Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

26
LIS 2012

Dzień niepodległości 2012 w 2 GP

Dominika Kotowicz, akela 2 GPLink do wiadomości

W tym roku świętowanie dnia niepodległości zaczęłyśmy od mszy świętej na Włostowicach. Po uroczystościach wyruszyłyśmy pod pałac Marynki, gdzie odbył się apel, na którym dwa wilczki: Ala i Dorota złożyły swoją obietnicę. W końcu zaczęła się gra, na którą wszyscy bardzo czekali. Wilczki znalazły taką wiadomość:

Waleczne dziewczęta!
Nasz kochany kraj jest w niewoli. Trzech zaborców wtargnęło na nasze ziemie, aby zniszczyć wszystko co polskie. Ale my, Polacy, dzieci naszej Ojczyzny, nie poddamy się. Polska Was potrzebuje! Dlatego stańcie do boju, pełni mocy i wiary, aby odzyskać to, co nam najdroższe. Jednak pamiętajcie, że nie siła jest najważniejsza. Musicie współpracować i być uważne, gdyż wróg czyha na każdym rogu. Nie ma miejsc bezpiecznych. Wykażcie się czujnością i sprytem, niech każdy krok będzie przemyślany! Za Polskę!


Wilczki podczas zabawy

Wilczki z wymalowanymi na twarzach flagami ruszyły przeżyć nową przygodę. Pierwszym zadaniem było wykonanie łańcucha symbolizującego zniewolenie. Łańcuch składał się z biało-czerwonych ogniw, pośród których wplecione zostały trzy czarne symbolizujące zaborców. Po drodze napotkali pewną trudność - Austriacy wybudowali wielki mur. Jeszcze nikomu nie udało się go pokonać, będąc nie złapanym. Wilczki świetnie sobie poradziły i przeszły niezauważone, jednak parę kroków dalej spotkały rannego człowieka, który przechodząc przez mur bardzo się potłukł. Dziewczyny opatrzyły mężczyznę i ruszyły w dalszą drogę. Tam znalazły pieśń, która przez lata zagrzewała Polaków do walki, do obrony, do odzyskania wolności. Tą pieśnią była Rota, która zabrzmiała na ich ustach, tak jak kiedyś brzmiała na ustach walczących o nasz kraj.


Opatrywanie rannego

Wykonanie kolejnego łańcucha wyglądało prawie identycznie, z tą różnicą, że po wykonaniu całości trzeba było przerwać go w połowie. W ten sposób uzyskaliśmy ilustrację obrazującą zerwanie łańcucha niewoli. Ostatni, trzeci łańcuch, składał się wyłącznie z ogniw biało-czerwonych, symbolizując sobą odrodzenie państwa polskiego i nadzieję na nowe, lepsze jutro. W łańcuchu solidarności każde ogniwo symbolizowało pewną wartość: solidarność, przyjaźń, równość, tolerancję, nadzieję i pracę. Pewne pojęcia mogły być niezrozumiałe, dlatego wilczki dostały definicje i musiały dopasować je do odpowiednich wartości. Poznały także wiersz Wyznanie wiary dziecięcia polskiegoPowiewa flaga Czesława Janczarskiego. Po drodze zebrały materiały, z których każda zrobiła własną flagę. Poznałyśmy Marszałka Józefa Piłsudskiego a całą grę zakończyłyśmy odśpiewaniem hymnu.


Przyjęcie nowego wilczka do gromady

W całej zabawie bardzo pomogła nam drużynowa Ola ze swoimi harcerkami: Agą, Patrycją i Teresą a także wędrownicy Łukasz i Paweł, którym bardzo dziękuję.

Do naszej gromady przyjęliśmy pięć nowych wilczków, które stały się siostrami wszystkich harcerek w Polsce i na świecie. Oczywiście nie obyło się bez podrzucania nowo przyjętych członków gromady. Tym miłym akcentem zakończyliśmy ten dzień.

2 gromada gra swieto

Wyświetl wszystkie wiadomości

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko