Krzyż Federacji Skautingu Europejskiego

Środowisko Puławskie
SKAUCI EUROPYFEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO

Wiadomości

Informacje dla rodziców

Albumy ze zdjęciami

Ukryj Szukaj

Start
Najświeższe wiadomości
Zdjęcia
Skauci w obiektywie
O nas
Najważniejsze informacje
Rodzice
Informacje dla rodziców
Kontakt
Skontaktuj się z nami

25
SIE 2014

Relacja z Eurojamu 2014

Olek Korzeniowski, 1 DPLink do wiadomości

W dniach od 30 lipca do 14 sierpnia 2014 r. byliśmy na zlocie harcerskim we Francji, na terenach Normandii. Zlot ten nosił nazwę Eurojam 2014. Hasło całej imprezy brzmiało: Venite et videte.

W zlocie wzięło udział około 12 tyś. harcerzy i harcerek, którzy przybyli z 18 państw Europy. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem zlotu, Polacy uczestniczyli w uroczystym apelu, który odbył się w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 zabrzmiała syrena i odpalona została flara. Chwilę później zaśpiewaliśmy hymn aby uczcić poległych powstańców.

Rozpoczęcie Eurojamu odbyło się w piękny słoneczny dzień. Na początku wyczytywano po kolei każde państwo biorące udział w obozie, następnie komisarz federalny Federacji Skautingu Europejskiego Martin Hafner powiedział do nas kilka słów. Na zakończenie odprawiona została msza święta w języku łacińskim.

Każdy kolejny dzień był zaplanowany. Dwa dni były przeznaczone na spotkania z harcerzami z innych krajów. Nasz zastęp Żubr z 1 Drużyny Puławskiej miał zajęcia z zastępami z Francji i Włoch. Oprócz spotkań między zastępami, były też spotkania drużyn. Nam trafiła się drużyna z Francji, która zademonstrowała nam grę Monopoli. Nie była to jednak gra zwykłymi pionkami, bo zostały one zastąpione proporcami. Natomiast nasz zastęp pokazał Francuzom, jak zrobić ogórki kiszone. Mieliśmy przygotowane składniki oraz dwa baniaki tego przysmaku do degustacji.

Oprócz różnych zajęć w obozowisku mieliśmy także pielgrzymkę do Lisieux, gdzie znajduje się bazylika świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Były też dni wolne, w trakcie których mogliśmy się wymieniać różnymi przedmiotami ze skautami zza granicy, pójść do sklepu harcerskiego Carrick, czy też wysłać listy do rodzin i znajomych.

Ceremonia zamknięcia odbyła się w deszczowy dzień, jednak pogoda nie miała znaczenia i wszyscy się świetnie bawili. Po ceremonii odbył się apel dla Polaków, na którym było mianowanie nowej naczelniczki harcerek w Polsce. Po apelu zaczęliśmy śpiewać i bawić się z tej okazji.

W drodze powrotnej do Polski udało się nam zwiedzić Paryż. Z Grand Palace poszliśmy w stronę wieży Eiffla. Po zrobieniu zdjęć ruszyliśmy w stronę katedry Notre Dame. Następnym punktem wycieczki było przejście na plac obok Luvru. Tego dnia Szymon i Daniel złożyli przyrzeczenie harcerskie.

Do Puław wróciliśmy około godziny 22:00. Na miejscu odbył się apel, w trakcie którego wręczone zostały wstążki dla najlepszych zastępów (Eurojam 2014 – Żubr, ekspresja – Niedźwiedź, The Best – Wilk). Na sam koniec Marceli, Kuba, Damian i Łukasz przeszli do kręgu młodych wędrowników.

Międzynarodowy zlot we Francji wszystkim bardzo się spodobał. Poznaliśmy wiele nowych osób, z którymi staramy się utrzymać kontakt. Taki wyjazd może się więcej nie powtórzyć, więc jesteśmy szczęśliwi, że wzięliśmy w nim udział.

1 druzyna europa oboz przyrzeczenie

Wyświetl wszystkie wiadomości

Najnowsze zdjęcia


Dzień modlitw za FSE


Dzień Myśli Braterskiej


Zaproszenie na opłatek


Boże Narodzenie 2016

Etykiety

1 druzyna 1 gromada 2 druzyna 2 gromada 3 druzyna biwak europa gra harce krag naleczow obietnica oboz ognisko pielgrzymka przyrzeczenie rodzice rowery sluzba swieto wedrowka wielkie lowy zaproszenie zbiorka zimowisko