Ojczyzny, rodziców, przełożonych i podwładnych; wspieraj nasze wysiłki w stawaniu się sługami naszych bliźnich na ich drodze do zbawienia; wspieraj nas w stawaniu się przyjaciółmi wszystkich ludzi, a braćmi i siostrami harcerek i harcerzy; naucz nas uprzejmości, rycerskości i szlachetności; wspomagaj nas w dostrzeganiu przyrody jako dzieła Boga i w okazywaniu szacunku wszystkim Boskim stworzeniom; uproś nam ducha karności, abyśmy umieli powierzone nam zadania wykonywać sumiennie do końca; wspieraj naszą wolę panowania nad sobą oraz wewnętrzną radość wypływającą z zaufania Bogu; dopomóż być gospodarnymi i zatroskanymi o dobro bliźnich; wypraszaj nam czystość w myślach, mowie i uczynkach abyśmy żyli na chwałę Boga Wszechmogącego.

Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, uczyń nasze Stowarzyszenie narzędziem nowej ewangelizacji, do której u progu nowego tysiąclecia wzywa nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Maryjo, jesteśmy, pamiętamy i czuwamy na każdy dzień."
(Akt Zawierzenia Matce Bożej SHK-Zawisza FSE)

1 druzyna 2 druzyna 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka
19
LUT 2006

Zimowisko 1 Drużyny Puławskiej

Michał KamińskiLink do wiadomości

Zimowisko harcerskie w 2006 roku odbyło się w Wąchocku. O godzinie 13:41 wyruszyliśmy z dworca PKP w Puławach. Po kilku godzinach jazdy pociągiem byliśmy w wyznaczonym miejscu. Był to budynek znajdujący się w pobliżu zakonu cystersów.

Gdy wszyscy rozpakowali się, odbyła się Msza Święta celebrowana przez duszpasterza drużyny księdza Jana Pietruszkę. Następnie po kolacji wszystkie zastępy udały się na nocny odpoczynek.

W drugim dniu zimowiska, po porannej modlitwie i posiłku, każdy zastęp udał się na własną, przygotowaną przez siebie zbiórkę. Po powrocie około godziny 15:30 był czas na krótki odpoczynek. Wieczorem po mszy oraz, po kolacji odbył się harc nocny. Polegał on na zdobyciu paczek znajdujących się w wyznaczonym miejscu. Paczki były jednak strzeżone przez latarnika. Późną nocą nowi kandydaci do obrzędu Przyrzeczenia zostali powołani przed Sąd Honorowy.

Trzeciego dnia odbyła się wielka gra - poszukiwanie złota. Polegała ona na poruszaniu się po wyznaczonych punktach (kopalniach złota) i wykonywaniu tam zadań. W zamian za to otrzymywało się "grudki złota". W międzyczasie zastępy mogły walczyć ze sobą na chusty o zdobyty łup. Po powrocie do naszej siedziby odbyła się Msza Święta, po której nastąpiła uroczystość oficjalnego Przyrzeczenia. Wszyscy kandydaci zostali harcerzami. Po kolacji każdy zastęp przedstawiał śmieszny skecz, który opracowywał przez cały rok. Pod koniec przedstawienia jeden z zastępowych opowiedział o swoich przeżyciach związanych z obrzędem złożenia Przyrzeczenia. Ten dzień był bardzo obfitujący w wydarzenia.

Czwartego dnia nasze zimowisko dobiegło końca. Na początku udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowego kościoła, w którym swoją siedzibę mieli cystersi. Potem odbył się apel i ogłoszenie wyników. Po wszystkich uroczystościach miały miejsce tradycyjne gry harcerskie. Gdy już wszyscy byli spakowani udaliśmy się na peron, z którego miał odjeżdżać nasz pociąg. O godzinie 21:37 byliśmy już z powrotem w Puławach, zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z zimowiska.

1 druzyna gra przyrzeczenie zimowisko
7
STY 2006

Spotkanie opłatkowe

Maciej DmytrowLink do wiadomości

Tradycyjne już spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą świętą w kościele św. Brata Alberta o godzinie 16:00. Później uczestnicy udali się na salę gimnastyczną Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K. E. N., gdzie czekały na nich zastawione stoły. Puławskie wilczki przygotowały wspólnie jasełka, które wywołały uśmiech na niejednej twarzy. Następnie została wyświetlona prezentacja multimedialna, której treść stanowiły zdjęcia przedstawiające miniony rok pracy puławskiego środowiska harcerskiego.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada rodzice
14
LIS 2005

Obchody święta niepodległości - Włostowice, 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

W piątek 11 listopada 2005 puławskie środowisko harcerskie wzięło udział we Mszy świętej oraz uroczystościach związanych z obchodami święta niepodległości. Zawiszacy złożyli również kwiaty pod pomnikiem niepodległości przy włostowickim kościele.

1 druzyna 2 druzyna swieto
11
LIS 2005

Zlot Niepodległości 2005

Maciej DmytrowLink do wiadomości

W sobotę 12.11.2005 odbył się Zlot Niepodległości. Impreza rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 9:00 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Później odbyła się gra, w której rywalizowały ze sobą obie męskie drużyny z Puław. W efekcie pierwsze miejsce zajął zastęp Ryś, drugie - Żubr, i wreszcie trzecie - Niedźwiedź. Wszystkie z 1 Drużyny Puławskiej. Na samym końcu odbył się Apel poległych.

1 druzyna 3 druzyna gra swieto
5
WRZ 2005

Rozpoczęcie roku pracy w Wąwolnicy

Piotr JedziniakLink do wiadomości

Pielgrzymką do Wąwolnicy puławskie środowisko SHK-Z FSE rozpoczęło nowy rok pracy. Już w piątek wieczorem do Wąwolnicy na swoją pierwszą po wakacjach wędrówkę wyruszyła ekipa wędrowników z Kręgu św. Franciszka. W sobotę dotarła 3 Puławska, która przybyła wraz z parafią na górce. W niedzielę przed południem dotarły: 2 Gromada, 2 Drużyna oraz 1 Drużyna Puławska - jednym słowem wszyscy.

Uczestniczyliśmy we Mszy Św. o godzinie 12:00 a po niej odbył się uroczysty apel całego środowiska. Pomagaliśmy w organizacji uroczystości wraz z zaprzyjaźnionym hufcem lubelskim.

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada pielgrzymka

Wyświetl tytuły wszystkich wiadomości (151)

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko