Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

23
WRZ 2014

2 Drużyna Puławska na Eurojamie 2014

Harcerki z 2 DPLink do wiadomości

VENITE ET LABORATE – PRZYJDŹ I PRACUJ!

Laborate zastępu Jaszczurka

Drugiego dnia Eurojamu wyruszyłyśmy na spotkanie z zastępem Wiewiórka, bliźniaczym zastępem z Włoch. Gdy dotarłyśmy na miejsce, czekała tam na nas ich zastępowa, która zaprowadziła nas do obozowiska. Kiedy zapoznałyśmy się z bliźniaczym zastępem, otrzymałyśmy granatowe koszulki, farby do materiału i pędzle. Naszym celem było namalowanie flagi Włoch i Polski oraz zebranie podpisów wszystkich obecnych osób. Na początku atmosfera była napięta. Bez słowa malowałyśmy z zapałem na koszulkach. Wspólna zabawa w malowanie sprawiła, że zniknęło napięcie między nami i wkrótce czułyśmy się z Włoszkami tak, jakbyśmy znały się od dawna. Śmiałyśmy się, śpiewałyśmy i uczyłyśmy się najprostszych słów w ich języku. Gdy nadszedł czas rozstania pożegnałyśmy się serdecznie i z naszymi koszulkami pomaszerowałyśmy w drogę powrotną!

Dorota Czerwiec (Jaszczurka)

Laborate zastępu Wiewiórka

Około południa przyszedł do nas nasz zastęp bliźniaczy. Przywitałyśmy się z nim i zaczęłyśmy wspólnie robić biało-czerwone bransoletki. Niektórym z nas wychodziło to lepiej, a innym gorzej. Jednak liczyła się dobra zabawa! Gdy wszystkie skończyłyśmy nasze dzieła, bawiłyśmy się w różne gry i zabawy, po Polsku i Włosku. Śpiewałyśmy też piosenki, wpisywałyśmy się sobie do ibellusów i wymieniałyśmy się zrobionymi bransoletkami. Czas minął nam bardzo szybko i zanim się spostrzegłyśmy, nasz zastęp bliźniaczy musiał już iść. Myślę, że zarówno my, jak i nasze nowe przyjaciółki miło spędziłyśmy czas, a w naszej pamięci pozostaną miłe wspomnienia!

Ewa Złotucha (Wiewiórka)

VENITE ET GAUDETE – PRZYJDŹ I RADUJ SIĘ!

Siódmego dnia, wieczorem odbyło się gaudete, czyli kolacja z zastępami z innego kraju. Na naszej kolacji były Włoszki, Francuzki i oczywiście my. Wszystkie musiałyśmy przygotować posiłek. Zrobiłyśmy sałatkę z ziemniaków, marchewki, cebuli i kilku innych składników. Wyszła wyśmienicie.

Po kolacji bawiłyśmy się w różne gry, dziewczyny z innych krajów pokazały nam nowe zabawy. Bawiłyśmy się bardzo dobrze. Potem podpisywałyśmy sobie nawzajem książeczki eurojamowe. Niestety nie było już więcej czasu na zabawę i musiałyśmy wracać do swoich biwaków.

Julia Droździel (Jaszczurka)

VENITE ET VINCITE – PRZYJDŹ I WYGRAJ!

Wielką grę, na której był zastęp Wiewiórka przygotowała drużyna z Kanady. Myślą przewodnią naszej gry były prawa harcerki. Nasze pierwsze zadanie polegało na przedstawieniu jednego z praw w odwrotnej formie. Nasz zastęp wybrał prawo szóste o szanowaniu roślin i zwierząt. Przebrałyśmy się za różne zwierzęta oraz rośliny i pokazałyśmy jak "złe" harcerki niszczą przyrodę.

Drugie zadanie polegało na odnalezieniu kartek z obrazkami, które przedstawiały prawa harcerki i dopasowanie ich do odpowiednich praw. Zabawa była wspaniała, a nam pomimo lekkich trudności udało nam się wywalczyć III miejsce.

Agnieszka Szczepańska (Wiewiórka)

DZIEŃ W DRUŻYNIE

Pewnego wieczoru, gdy wszystkie byłyśmy znudzone, bo nie było nic ciekawego do roboty, nagle rozległ się dźwięk gwizdka. To nasza drużynowa wzywała zastępowe. Okazało się, że w ciągu pół godziny musimy wymyślić piosenkę o Eurojamie. Wszystkie wzięłyśmy się ochoczo do pracy. Po upływie połowy godziny przyboczna Dominika zawołała nas do odśpiewania piosenki. Każdy zastęp miał swoją oryginalną piosenkę.

Po zaśpiewaniu piosenki dostałyśmy nowe zadanie, musiałyśmy wymyślić jak najwięcej okrzyków związanych z tym obozem. Przy jedzeniu kolacji każda z nas co chwila wymawiała nowy okrzyk, który zapisywałyśmy w kronice. Okrzyków było bardzo dużo i po kolacji poszłyśmy do krala by je wszystkie wykrzyczeć. Gdy przyszła nasza drużynowa, na jej prośbę zaśpiewałyśmy jej nasze piosenki. Wszystkie świetnie się przy tym bawiłyśmy a gdy zrobiło się już ciemno poszłyśmy spać.

Teresa Kałużna (Jaszczurka)

ZAKOŃCZENIE EUROJAMU

10 sierpnia musiałyśmy niestety oficjalnie zakończyć eurojamowe obozowanie. Od rana padało i ceremonia zamknięcia została trochę przesunięta. Udałyśmy się w końcu na główny plac apelowy. Ceremonia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Federacji oraz odnowieniem swoich przyrzeczeń. Następnie zostały opuszczone flagi. Na koniec odśpiewaliśmy Pieśń Pożegnania, w czasie której podaliśmy sobie ręce tworząc "ogromny łańcuch braterski". Niesamowite było to, że każdy śpiewał tą pieśń w swoim ojczystym języku.

Po oficjalnym zamknięciu Eurojamu odbył się jeszcze apel polskich harcerzy i harcerek, na którym została mianowana nowa namiestniczka. Po wszystkim przemoczone wróciłyśmy do obozowiska.

Marta Pietras (Wiewiórka)

2 druzyna europa gra oboz

Wyświetl wszystkie wiadomości

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko